Mehmet ali erbil'in hastalığı kaçış sendromu nedir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Mehmet ali erbil'in hastalığı kaçış sendromu nedir?
mehmet ali erbil, kaçış sendromu, kaçış sendromu nedir belirtileri ve tedavi yolları hakkın da genel bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz.

Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil ile gündeme gelen ve birçok kişinin de bu şekil de öğrenmiş olduğu "Kaçış Sendromu" günümüz de eskiye göre çok daha sık rastlanan bir rahatsızlık olarak yer almaya başlamıştır.

Tıp dilin de "Capillary Leak Syndrome" olarak adlandırılan kaçış sendromu hakkın da merak ettiğiniz bilgileri paylaşıyoruz.

Diğer hastalıklara göre kaçış sendromu daha nadir görülen bir hastalıktır. Kaçış sendorumunun en belirgin nedeni damar dışına sıvı ve bazı maddelerin kaçmasıdır.

KAÇIŞ SENDROMU NEDİR?

Dünyada ilk olarak 1960 yılın da görülen kaçış sendromu, damarlardan dışarıya sıvı kaçması ile ortaya çıkmaktadır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, hastada ani tansiyon düşmesi ve kan basıncın da azalma gibi belirtiler görünmektedir. Ortalama olarak dünya da 800 kişi de şu ana kadar rastalanan bu rahatsızlık ne yazık ki son zamanlar da daha çok artış göstermektedir.

mehmet ali erbil.JPG


Kişinin hayatını olumsuz bir şekil de etkileyen kaçış sendromunun ataklarının ne zaman ve nerede geleceği belli olmamaktadır. Ani gelen krizlerin sonucun da ne yazık ki ölüme varabilecek kadar etkili olduğu saptanmıştır. Hastalık eğer saptanmaz ve ilerlerse ileri vaka durumlar da iç organlar bu durumdan olumsuz bir şekil de etkilenir.

Atakların başlamasıyla kan içerisinde protein ve mineraller dışarıya sızmaya başlar. Bu ise organların beslenemeyip fonksiyonlarını bozmaktadır.

KAÇIŞ SENDROMU HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Yorgunluk, halsizlik ve ateş gibi belirtiler ile ortaya çıkan kaçış sendromu, grip hastalığı ile karıştırabilinir. Fakat hastalık teşhis edilemez ve ilerleme olursa ilerleyen durum da krizler ortaya çıkmaya başlar.

Tansiyon düşüklüğü
Vücutta şişlikler
Vücutta ödemler
Kanda albümin azalması
Kanın koyulaşması
Yorgunluk
Halsizlik
Ateş
Baş ağrısı
Baş dönmesi
Bulantı
Gribal enfeksiyon belirtileri

Eğer bu belirtiler sizde de varsa hiç vakit kaybetmeden bir uzman hekime görünerek gereken tetkiklerden geçmenizi öneriyoruz.

Kaçış sendromu hastalığın da tedavi çalışmaları halen devam etmektedir. Kesin bir tedavi bulunmamakla birlikte nedeni hakkında da durum bu şekildedir. Tedavi aşamasın da olası oluşabilecek krizleri engellemek adına, üst solunum yolları tedavisinde kullanılan ilaçlar, astım, bronşit ilaçları verilmektedir.

Verilen bu ilaçlar hastalığı kesin bir şekil de tedavi etmemekle birlikte sadece krizleri önlemek amacı ile verilmektedir.

Kaçış sendromu hastalığın da görülebilecek diğer belirtiler şu şekildedir;

Vücutta oluşan şişlik ve ödemler, ateş, aynı anda kas ve baş ağrısı, susuzluk, ödem, sinirlilik, kan rengin de koyulaşma, kan da albümin azalması, ani tansiyon düşüklüğü gibi belirtileri sayabiliriz.

Kaçış sendorumunu tetikleyen bazı durumlar vardır bu durumları ise şöyle sıralayabiliriz; Kemoterapi ilaçları, böbrek yetmezliği, ateş, viral hemorajik, zehirli yılan ısırığı, olumsuz ilaç reaksiyonu, endokrin hastalığı, graft versus host hastalığı, bypass sonrası gibi durumları sayabiliriz.
 

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Eskiden değişik hastalıklar yoktu ya hastalınırdın ince hastalık derlerdi kanser bile yoktu düştü ayağı kırıldı bilmem ne oldu vs bu hastalıklar nedir yahu :)
 
Üst