1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Mehmet Ağar

  Konu, 'Biyografi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Mehmet Kemal Ağar, (d. 1951, Ankara ) Eski Emniyet Genel Müdürü, Eski Adalet ve İçişleri Bakanı.
  Ağar, 30 Ekim 1951'de Ankara'da babasının görev yaptığı Çankaya Köşkü'nde doğdu. Aslen Ardahan'dan Elazığ'a göç etmiş bir ailedendir.

  Emniyet Müdürü olan babasının memuriyeti dolayısıyla 1957 yılında Urfa'da başladığı ilkokulu, Gümüşhane, Bolu, Adana, Ankara ve Erzincan'da; Erzincan'da başladığı ortaokulu, Kayseri, Diyarbakır ve Uşak'ta bitirdi.

  Adana Emniyet Müdürü olan babası Zülküf ( Zülfü, Zülfikar) Ağar, dönemin başbakanı Adnan Menderes ile arkadaşlık ilişkileri yüzünden 27 Mayıs sonrasında tutuklanmış ve meslekten uzaklaştırılmıştı.

  1972 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü bursu ile okuduğu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Ağar, polisliğe komiser muavini olarak başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğüne tayin oldu.

  1976 yılında girdiği kaymakamlık sınavını kazanıp İznik, Torul, Selçuk ve Derince ilçelerinde kaymakamlık görevlerini sürdüren Ağar, Ocak 1980’de İstanbul Siyasi Şube Müdür Yardımcılığı’na atandı.

  Bu dönemde İstanbul Emniyet Müdürü olan Şükrü Balcı ile birlikte çalışan Ağar, iddialara göre Balcı’nın yeraltı dünyasındaki kirli ilişkilerini de onunla birlikte yürüttü. Nisan 1981’de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Personel Şube Müdürlüğüne getirildi.

  1988 yılında MİT Raporu Olayı sonrasında tenzili rütbe sayılabilecek bir atamayla Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Dönemin Başbakanı Turgut Özal'a düzenlenen Suikastın soruşturmasını üstlendi. Semra Özal ile yakın ilişkisi yüzünden papatya bürokrat da denilen Ağar, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 1992’de Erzurum Valiliği ve son olarak da Emniyet Genel Müdürlüğüne getirildi.

  1992 yılında İstanbul Emniyet Müdürü iken yakalanan Bahçelievler Katliamı sanıklarından Haluk Kırcı‘yı serbest bırakmaları için baskı yaptığı ileri sürüldü.

  Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Özel Harekat Dairesi’nin kurulmasını ve PKK‘ya karşı polisin de kırsal alanda Jandarma ile birlikte operasyonlara katılmasını sağladığı için "polisin genel kurmay başkanı" diye anılan Ağar, 24 Aralık 1995 genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nden Elazığ milletvekili oldu.

  1996 yılında kurulan 53. Hükümetde (ANAP-DYP Koalisyonu) Adalet Bakanı olarak görev aldı. Bu dönemde cezaevlerinde Ağar tarafından başlatılan yeni düzenlemeleri protesto etmek için başlatılan Ölüm Orucu 12 siyasi tutuklunun yaşamını yitirmesi kamuoyunda tartışmalara yol açtı. Aynı yıl kurulan 54. Hükümet (Refah-Yol Koalisyonu) bünyesinde ise İçişleri Bakanlığı görevinde bulundu.

  Başbakan Necmettin Erbakan’ın Libya gezisini onaylamayan Ağar, Susurluk Kazası’nın ardından kamuoyunda ilişkilerden haberdar olduğu yolunda bir ortam doğunca, kızının sağlık problemlerini gerekçe göstererek 8 Kasım 1996 tarihinde görevinden istifa etti. 12 Kasım 1996’da TBMM genel kurulunda Susurluk Kazası ile ilgili araştırma komisyonu kurulması için kabul oyu kullandı.

  20 Mart 1997 tarihinde mülkiye müfettişlerine verdiği yazılı ifadesinde kayıp silahlar olarak adlandırılan silahların nerede ve hangi amaçla kullanılacağını bildiğini ve bu konuda Korkut Eken’e yazılı bir emir verdiğini ancak konunun devlet sırrı kapsamında olduğunu ve bu nedenle daha fazla açıklama yapamayacağını belirtti.

  Abdullah Çatlı ve Yaşar Öz’ün üzerinde bulunan sahte isimli Emniyet Uzmanı belgelerinde imzası bulunan ve kendisini suçlayan Birinci MİT Raporu’nu hazırlayan ekipte yer alan Korkut Eken, Tarık Ümit gibi isimlerle illegal bir örgütlenmeye girdiği iddia edilen Ağar, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile ters düşmesinden sonra partisinden istifa etti.

  İstanbul DGM Başsavcılığı Ağar hakkında, Sedat Edip Bucak ile birlikte ‘Cürüm işlemek için çete kurmak, hakkında yakalama ve tevkif müzakeresi bulunan kişileri yetkili mercilere haber vermemek ve görevi kötüye kullanmak’ iddiasıyla 6 yıldan 12 yıla kadar ağır hapis cezasıyla dava açtı. 11 Aralık 1997’de dokunulmazlığı kaldırılan Mehmet Ağar, Anayasa Mahkemesinin itirazını reddetmesinden sonra, 10 Ocak 1998’de DGM’de üç saat süreyle sanık sıfatıyla ifade verdi. Ağar ifadesinde, kayıp silahlar konusunun devlet sırrı olduğunu ileri sürdü ve olayların meydana geldiği tarihte bakanlık görevini sürdürdüğü ve bu nedenle de ancak Yüce Divan tarafından yargılanabileceğini söyledi. DGM önce ‘görevsizlik’ ve 9 Temmuz tarihinde Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin kararı bozma kararından sonra da ‘yargılanmanın durdurulması’ kararlarını aldı.

  Ağar, 15 Haziran 2000 tarihinde ise "Suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" iddiasıyla hakkında oluşturulan Meclis Soruşturma Komisyonu tarafından 8’e karşı 6 oyla Yüce Divan’a sevkine gerek olmadığına karar verilerek aklandı.

  DGM ve TBMM Susurluk Kazası Araştırma Komisyonu’nda verdiği ifadelerinde sürekli olarak devlet sırrı savunmasının ardına sığınan Ağar 18 Nisan 1999 seçimlerinde Elazığ’dan 68.540 oy alarak bağımsız milletvekili seçildi. Aldığı oy Türkiye'de bir bağımsız adaya verilen en yüksek oy olarak tarihe geçti.

  5 Ekim 2002’de Olağanüstü Hal Bölgesi eski Valisi Ünal Erkan ile birlikte, Susurluk Davasında 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Korkut Eken’in yeniden yargılanmak için yaptığı başvuru kapsamında ifade verdi.

  Bağımsız bir milletvekili olarak parlamentoda önemli bir etkinliği olmayan Ağar, 3 Kasım 2002 seçimlerinde de bağımsız milletvekili olarak seçildi.

  DYP'nin 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimlerinde Türkiye barajını aşamaması üzerine, 14 Aralık 2002'de yapılan DYP olağanüstü kongresinde Doğru Yol Partisi genel başkanlığına seçilen Ağar, 14 Mayıs 2005'te yapılan DYP 8. Olağan Kongresi'nde 1071 oyla bir kez daha Genel Başkanlık görevine seçildi. Halen bu görevi yürütmektedir.

  İngilizce bilen Mehmet Ağar, 1974 yılında Emel Ağar'la evlenmiş, bu evlilikten Tolga Ağar (1975) ve Yasemin Ağar (1977) isimli iki çocuk babası olmuştur. Kızı Yasemin, uzun süre savaştığı beyin tümörüne yenilerek, 29 Ocak 1997'de vefat etmiştir.

   
Mehmet Ağar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. mehmet günsur

  mehmet günsur

  mehmet günsür sana reklamı video mehmet günsür sana reklamı izle hayat bilgisi dizisi izle hamam filmi 8 Mayıs 1975'de İstanbul'da dünyaya gelen Mehmet Günsur liseyi İtalyan Lisesi'nde okudu. Oyuncunun İtalya ile bu kadar yakından bağlarının olmasını bu durum açıklıyor. Marmara Üniversitesi reklamcılık bölümünde okumuş olmasına rağmen reklamcılık üzerine hiç çalışmamıştır. Aslında çocuk yaşta...
 2. Mehmetim

  Mehmetim

  Şehitler ölmez demiştik ya... Sen şimdi öldün Mehmet'im... Sana dağda kurşun sıkanlar, yoluna mayın döşeyenler var ya... Hani bela okuduğumuz... Hani elleri kırılsın dediğimiz... Hani senin gömleğini, ceketini koklarken lanet ettigimiz... Onlar şimdi Mecliste Mehmet'im.. Onların adı şimdi Milletvekili... Biliyorum, kaşlarin çatık şimdi... Biliyorum ruhun huzursuz... Şehit oldum, niçin? diye...
 3. Mehmet Ağar, Susurluk davası kapsamında hakim karşısına çıkacak

  Mehmet Ağar, Susurluk davası kapsamında hakim karşısına çıkacak

  Eski bakan ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ın Susurluk'la ilgili suçlamalardan yargılanmasına Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün başlanıyor. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde milletvekili seçilemeyen Ağar'ın dokunulmazlığı kalkmıştı. Mehmet Ağar'ın 1993-1996 yılları arasında, ''cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek, gıyabi tutuklu sanık Abdullah Çatlı'nın saklı bulunduğu...
 4. Mehmet Ağar 12 yıl sonra hakim karşısında

  Mehmet Ağar 12 yıl sonra hakim karşısında

  Mehmet Ağar, 12 yıl sonra hakim karşısına çıkarken, devlet için çalıştığını belirterek beraatini istedi. Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar'ın, Susurluk davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili, ''Cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu'' gerekçesiyle yargılanmasına başlandı. Terör ve organize suçlara ilişkin davalara bakmakla görevli Ankara 11. Ağır Ceza...
 5. Şehzade Mehmet Fena Yakalandı!

  Şehzade Mehmet Fena Yakalandı!

  Bu konu; Şehzade Mehmet Fena Yakalandı haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, İntikam dizisinin Cemre'si Ezgi Eyüboğlu ile aşk yaşayan Şehzade Mehmet rolündeki Gürbey İleri geçtiğimiz gece 3 genç kızla sabaha karşı bir mekan çıkışı yakalandı. Hayli panikleyen İleri derhal olay yerini terk etti. İşte detaylar... Asmalımescit'teki Zilly Pera'da üç genç kızla sabahın ilk...

Sayfayı Paylaş