1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Mehmet Ağar 12 yıl sonra hakim karşısında

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Mehmet Ağar, 12 yıl sonra hakim karşısına çıkarken, devlet için çalıştığını belirterek beraatini istedi. Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar'ın, Susurluk davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili, ''Cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu'' gerekçesiyle yargılanmasına başlandı.

  Terör ve organize suçlara ilişkin davalara bakmakla görevli Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya, Mehmet Ağar, aynı dava kapsamında yargılanarak mahkum olan Korkut Eken ile birlikte geldi.

  'ABDULLAH ÇATLI'YI TANIMAM'

  Savunma ve ifadesinde, değişik görevleri sırasında ''devlete ve millete hukuk ve sadakatle hizmet ettiğini'' söyleyen Ağar, ''Bugünkü şartlarla o günkü şartlar arasında Himalaya Dağları kadar fark var'' dedi. ''Suçlu ve suçluyla mücadele etmeyi hayatının bir parçası haline getirmiş bir kişi olarak, suç işlemek için örgüt kurmak iddiasını kabul etmem mümkün değil'' ifadesini kullanan Ağar, görevini hukuk ve kanunlar çerçevesinde yürüttüğünü kaydetti.


  Ağar, Mahkeme Heyetinin sorusu üzerine, Mehmet Özbay sahte kimliğini kullanan Abdullah Çatlı'nın ismini, Emniyet Teşkilatında görev yapması nedeniyle duyduğunu ancak tanımadığını kaydetti. Abdullah Çatlı'yı basından tanıdığını belirten Ağar, Çatlı'ya silah ruhsatı verilmesiyle ilgili herhangi bir yetkisinin ve bilgisinin bulunmadığını söyledi.
  'İBRAHİM ŞAHİN'İN BİRÇOK HİZMETİ OLDU'

  Ağar, Mahkeme Başkanı Hasan Şatır'ın ''Susurluk'' davası kapsamında yargılanan kişilerle ilgili sorularına şu yanıtları verdi:

  • İbrahim Şahin'i tanırım. Şahin'in terörle mücadelede birçok hizmeti bulundu.
  • Ayhan Çarkın'ı, İstanbul Emniyet Müdürü ya da muavini olarak görev yaptığım dönemden tanırım. Bu kişi ile özel bir ilişkimiz olmadı.
  • Ercan Ersoy, Oğuz Yorulmaz, Enver Ulu, Mustafa Altunok ve Ziya Bandırmalıoğlu'nu tanımıyorum. Abdulgani Kızılkaya'yı ise Şanlıurfa Siverek civarına görev amaçlı gittiğimiz sırada, Sedat Edip Bucak'ın mahiyetinde korucu olarak tanıdım.Ayhan Akça'nın polis memuru olduğunu biliyorum ancak özel bir ilişkimiz söz konusu değil.
  • Sedat Bucak ve aşireti devletin yanında yer aldı, birçok hizmetleri oldu. PKK terör örgütü o bölgede etkin olamadı.
  'KORKUT EKEN BAŞBAKAN'IN OLURUYLA İŞ YAPTI'

  Mehmet Ağar, Korkut Eken'in Başbakan'ın verdiği emirleri yerine getirdiğini belirterek, Tarık Ümit ve Yaşar Öz'ü muhbir olarak kullandıklarını ifade etti. Ağar, Korkut Eken'in kahraman bir subay olduğunu da sözlerine ekledi. Ağar, kayıp silahlar konusunda bilgisi olmadığını kaydederek, "Vicdanım rahat, beraatıma karar verilmesini istiyorum" diye sözlerine noktaladı.

  Avukatları müvekkilleri Ağar'ın, duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

  Mahkeme Heyeti, Ağar'ın duruşmalardan vareste tutulmasına ve yazılı savunmasını hazırlaması için süre verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

  MÜDAHİLLİK BAŞVURULARI REDDEDİLDİ

  Davada, Çağdaş Hukukçular Derneği ile bazı avukatların müdahil olarak katılma talepleri reddedildi.

  Mahkeme heyeti, müdahillik taleplerini, CMK'nın 250. maddesi uyarınca, ''sanığın yargılandığı suç bakımından katılma talebinde bulunanların doğrudan zarar gördükleri sabit olmadığından'' reddetti.

  DAVANIN GELİŞİMİ

  Danıştay 1. Dairesi, Ağar'ın, ''cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek'' suçu yönünden lüzum-u muhakemesine, Ağar'ın eylemine uyan 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun (TCK) ''suç işlemek için örgüt kurmak'' başlıklı 220. maddesi gereğince yargılanmasına karar vermişti. Danıştay İdari İşler Kurulu da 1. Dairenin kararını onayarak, dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti.

  Mehmet Ağar ''vali'' statüsünde olduğu için dosyası Yargıtay 8. Ceza Dairesinde görüşülmüştü. Ağar'ın, suç tarihinde ''emniyet müdürü'' statüsünde olduğuna işaret eden daire, ''görevsizlik'' kararı vererek, dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesine iletilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti.

  Dosyanın tevzi edildiği Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi ise ''görevsizlik'' kararı vererek, dava dosyasını, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti. Ağar, sağlık sorunları gerekçesiyle Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katılmamıştı.


   
Mehmet Ağar 12 yıl sonra hakim karşısında konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mehmet Ağar

  Mehmet Ağar

  Mehmet Kemal Ağar, (d. 1951, Ankara ) Eski Emniyet Genel Müdürü, Eski Adalet ve İçişleri Bakanı. Ağar, 30 Ekim 1951'de Ankara'da babasının görev yaptığı Çankaya Köşkü'nde doğdu. Aslen Ardahan'dan Elazığ'a göç etmiş bir ailedendir. Emniyet Müdürü olan babasının memuriyeti dolayısıyla 1957 yılında Urfa'da başladığı ilkokulu, Gümüşhane, Bolu, Adana, Ankara ve Erzincan'da; Erzincan'da başladığı...
 2. Mehmet ali erbilden yıllar sonra gelen itiraf

  Mehmet ali erbilden yıllar sonra gelen itiraf

  KÜFÜR ETTİĞİNİ KABUL ETTİ 'HAYDİ GEL BİZİMLE OL' PROGRAMINA KATILAN MEHMET ALİ ERBİL, ÇARKIFELEK'İN CANLI YAYININDA KENDİSİNDEN ARABA İSTEYEN YARIŞMACIYA NEDEN KÜFÜR ETTİĞİ ANLATTI : 'Ben kadın, o dönemdeki hostesim Deniz Akkaya erkek kılığına girmişti. O dönemde de yalvarmalar had safhadaydı. Bir kadın telefonla bağlanmış, arabayı istiyor. 'Ne olur Mehmet Ali Bey, oğlum da yeni ehliyet...
 3. Mehmet Ağar, Susurluk davası kapsamında hakim karşısına çıkacak

  Mehmet Ağar, Susurluk davası kapsamında hakim karşısına çıkacak

  Eski bakan ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ın Susurluk'la ilgili suçlamalardan yargılanmasına Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün başlanıyor. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde milletvekili seçilemeyen Ağar'ın dokunulmazlığı kalkmıştı. Mehmet Ağar'ın 1993-1996 yılları arasında, ''cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek, gıyabi tutuklu sanık Abdullah Çatlı'nın saklı bulunduğu...
 4. Yıllar sonra....

  Yıllar sonra....

  Üniversiteli delikanlı Kolejli kıza bir voleybol maçında rastladı. Okul salonundaydı maç. Tribünsüz,minik bir salon.. Seyircilerle, oyuncular arasında, sahanın çizgisi vardı sadece..O kadar yakındılar.. Delikanlı, bu tatlı, bu güzel, bu dünyalar şirini kızı ilk defa görüyordu takımda.. Hoşlandığını, fena halde hoşlandığını hissetti. Az sonra bir şeyi daha hissetti. Uzun zamandan beri maçı...
 5. Özge Ulusoy Hakim Karşısında!

  Özge Ulusoy Hakim Karşısında!

  özge ulusoy, survivor, 2011, hakim karşısında, mahkemede, eski eşi, ile ilgili bilgiler burada melekler 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya hakkında "Tehdit" ve "Hakaret" suçlarından 9 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istenen tutuksuz sanık Ferruh Taşdemir ve şikayetçi Özge Ulusoy katıldı. Ayrıca Hazır Büyüka ve Can Nadir ise tanık sıfatıyla ifade vermek için...

Sayfayı Paylaş