Melekler Nasıl varlıklardır

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Melekler Nasıl varlıklardır
melekleri neden göremiyoruz
Melekler Nasıl varlıklardır"Melekleri neden göremiyoruz?" diyen misafirimiz için ve sizlerinde bu konuda bilgi edinmesi için, bu yazımızda melekler hakkında merak edieln tüm bilgileri paylaşıyoruz siz sevgili fani melek'lerimizle :)

sorgu_melekleri-24f.jpg


Yüce Allah, varlıkları çeşitli şekillerde yaratmıştır. Bunlardan kimisi bizim görebileceğimiz, kimisi de göremiyeceğimiz şekildedir. İnsan, bazı varlıkları göremiyor. Çünkü, insanın gözü her şeyi görebilecek durumda yaratılmamıştır, görme yeteneği sınırlıdır. Sınırlı olan göz elbbette kendi görme alanları dışındaki varlıkları göremez. Ama bunların varlığını ilmi olarak kabul eder.
Günümüzde ilmin geldiği nokta itibari ile göremediğimiz varlıkların gördüklerimize oranla çok fazla olduğu yönündedir. Ama bu varlıkların varlığına sahip olduğumuz bilgi sayesinde inanırlız
İmanın şartlarından ikincisi meleklere inanmaktır. Melekler, nurdan yaratılmış varlıklardır. Onlar yemezler, içmezler, erkeklik ve dişilikleri yoktur.
Melekler, Allah'ın sevgili kullarıdır. Allah'ın emirlerini kusursuz yerine getirirler, hiç günah işlemezler.
Meselâ; çok küçük bir cismi göremediğimiz gibi; havayı, rüzgârı, rûhumuzu ve aklımızı da göremiyoruz. Telden geçen elektrik akımı da görülmüyor. Halbuki göremediğimiz bu şeylerin var olduğunu biliyoruz. İşte melekler de var olduğu halde görülmeyen varlıklardır.
Melekler nurdan yaratılmış lâtif varlıklar oldukları için biz onları göremiyoruz. Fakat meleklerin varlığına inanıyoruz, çünkü meleklerin varlığını Allah Teâla Kur'an-ı Kerim'de haber vermiş, Peygamber Efendimiz de melekleri hem görmüş, hem de bize bildirmiştir.
 
Üst