merkezi ezan

M

Misafir

Forum Okuru
merkezi ezan
merkezi ezan sistemi fiyatları
Merkezi Ezan Aynen Devam
Tarihi Hunat Camii'nde okunan ezan, merkezi sistem sayesinde kent merkezi ile Talas ve Hacılar ilçelerindeki 327 camiye ulaşıyor. İlçelerdeki sistemden ise belde ve köylerdeki 279 cami yararlanıyor.

Kayseri Müftülüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 2,5 yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı'nın il müftülüklerine gönderdiği talimatla uygulanmaya başlanan merkezi ezan sistemi, Kayseri'de başarı ile uygulandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan tarihi Hunat Camii'nde okunan ezan,bu camideki minareye kurulan verici yardımıyla kent merkezinde 287, merkeze yakın Talas ve Hacılar ilçelerinde bulunan 40 camiye ulaşıyor.

Müftülük tarafından yapılan değerlendirme sonucu belirlenen sesi ve okuması güzel 12 müezzin, ezanları dönüşümlü okuyor. Müezzinler, sabah ezanını ''saba'', öğle ezanını ''uşşak'', ikindi ezanını ''rast'', akşam ezanını ''segah'', yatsı ezanını da ''hicaz'' makamında okuyorlar.

Müftülük, merkezi ezan sisteminin ilçelerde de uygulanmasını sağladı. Uygulamadan Bünyan'da 16, Develi'de 37, Felahiye'de 5, İncesu'da 37, Sarıoğlan'da 29, Özvatan'da 10, Sarız'da 27, Tomarza'da 55, Yahyalı'da 37, Yeşilhisar'da 26 cami yararlanıyor. Her ilçe kendi merkezi yayınını bir camiden kendisi yapıyor. Ezanın da il merkezindeki gibi güzel sesli bir müezzin tarafından okunmasına özen gösteriliyor.

Merkezi ezan sistemi bulunmayan Akkışla İlçesi'nde, ilçe merkezindeki camide verilen vaaz, 14 camiye kablo ile ulaşıyor. Pınarbaşı İlçesi'nde ise teknik arızadan dolayı sistem şu anda kullanılamıyor

Kayseri Müftüsü Necmettin Nursaçan, merkezi ezan sisteminin vatandaşlarca önceleri eleştirdiğini belirterek, ''Tek ezan okunmasınıbazı insanlar eleştirdi. Eski sisteme dönülmesini isteyenler de oldu. Ancak sistem oturunca ve ezan güzel sesli müezzinlerce okununca, merkezi sistem benimsendi. Sabah ve Ramazan ayında iftar vaktini bildiren akşam ezanının okunması zaman zaman karışıklıklar yaşanıyordu. Uygulama bu karmaşayı da önledi'' dedi.

Kayseri'de kurulan merkezi sistem, FM bandından yayın yapan yüksekfrekanslı bir radyo vericisi ve camilerdeki radyo alıcılarından oluşuyor. Camilerdeki radyo alıcıları, merkezden gönderilen bir sinyalile açılıyor. Böylelikle sistem cami içinde bir müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden açılıp ezan okunduktan sonra gönderilen ikinci sinyal ile kapatılıyor

alıntı
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
6K
*MeleK*
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*MeleK*
Üst