Mide ekşimesi ve mide yanmasının nedenleri tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Mide ekşimesi ve mide yanmasının nedenleri tedavisi
Mide yanması , mide ekşimesi bir çok insan için ortak bir sorundur. İnsanlar belirli gıdalar yiyip veya bazı içecekleri içtikten sonra mide ekşimesi görür . Özellikle baharatlı, yağlı veya asitli gıdalar yediğiniz zaman mide yanması ve mide ekşimesi yaşabilirsiniz. Ya da belki de gastroözofageal reflü hastalığınız var , ki bu kronik bir durum. Bu makale ; mide ekşimesi,mide yanması,mide ekşimesi nedenleri,mide yanması sebepleri,mide problemleri ile ilgili bilgiler vermektedir.


mide ekşimesi mide yanması.jpg


Mide yanması, bazen asit hazımsızlığı olarak adlandırılır , göğsünüzün ortasında veya midenizin üst kısmında ağrılı, yanan bir hisdir Birçok kişi mide ekşimesi yaşar ve mide ekşimesi veya mide yanması semptomlarını tedavi etmek için mevcut çok sayıda ialçalar bulunur.Diyet ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri, birçok insanda mide ekşimesi hafifletebilir.Mide ekşimesi hamilelikte daha sık görülür .


Mide yanmasına eşlik edebilecek asit reflü semptomları şunları içerir:

Yutma zorluğu ,

kronik öksürük ,

Üst karında mide ağrısı ,

kalıcı boğaz ağrısı ,

Boğaza tüketilen gıdaların yada sıvıların gelmesi

Sürekli ses kısıklığı veya larenjit .


Mide ekşimesi semptomları


Belirtiler arasında göğüsün ortasında yanma hissi bulunur. Mide yanması belirtileri çoğu hastaya açıktır. En yaygın olanı, mide asidinin neden olduğu, göğüs ve boğazda yanan bir sıcaklık hissidir. Diğer belirti ise ağızda acayip acımsı bir tattır.
Mide ekşimesi ne tetikler ?


Herkes belirli yiyecek gruplarına biraz farklı tepki verir. Hangi yiyeceklerin belirtilerinizi kötüleştirdiğini izlemek için bir gıda günlüğü tutun. Yediğimiz ve içtiğimiz bazı yaygın gıdalar mide yanması için ortam oluşturan artmış mide asidi salgısını tetikler. Tezgah üstü ilaçlar ayrıca mide ekşimesi oluşumuna neden olabilir. Tetikleyiciler kişiden kişiye farklılık gösterir ancak şu durumlarda yanma olasılığı daha yüksek olabilir:


Çok yemek

Baharatlı, yağlı veya yağlı gıdalar tüketmek

Aşırı asitli içecekler tüketmek

stres altında bulunmak

Sigara ve alkol tüketmek

çikolata

Soğan


Mide ekşimesi kalp krizi ile ilişkili mi?

Hayır. Ancak bazen göğüste ağrı gerçekten kalp hastalığının bir işareti olduğunda mide ekşimesi ile karıştırılabilir.


Mide yanması tedavisi


Kronik mide ekşimesi çektiğinizde , bu durum tüm yaşamınızı etkileyebilir. Eğer sigara içiyorsanız, bırakmayı düşünmelisiniz. Sigara, birçok sağlık problemine neden olabilir ve mide ekşimesi bunlardan biridir.Sigara, tükürük üretimini azaltır , Sigara, mide asidi üretimini artırabilir. Bunlar da mide yanmasına yol açar. Gastroözofageal reflü hastalığının neden olduğu mide ekşimesi için ana tedavi, mide asidi üretimini azaltmaktır. Yaşam tarzında yapılan değişikliklerle mide ekşimesi mide yanmasına iyi gelicektir.


Mide ekşimesine iyi gelen ev de yapılan uygulamalar var. Bunlardan biri karbonat. Karbonatlı su içmek midenizi rahatlatabilir. Şayet tedarik edebilirseniz meyan kökü şerbeti için. Mide problemlerine meyan kökü şerbeti kesinlikle iyi gelmeketdir.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Bende mide ekşimesi sıklıkla oluyor. Çok aşırı sigara içiyorum sanırım bu yüzden. Birde ne zaman sebze kızartması yapsam acılı baharatlı şeyler tüketsem mide yanması başlıyor. Hemen bir renie alıyorum mide yanmasına çok iyi geliyor. Bunun dışın da süt içiyorum oda mide yanmasını dindiriyor.
 

Uzman SühaN

Administrator
Kronik mide ekşimesi çektiğinizde , bu durum tüm yaşamınızı etkileyebilir. Özellikle kötü olduğunda, kalp krizi ile karıştırılmıştır, bu nedenle mide ekşimesi sırasında ölebileceğiniz gibi hissedebilirsiniz! Bazı gıdalar mide yanmasına ve mide ekşimesine enden olabilir. Özellikle kızartma,acılı ve ekşi yiyecekler,çok yağlı baharatlı yemekler , çikolata , kafeinli içecekler mide yanmasına neden olabilir. Bunların dışında aşırı strese maruz kalmakta mide yanmasına ekşimesine neden olabilir. Diyetinizi değiştirerek sağlıklı beslenerek, stresten kaçınırak mide yanması ve ekşimesinden korunabilirsiniz.
 
Üst