1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Meditasyon Ve Yararları

  Konu, 'meditasyon' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Meditasyon herhangi bir şey üzerine derin olarak düşünmek, zihni bir süreliğine rahatlatmak demektir. Buradaki amaç, uyarıları ortandan kaldırmak değil, bir ses, bir şekil, bir kelime ya da nefes üzerine yoğunlaşmaktır. Zihin rahatlık ve dinginlik duygularıyla dolu olduğunda başını alıp gidemez, tasalanamaz, streslenemez ya da depresyona giremez.
  Farklı meditasyon çeşitleri vardır. Bunlardan en yaygın olarak bilineni dua etmektir. Farklı meditasyon okullarının farklı öğretileri bulunmaktadır; Zen meditasyonu, Budist meditasyonu gibi. Ama hepsi ortak bir noktaya fokuslanır; zihni rahatlatmak.

  Meditasyonun yararları:

  Meditasyonun hem fiziksel hem de psikolojik yararları bulunmaktadır. Meditasyon stres ve gerginlik gibi zihinsel sorunlara karşı dayanıklılık kazandırır. Pozitif düşünceyi, özgüveni, konsantrasyon yeteneğini geliştirir. Karmaşık duygu ve düşünceleri düzene sokup olaylara daha net bakabilmeyi sağlar. Biyolojik olarak enerjinin stoklanmasını, verimli kullanılarak genç ve dinamik hissetmenizi sağlar.

  Basit meditasyon

  Başka insanlar veya kapı ya da telefon tarafından rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir mekan seçin.

  Rahat bir pozisyonda sessizce oturun.

  Meditasyonunuz süresince konsantrasyonunuzu bozacak etkenleri ortadan kaldırın.

  Kendinize bir süre belirleyin ve o süreye sadık kalmaya çalışın.

  Kişisel inancınızla ilgili bir kelime ya da kısa bir deyiş seçin ve onun üzerinde yoğunlaşın. Dindar olmayanlar barış ya da sevgi gibi nötr kelimeler seçebilirler.

  Gözlerinizi kapatın. Bu konsantre olmanızı kolaylaştıracaktır.

  Başınızdan ayağınıza kadar kaslarınızı gevşetin. Böylece stresli düşüncelerle gergin bir beden arasındaki ilişkiyi kırmış olacaksınız. Alnınızdan başlayın, oradaki baskının farkında olarak nefes alın ve nefesinizi verirken nefesinizle birlikte bu baskıyı da dışarı atın. Bu şekilde bütün bedensel uzuvlarınızdaki baskılardan kurtulun, sırasıyla aynı şeyi gözlerinize, çenenize, boynunuza, omuzlarınıza, kollarınıza, ellerinize, göğsünüze, sırtınıza, belinize, karnınıza, kalçanıza, bacaklarınıza ve ayaklarınıza uygulayın.

  Yavaş yavaş ve doğal bir şekilde nefes alın. İçinizden fokus olarak seçtiğiniz kelimeyi tekrar ederken nefesinizi verin.

  Meditasyonda ne kadar başarılı olduğunuzu düşünmeyin, aklınıza başka şeyler geldiğinde, endişelenmeyin ve yeniden kelime üzerinde yoğunlaşıp içinizden tekrar edin.

  10-20 dakika arası metitasyona devam edin. Gözlerinizi açıp saati kontrol edebilirsiniz, ama alarm kullanmayın. Bitirdiğinizde, sessizce bir dakika kadar önce gözleriniz kapalı sonra da açık olarak oturun. Bir-iki dakika boyunca ayağa kalkmayın.

  Günün belirli bir vaktini düzenli olarak meditasyona ayırın


   
Meditasyon Ve Yararları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Medİtasyon Nedİr?

  Medİtasyon Nedİr?

  Meditasyon sözcük anlamında derin düşünme, tefekküre dalma, derin düşünce olarak tanımlanmaktadır.Meditasyon zihni kapatmaya, yazı tahtasını birkaç dakikalığına temizlemeye benzetilmektedir.Eğer insan zihnini bir havuza benzetirsek, nasıl ki havuza bir taş atıldığında havuzun suyu dalgalandığından dolayı derinliğini göremiyorsak, zihinde de mevcut stres ve problemler çakıl taşları gibi arada...
 2. Dua, Tefekkür ve Meditasyon

  Dua, Tefekkür ve Meditasyon

  melek meditasyonu nasıl yapılır Dua genellikle insanın Allah 'la arasında bir bağ, ya da Allah 'la iletişim kurma olarak tanımlanır. Gerçekten de, dünyanın bütün önde gelen dinleri manevi duyunun dua, tefekkür ve meditasyon vasıtasıyla kazanılacağı üzerinde durmuşlardır. Eğer Allah'a dua edersek, hem Allah'ın rehberliğinin gücünü hissetmiş oluruz hem de bu deneyimle inancımızın gençleştiğini...
 3. Meditasyon ve Sufizm

  Meditasyon ve Sufizm

  Meditasyon, bir şey üzerinde derin ve kapsamlı bir şekilde düşünmek demektir. Bir şeyin asil gerçeğine kavuşmak amaç ve umuduyla, zihne dolan gereksiz fikirleri geri göndererek, o anda cevap beklenen sorunun açıklığa kavuşturulmasına çalışmaktır. Daha da açacak olursak insanin asil ruhsal benliğiyle irtibata girmesidir. Asil hedeflenen amaç budur... Ancak her zaman bu amaç gerçekleşmez... Bu...
 4. Sporla Meditasyon

  Sporla Meditasyon

  Do sporlarını ilginç yapan en önemli özelliklerden biriside içinde barındırdığı mistizimdir.Meditasyon hem bilmisel olarak kanıtlanmış hemde mistizmin en önemli unsurlarından biri olmuştur. Meditasyon ve uygulanması hakkında ki çok ilginç bulacağınız bilgileri sizler için derledik. Do spor larında Meditasyon hakkında kısa bilgiler Çeşitli meditasyon uygulamaları arasındaki ortak konu...
 5. ---Meditasyon--

  ---Meditasyon--

  meditasyon meleklerle meditasyon Meditasyonu çok duyduk ama nedir?Nasıl yapılır?Bu konularda bilgiyide tam öğrenelim haydi bakalım.:) Meditasyon yapmanın tek bir kuralı var, o da zihnimizi susturmaktır. Doğru nefes almak meditasyonda ilk adım olur... Meditasyon nedir? Hiç düşündünüz mü? Bazı kitaplarda, sohbetlerde, birçok yerde karşımıza çıkar “meditasyon yapın” tavsiyesi. Ama çoğu yerde...

Sayfayı Paylaş