1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Menopoz Ve Osteoporoz

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  Menopoz sadece fiziksel değil duygusal anlamda da rahatsızlık verebilir. Bu süre içerisinde alacağınız kalsiyum stresliyken iskeletinizin zayıflamasını önler.
  Menopozdaki kadınların osteoporozdan kaçınmak için çok sıkı bir egzersiz programı uygulaması gereklidir. Kadın­lar yaşlandıkça vücutlarındaki kaslar yerini yağa bırakıyor. Genç kadınların vücut ağırlığının yüzde kırk beşi kastır. Yetmiş yaşındaysa vücut ağırlığının ancak yüzde yirmi beşi kas olur. Bu konudaki yeni araştırmalar bize menopozdaki hareketsiz kadınların bu eğilimi tersine çevirebileceğini gös­teriyor.

  Kemikleriniz yaşayan hücrelerden oluşur. Ke­miğin derinliklerinde hücreler ölür ve bu hücrelerin her üç dört ayda bir yenilenmesi gereklidir. Vücudunuzda yeterince östrojen ve kalsiyum varsa, egzersiz yapıyorsanız, bünye­niz et oluşturacak yeni hücreler üretir. Kadınlar otuz beş yaşına kadar dengeli beslenerek, kalsiyum alarak ve ağırlık kaldıran egzersizler yaparak kemik yoğunluğunu artırıp iskeletlerine ekleyebilirler. Otuz beş yaşından sonraysa, yine iyi gıdalar alarak, kalsiyum takvi-yesiyle ve ağırlık çalışmalarıyla kemik yoğunluğumuzu koruyabiliriz.


  Menopoze ne zaman girebilirsiniz?

  Menopoz yaşı => 40-60 Yaş
  Ortalama yaş =>51Yaş
  Sigara İçenler =>Daha önce
  ikiz doğuranlar =>1 Yıl Önce

  Sigara içiyorsanız, büyük olasılıkla daha erken meno­poza girersiniz, çünkü sigara içmek yaşlanma sürecini hızlandırır.

  Menopoza ne zaman gireceğinizi tahmin etmenin bir yolu da, annenizin bu döneme ne zaman girdiğini öğrenmektir. Ona ayrıca ne gibi sıkıntıları olduğunu da sorabilirsiniz. “Hiç sıkıntı çekmedim,” derse şaşırmayın. Kadınların ancak son yıllarda bu konudan bahsetmeye başladıklarını unutmayın. Onun zamanında bu konular hiç konuşulmamış olabilir; bu nedenle, hiç kendine kondurmamıştır.


  Menopozun beslenmeyle ilişkisi

  Beslenme tarzı herkes için önemlidir. Ancak, menopoz­daki kadınların osteoporoz, kalp hastalıkları ve meme kan­seri riskini azaltmalarında çok önemli bir rol oynar. Ateş basması ve uykusuzluk gibi menopoz sıkıntılarını da azaltır. Kötü beslenme kansere ortam hazırlar.
  Amerikan Beslenme Derneği tüm kanser hastalıklarının yüzde otuz ile altmışının gıda ile ilişkisi olduğunu tahmin ediyor. En fazla meme kan­seri vakası, fazla yağ tüketen gelişmiş ülkelerde (Amerika, Hollanda, İngiltere) görülüyor. Japonya, Tayland, Polonya gibi, az yağlı beslenme biçimini benimsemiş toplumlarda çok daha az kanser vakasına rastlanıyor.


  Kalp damar hastalıkları ve menopoz

  Menopozdan önce kadınların erkeklere oranla kalp da­mar hastalıklarına yakalanma olasılıkları daha düşüktür. Östrojen hormonunun kadınları koruduğuna inanılıyor. An­cak, kadınlar menopoza girince vücutlarında östrojen üreti­mi azalıp, kalp damar hastalıkları riski başlıyor ve her yıl katlanan bir hızla artıyor. Kırk beş yaşında bir kadında bu risk dokuzda birken, altmış beşinde ikide bire çıkıyor.


  Kadınları korkutan bir haber de, her ne kadar kalp damar hastalıklarına erkekler daha çok yakalanıyorsa da, bu has­talıklardan ölen kadın sayısının çok daha fazla oluşu. Ne­deni şu: kalp damar hastalığı sinsi kalp hastalığı olarak da adlandırılır.
  Menopozdaki kadınlar farkında olmadan kalp hastası olabilir, hatta, kalp krizi bile geçirebilirler. Bazı krizlerde ağrı olmayabilir. Diğerleri de hazımsızlık, ülser veya, diğer sorunlara bağlanabilir. Bu nasıl olabilir, diye düşünebilirsiniz. Çok basit. Menopozdaki kadınlar bir kol­tukta dört karpuz taşırlar. Biz kadınlar aynı anda torunları­mızla ilgilenir, yaşlı anne babamıza bakar, alışveriş yapar, çalışır, temizlik yaparız. Kendimize ayırıp, doktora gidecek zamanımız yoktur. Durumumuzu sürekli hasır altı eder, şikayetimizi öğleyin yediğimiz bir şeye bağlarız.

  Üstünde önemle durulacak faktörlerden biri de, histerek-tomi ameliyatı olmuş (rahmin alınması) veya, geçirdiği ame­liyattan dolayı menopoza girmiş kadınların kalp hastası ol­ma riskinin inanılmaz boyutlarda arttığıdır. Bu kadınların ya­şamlarının sonuna dek kalp hastalığına yakalanma riski üç misli artar. Bu yüzden bilim adamları menopoz öncesi histerektomi ameliyatının yararlarını araştırıyorlar. Örneğin, birçok doktor hafif fibroid tümörleri veya, habis olmayan rahim kanamaları görülen kadınların rahimlerini almaya gerek duymuyorlar ve böylece onları daha yüksek kalp has­talıkları riskine sokmuyorlar.

  Kalp damar hastalıkları çok önemli bir konu olduğu ve sizin bu konuyu en kısa ve kolay yoldan kavramanızı iste­diğim için konunun ana başlıklarını özetledim. Kalp damar hastalıklarıyla ilgili en son araştırma sonuçları aşağıdadır


  Menopoz öncesinde kadınların kemik kaybına en çok yol açan nedenler şunlardır:
  *Sigara içmek
  *Egzersiz yapmamak
  *Fazla alkol tüketimi (Günde 2 kadeh içkiden fazla)
  *Yetersiz kalsiyum almak
  *Kalıtım


  Menopozda Yeteri Kadar Kalsiyum Almazsam Ne Olur?

  Kadınların yaşam boyunca kalsiyuma gereksinimleri var­dır. Kalsiyum özellikle menopoz sırasında yaşanacak duygusal dalgalanmalarınıza dayanma gücü verecek en önemli mineraldir. Sinirlerinize, kaslarınıza, dişlerinize ve kemiklerinize gereklidir. Menopoza giren kadınların östrojen düzeyleri düşmeye başlayıp osteoporoz ve kalp hastalıkları riski oluşunca, kalsiyum kemik hücrelerinin oluşumunda ve sinirlerinizi dengede tutmada en büyük yardımcınızdır. Kalbinizin düzenli atmasını bile sağlar.

  Menopoz duygusal bağlamda da rahatsızlık verebilir. Kalsiyum stres altındayken iskeletinizin zayıflamasını önler. Yeterince süt içmiyor, ya da, düşük yağlı süt ürünleri tüketmiyorsanız kemik yoğun­luğunu kaybetme tehlikesi altındasınız
   
Menopoz Ve Osteoporoz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. menopoz ve kalp

  menopoz ve kalp

  Menopozdan sonra 'kalp' riski yükseliyor Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek, kadınların, menopozdan sonra kalp hastalığı risk faktörlerine özel dikkat göstermesi gerektiğini bildirdi. İlişkili fotoğrafları göster 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kalp hastalıklarının kadınlarda görülme riskine ilişkin yazılı açıklama yapan Anadolu Sağlık Merkezi Kalp ve Damar...
 2. lifli gıdalar ve menopoz

  lifli gıdalar ve menopoz

  Sevgili melekler, Er ya da geç menopoz kapımızı çalacak. Öğrenmekte fayda var...Bitkiler hayatımızın vazgeçilmezi, menapoz kim korkar senden:) Lifler özellikle de, menopozdaysanız, kalbe iyi gelir. Ostrojen düzeyi düşünce kalp hastalıkları riski artar. Kalp hastalıklarıyla başa çıkmanın yollarından biri de bol bol lifli gıdalarla beslenmektir. Ulusal Kanser Enstitüsü günlük alınması...
 3. Türk kadını ve menopoz

  Türk kadını ve menopoz

  Bir ilaç firması tarafından 43-58 yaşları arasındaki 1007 kadınla yapılan “Türk Kadınları ve Menopoz Araştırması”, kadınların menopozun nedenini bilmediğini ortaya koydu. Araştırmaya göre kadınların yüzde 51’i menopoz ile ilgili bilgileri doktorlarından, yüzde 29’u televizyondan, yüzde 27.8’i ise arkadaş ve tanıdıklarından alıyor. Kadınların yüzde 38’i aldıkları bilgiyi yeterli bulurken,...
 4. Gebelik ve gebelik sonrası osteoporoz

  Gebelik ve gebelik sonrası osteoporoz

  Gebeliğin özellikle son aylarında çok az miktarda kemik kaybı normaldir ve bu kayıp doğumdan sonra hızla kendiliğinden düzelir. Gebelikte bebeğin kemik dokusu için gerekli kalsiyumdan dolayı ve göğüslerin süt vermeye hazırlanmasından dolayı anne az miktarda kalsiyum kaybeder, bu annede problem yaratmaz ve doğumdan sonra kendiliğinden düzelir. Emzirmeye bağlı annede oluşan kemiklerden kalsiyum...
 5. Osteoporoz nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Osteoporoz nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Osteoporoz, kemiklerin zayıflamasına ve kırılmasına neden olan bir durumdur. Osteoporoz herhangi bir cinsiyetten herhangi birisini etkileyebilir, ancak menopoz sonrası koruyucu östrojen düzeylerinde ani düşüş nedeniyle postmenopozal kadınlarda özellikle görülür.Osteoporozla ilişkili kırıklar en sık kalça, bilek veya omurgada görülür.Osteoporozu olan insanlar için düşmeleri önlemek için...

Sayfayı Paylaş