Melanochromis johannii (Johanni)

E

EspanOL

Forum Okuru
Melanochromis johannii (Johanni)
Latince Adı: Melanochromis johannii
Yaşadıkları bölge : Malawi gölünün iç bölgeleri
Davranış Biçimi: Aşırı agresif
Beslenme Biçimi: Otçul
Kendi Türlerine Davranışı: Agresif
Sıcaklık: 26 - 28 Derece
Üreme: Dişiler ortalama 50 adet yumurtayı ağızda kuluçka yaparlar
Ulaşabilecekleri boy: 13cm
Su Sertliği: Çok sert
pH: 7.8 - 8.
melanochromisjohanniimald0.jpg


Doğal Ortamı : Malawi gölünün Mozambik kayalık sahilleri bu balıkların yaşam alanlarıdır. Boyutları : Erkekler 12,5 cm dişiler ise 10 cm olurlar.

Cinsiyet :
Erkeklerin alt yüzgeçlerinde yumurta lekesi diye tabir edilen lekeler vardır. Dişiler daha narin ve küçük yapılıdır. Bu balıklar yavru iken her iki cinste sarı renktedirler. Geliştikçe siyahın,mavinin ve oksit beyazı renklerine bürünürler.

Davranış biçimleri :
Genelde agresif hareketlerde bulunurlar bol kaya ile dekore edilmiş akvaryumlarda diğer melanochromis ve malawi cichlidleriyle kolayca yaşayabilmektedirler. Mümkünse bir erkeğe en az iki dişi düşecek şekilde konuşlandırılmalılar. Aksi taktirde akvaryumda huzur olmaz.

Su Şartları :
Sert ve orta sertlikteki sulardan hoşlanmaktadırlar. Ph : 7.0-8.5 olmalı ve akvaryumun ısısı 24-26 derece arasındaki bir ısıda sabit tutulmalıdır.

Beslenme :
Genel olarak küçük böcek larvalarıyla ve yumuşakçalarla beslenmektedirler. Olgunlaştıklarında açık sularda plankton topladıkları da görülmektedir. Bulundukları ortamda kayalar üzerinde bol yosun ve alg olduğundan gıdalarının büyük çoğunluğu bitkisel besinlerden seçilmedir.

Üreme :
Ağızda kuluçka yöntemiyle ürerler. Dişiler 7-60(ortolama 20-35) kadar yumurtayı ağızlarına alarak takriben 18-19 gün kuluçkada kalırlar. Kuluçkadan çıkan yavrular dişi balık tarafından muhafaza edilirler. Cichlid ailesinin en renkli ve en sevimli yavruları kayalık bölgelere salınır. Ve bundan sonraki hayatları tamamen bu bölgelerde geçer. Yavrulara artemia yanı sıra bitkisel yemlerde ufalanarak verilebilir.

Akvaryumda kum kazmayı ve akvarum ortamını talan etmeyi çok severler,bu nedenle,akvaryuma ekilen bitkilerin ve dekorların sağlamlıkları kontrol edilmelidir. Melanochromis,auratuslarla kolayca bir arada beslenebilirler. Bol kaya ve az balıkla iyi sonuçlar alınır. Az bir tecrübe ile 150 lt lik akvaryumlarda kolayca gelişirler.Malawi Gölü'nün sığ ve kayalık kısımlarında yaşarlar,Çok güzel görünümlü ama bir okadar da sert ve agresif balıklarıdır.

Erkek

melanochromisjohannii1etf6.jpg


Dişi

melanochromisjohanniidiid2.jpg
 

Benzer İçerikler

E
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
EspanOL
E
M
Cevaplar
3
Görüntüleme
18K
*MeleK*
*MeleK*
E
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
EspanOL
E
E
Cevaplar
2
Görüntüleme
1K
EspanOL
E
E
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
EspanOL
E
Üst