1. EspanOL

  EspanOL Forum Okuru

  Melanochromis johannii (Johanni)

  Konu, 'Akvaryum' kısmında EspanOL tarafından paylaşıldı.

  Latince Adı: Melanochromis johannii Yaşadıkları bölge : Malawi gölünün iç bölgeleri
  Davranış Biçimi: Aşırı agresif
  Beslenme Biçimi: Otçul
  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif
  Sıcaklık: 26 - 28 Derece
  Üreme: Dişiler ortalama 50 adet yumurtayı ağızda kuluçka yaparlar
  Ulaşabilecekleri boy: 13cm
  Su Sertliği: Çok sert
  pH: 7.8 - 8.
  [​IMG]

  Doğal Ortamı : Malawi gölünün Mozambik kayalık sahilleri bu balıkların yaşam alanlarıdır. Boyutları : Erkekler 12,5 cm dişiler ise 10 cm olurlar.

  Cinsiyet :
  Erkeklerin alt yüzgeçlerinde yumurta lekesi diye tabir edilen lekeler vardır. Dişiler daha narin ve küçük yapılıdır. Bu balıklar yavru iken her iki cinste sarı renktedirler. Geliştikçe siyahın,mavinin ve oksit beyazı renklerine bürünürler.

  Davranış biçimleri :
  Genelde agresif hareketlerde bulunurlar bol kaya ile dekore edilmiş akvaryumlarda diğer melanochromis ve malawi cichlidleriyle kolayca yaşayabilmektedirler. Mümkünse bir erkeğe en az iki dişi düşecek şekilde konuşlandırılmalılar. Aksi taktirde akvaryumda huzur olmaz.

  Su Şartları :
  Sert ve orta sertlikteki sulardan hoşlanmaktadırlar. Ph : 7.0-8.5 olmalı ve akvaryumun ısısı 24-26 derece arasındaki bir ısıda sabit tutulmalıdır.

  Beslenme :
  Genel olarak küçük böcek larvalarıyla ve yumuşakçalarla beslenmektedirler. Olgunlaştıklarında açık sularda plankton topladıkları da görülmektedir. Bulundukları ortamda kayalar üzerinde bol yosun ve alg olduğundan gıdalarının büyük çoğunluğu bitkisel besinlerden seçilmedir.

  Üreme :
  Ağızda kuluçka yöntemiyle ürerler. Dişiler 7-60(ortolama 20-35) kadar yumurtayı ağızlarına alarak takriben 18-19 gün kuluçkada kalırlar. Kuluçkadan çıkan yavrular dişi balık tarafından muhafaza edilirler. Cichlid ailesinin en renkli ve en sevimli yavruları kayalık bölgelere salınır. Ve bundan sonraki hayatları tamamen bu bölgelerde geçer. Yavrulara artemia yanı sıra bitkisel yemlerde ufalanarak verilebilir.

  Akvaryumda kum kazmayı ve akvarum ortamını talan etmeyi çok severler,bu nedenle,akvaryuma ekilen bitkilerin ve dekorların sağlamlıkları kontrol edilmelidir. Melanochromis,auratuslarla kolayca bir arada beslenebilirler. Bol kaya ve az balıkla iyi sonuçlar alınır. Az bir tecrübe ile 150 lt lik akvaryumlarda kolayca gelişirler.Malawi Gölü'nün sığ ve kayalık kısımlarında yaşarlar,Çok güzel görünümlü ama bir okadar da sert ve agresif balıklarıdır.

  Erkek

  [​IMG]

  Dişi

  [​IMG]
   
Melanochromis johannii (Johanni) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Melanochromis auratus(Auratus)

  Melanochromis auratus(Auratus)

  Auratuslar malawi gölünün kayalık kesimlerinde yaşarlar, sert ve bakılması güç balıklardır.1 metreden daha büyük akvaryumlarda bakılmasını tavsiye ederim.Dişileride en az erkekler kadar sert balıklardır.Bence çift olarak beslenmesi daha uygundur.Yada yavrudan 1 erkek 3 dişi şeklinde büyütülmesi daha iyi olur.Çünkü auratus dişileri sonradan akvaryuma atılan dişiyi bir türlü...

Sayfayı Paylaş