1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Memura zammı haziran enflasyonu belirleyecek

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Memur konfederasyonlarıyla toplu sözleşme sürecindeki yazılı taahhüde göre memurlar, Ocak-Haziran dönemi tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) enflasyonunun yüzde 5,2'nin üzerindeki bölümünü, enflasyon zammı olarak alacaklar.
  Maliye Bakanlığı, şimdi Ocak-Mayıs döneminde yüzde 6,38 olarak belirlenen enflasyonda, haziran rakamlarını bekliyor.
  Maliye Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile bu yılın ilk yarısında memur ve sözleşmeli maaşlarına ortalama yüzde 2 zam yapılırken, katsayılar, düşük maaşlı memura yüksek, yüksek maaşlı memura ise düşük zam olacak şekilde belirlendi.
  Bu şekilde en düşük memur maaşındaki artış, aile yardımı dahil yüzde 5,2, aile yardımı hariç yüzde 5,7 olarak hesaplandı.
  Memur Konfederasyonları ile toplu sözleşme sürecinde de masaya bu rakamlar getirildi ve enflasyon farkında aile yardımı dahil en düşük memur maaşındaki artış olan yüzde 5,2'lik rakamın baz alınacağı telaffuz edildi. Devletin yazılı maaş önerilerinde de yüzde 5,2'nin üzerisi için enflasyon zammı taahhüdü yer aldı.

  HAZİRAN ENFLASYONU BEKLENİYOR

  Maliye Bakanlığı yetkilileri, Bütçe Kanunu uyarınca devlet memurlarına yılın ikinci yarısında da yüzde 2'lik enflasyon zammı öngörüldüğüne işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

  “Memura enflasyon zammında geçen yıl da, bu yıl da, en düşük dereceli devlet memuru maaşındaki artışı dikkate aldık. Bu çerçevede geçen yılın ilk yarısında enflasyon, yüzde 4'lük zammın altında kaldığı için enflasyon farkı gerekmedi. İkinci yarıda ise enflasyon, yüzde 4'ü aştı ve 2008'i girerken, maaşlara yüzde 0,35'lik enflasyon farkı zammı yansıtıldı.
  Bu yıl ise 6 aylık dönemler itibariyle maaşlara yüzde 2'şer genel zam öngörüldü. Buna göre yeni katsayılar belirlendi. Katsayılar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da düşük dereceli memura daha yüksek zamma göre hazırlandı ve en düşük dereceli devlet memuru maaşındaki artış yüzde 5,2'yi buldu. Toplu görüşme sürecinde de enflasyon farkı için bu rakam telaffuz edildi, yazılı taahhütte de bu rakam yer aldı.”

  Maliye Bakanlığı, şimdi 3 Temmuz'da ilan edilecek haziran ayı enflasyon rakamlarını bekliyor. Haziran enflasyonun belirlenmesinin ardından, tüketici fiyatlarında 6 ayda kaydedilen artış, memur, sözleşmeli ve memur emeklilerinin enflasyon farkının hesaplanmasında belirleyici olacak. Böylece 6 aylık enflasyona göre memur ve memur emeklilerinin yüzde 2'lik temmuz zammına ilave edilecek enflasyon farkı belirlenecek.

  Aile yardımı dahil en düşük memur maaşındaki artış olan yüzde 5,2'nin üzeri, maaşlara enflasyon farkı olarak yansıtılacak. Bunun üzerine de, yüzde 2'lik Temmuz zammı ilave edilecek. Memur maaş katsayıları, yeni artış oranlarına göre yeniden düzenlenecek ve 15 Temmuz'da memur ve sözleşmeliler zamlı maaşlarını alacak. Aynı şekilde memur ve sözleşmelilere 14 günlük zam farkları da ödenecek.
  Memur emekli maaşları da yeni katsayılara göre hesaplanacak ve zam farklarıyla birlikte yeni maaşlar hesaplara yatacak.
  TÜİK verilerine göre, tüketici fiyatları endeksinde mayıs sonu itibariyle yüzde 6,38'lik artış olmuştu.

  hürriyet.com

   
Memura zammı haziran enflasyonu belirleyecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Memurun gözü enflasyonda!

  Memurun gözü enflasyonda!

  Memurun gözü enflasyonda! 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamlarına göre, memurların yüzde 2'lik Temmuz zammına ilave edilecek enflasyon farkı belirlenecek Devlet memurları ile sözleşmelilerin gözü 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrildi. Yılın ilk 6 ayında tüketici fiyatlarındaki artışa göre, memurların yüzde 2'lik Temmuz zammına ilave edilecek enflasyon farkı da...
 2. Memura katsayı zammı

  Memura katsayı zammı

  Kamu personelinin maaş hesabında esas alınan katsayılar ile sözleşmeli personelin maaş tavanları yeniden belirlendi. Katsayılar, yüzde 3,96 artışa göre tespit edildi. Bakanlar Kurulunun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Karar, 1 Temmuz 2008'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre, aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek...
 3. Memurun zammı geldiği gibi gidiyor

  Memurun zammı geldiği gibi gidiyor

  Memur yaklaşık bir aylık zammını devlete katılım payı olarak geri veriyor. 2009 yılı ocak ayında en düşük memur maaşına 38 TL zam yapıldı. 2009 Ocak ayında aynı zamanda memurlardan muayenelerde katılım payı alınmasına da karar verildi. Buna göre bir memur ayda bir kere devlet hastanelerinde bir doktora muayene olursa yılda 36 TL katılım payı ödeyecek. Yaklaşık bir aylık zammını devlete...
 4. 2012 Memur Zammı

  2012 Memur Zammı

  2012 Memur Zammı ne kadar? Arkadaşlar bu sene ki yani 2012 Memur Zammı ne kadar oldu bilen var mı acaba? Umarım zam zam gibi olur adı zam olmaz sadece :S
 5. Memur Zammı 2012 maaşları

  Memur Zammı 2012 maaşları

  2012 Memur Zammı Memur Zammı 2012 Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili memur misafirler... Bu sayfamızda 2012 yılında memur maaşlarına zam konsunu paylaşıyoruz sizlerle... Yeni katsayılar, memur maaşlarına yüzde 2,68′lik enflasyon farkını yansıtacak. Söz konusu düzenlemelerin ardından aile ve çocuk yardımı almak kaydıyla müsteşar maaşı, 6 bin 472 liradan 6 bin 649...

Sayfayı Paylaş