1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Mide gerginliği

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  mide gerginliği, nedir, ne demek, nasıl geçer, tedavi hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar

  Mide gerginliği hakkında merak ettiğiniz ve aradığınız tüm bilgileri, bu makalemizde bulabilrsiniz Melek'ler.

  İftarda ve sahurda birdenbire ve çok fazla yemekle mideyi doldur ani mide gerginliği, hem tansiyon yükselmesine hem de nörolojik hormonların hızlı salgılanmasına yol açar.


  < Konu Resmi..>  İşte oruçluların Ramazan ayı boyunca en fazla karşılaştığı rahatsızlıklar ve bununla ilgili birkaç öneri…

  Kabızlık

  Aşırı rafine gıda alan, az su içen ya da lifsiz beslenen oruçlularda görülebilir. Kabızlık nedeniyle hemoroid ve karın şişmesi de oluşabilir. Önlem olarak çikolata, pasta gibi rafine gıdalardan sakınılmalı, su içmeyi artırmalı ve lifli gıdalar alınmalı.

  Tansiyon düşmesi

  Öğleden sonraları oruçlu insanlarda tansiyon düşmesi olabilir. Az sıvı alınması ve tuzsuz yenmesi tansiyon düşmesini artırabilir.

  Baş ağrısı

  Özellikle iftara doğru baş ağrısı görülebilir. Eğer düşük kan basıncı ile birlikteyse baş ağrısı ciddi olabilir ve iftar öncesi kusma yapabilir.

  Kan şekerinin düşmesi

  Halsizlik, titreme, kötü konsantrasyon, fiziksel aktivite yapamama, baş ağrısı, çarpıntı, kan şekeri düşmesinin sonuçlarıdır. Sahurda aşırı şekerli yemek ensülin salınımını artırarak gün içinde kan şekeri düşmesine sebep olabilir.

  Mide yanması ve onikiparmak bağırsağı ülseri

  Ramazan’da boş midede oluşan asit salgısının artması mide hastalıklarını ortaya çıkarabilir. Kahve, kola ve acılı yemekler de mide hastalarına olumsuz etkide bulunur. Özellikle mide şikayeti olanlar doktoruna danışarak oruç tutmalıdır.

  Ramazan ayında kısıtlanması gereken durumlar

  - Kızartmalar ve yağlı yiyecekler
  - Çok şekerli yiyecekler
  - Sahurda aşırı yemek yeme
  - Sahurda çok çay içme (Çay daha fazla idrar oluşturur ve bazı değerli minerallerin idrarla kaybına yol açar).
  - Sigara içmek

  İftarda aşırı yemek yeme (İftarda az miktarda karın doyurulduktan sonra yatmadan 1 saat önce meyve suları, yoğurt veya daha hafif yiyecekler alınması uygun olur).

  Hurma, badem ve muz

  Şeker, fibrin, karbonhidrat, potasyum ve magnezyum kaynağı hurma; protein ve fibrinden zengin badem ve yine potasyum, magnezyum ve karbonhidrattan zengin muz, Ramazan’da yenmesi tavsiye edilen besinlerdir. Ayrıca, iftar ve sahur arasında mümkün olduğu kadar sıvı ve meyve suları içilmelidir. Böylece vücudun su ve elektrolit dengesi muhafaza edilmiş olur.

  Şeker hastaları doktora danışmadan oruç tutmamalı

  Türkiye’de sayıları 2,5 milyonu bulan şeker hastaları için Ramazan ayının özellikle dikkat isteyen ayrı bir boyutu var. Ensülin bağımlısı olan şeker hastaları, sürekli diyet ve egzersiz isteyen bir yaşam sürdürüyorlar. Oruç tutmak sağlıklı insanın metabolik dengesini değiştirmez.

  Şeker hastaları için ise oruç tutmak sakıncalı olabilir. Ensülin bağımlısı bir diyabetik, enjeksiyondan 30 dakika sonra bir şeyler yemek zorundadır. Yapılan ensülinin günlük dozuna göre en az 5-6 öğün yemesi şart. Bunu yapmazlarsa, şeker düşüklüğü sonucu hayati tehlike söz konusu olabilir, oruç zorunlu olarak bozulur.

  Şeker hastalarının diyetleri, ‘çok öğünlü yemek’ esasına dayanır. Özellikle şeker hastalarına oruç kesinlikle tavsiye edilmemeli. Şeker hastalığı olup olmadığını bilmeyenler, tok karnına şeker tahlili yaptırmalı.

  Oruç, bir kilo verme yöntemi değildir

  Oruç tutmak, sağlıklı insanlar için farzdır. Kesinlikle kilo verme yöntemi değildir. Zayıflamak için diyet yapan insan, Ramazan ayında da devam eder, ama kilo vermek için oruç tutan insanların kilo veremedikleri biliniyor. Hareket azaldığı için kilo vermeleri de zorlaşıyor. Aç kalarak yaptığımız tek şey, metabolizmayı zayıflatmaktır. Bu da tam tersi, zayıflamayı zorlaştırır.

  Oruç tutup zayıflamak isteyenler çok ağır beslenmesinler. Bir iftar yemeği en az yarım saat sürmeli ve aşırı yükleme önlenmeli. Çünkü mideyle beyin arasında, tokluk hissi veren bilgi alışverişi 20 dakikada gerçekleşiyor. Ağır yemenin faydası burada. Kesinlikle yiyeceklere saldırmayın. İftardan birkaç saat sonra meyve yenebilir. İftarda kahvaltılık yendiyse, birkaç saat sonra ana yemek alınabilir.

  Öneriler

  İftar ve sahur arasında bol su içilmeli. Mümkünse çay ve kahve, yemeklerden yarım saat sonra içilmeli; açık ve şekersiz olmasına dikkat edilmeli. Sahura kalkmak ihmal edilmemelidir. En azından gece geç saatte bir şeyler yenilmeli. Yemekler iyi hazmetmek için sakin sakin yenmeli.

  Stres, sindirimin bir numaralı düşmanıdır. Yemek yerken işinize ara verin. Tartışmaktan ya da işleri düşünmekten kaçının.

  Sindirim ağızdan başlar. Yediklerinizin iyi hazmedilmesi için öncelikle ağızda iyi çiğnenmesi gerekir. Lokmaları iyice öğütünceye kadar çiğneyin. Lokmaları iyi çiğnemek yeterince tokluk duygusu vereceğinden, daha az yemek yemenizi sağlar. (Yemek yerken konuşmamaya çalışın. Hava yutmak, mide ve bağırsaklarda gaz oluşmasına neden olur). Böylece yemek sonrası mide rahatsızlıklarından da kurtarır.

  Yemek yerken dik oturun. Rahat bir şekilde oturun; sırtınız dik olsun, bacak bacak üstüne atmayın. Böylece sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını ve iyi hazmetmesini sağlarsınız.


   
Mide gerginliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nilay - almula gerginliği

  Nilay - almula gerginliği

  KATILDIĞI PROGRAMLARDA SİVRİ VE SERT ELEŞTİRİLERİYLE DİKKAT ÇEKEN ALMULA MERTER, NİLAY DORSA YÜZÜNDEN KATILACAĞI PROGRAMI TERKETTİ. Yayın öncesi Nilay Dorsa'nın menajeri Nilay'ın hakkında çıkan haberlerden rahatsız olduğunu ve iki gündür uyku uyumadığını söylemesi üzerine Almula Merter de “Hepimiz pek çok yere yardıma gidiyoruz, ama bu sevgimizi ortaya dökmek için kameraları taşımıyoruz, bu...
 2. Yunanistan'da gerginlik devam ediyor

  Yunanistan'da gerginlik devam ediyor

  Ülkede günlerdir süren gösterilerde tansiyon yeniden yükseldi, sokaklar savaş alanına döndü. Atina'da 6 Aralık gecesi 16 yaşındaki Aleksis Grigoropulos'un bir polisin açtığı ateşle yaşamını yitirmesinin ardından başlayan ve son günlerde şiddet dozu azalan olaylar yine alevlendi. Bu akşamüstü kent merkezinde yapılan gösterinin ardından kendilerini ''Anarşist ve iktidar karşıtı'' olarak...
 3. Acun ile Arda gerginliği

  Acun ile Arda gerginliği

  Ünlü futbol yıldızımız Arda Turan,Acun Ilıcalı hakkında playstations oyununda onu yeneceğini meydan okuyarak anlatan sözler söyleyince olan oldu, Acun Arda'nın ifadesini fena aldı daha doğrusu boyunun ölçüsünü fena aldı...... ACUN'UN İNTİKAMI ACI OLDU! SABA TÜMER'İN PROGRAMINDA KENDİSİNE MEYDAN OKUYAN ARDA TURAN'I REZİL ETTİ.. Saba Tümer'in programına konuk olan Galatasaray'ın yıldız...
 4. Cenk Eren- İzel Gerginliği !

  Cenk Eren- İzel Gerginliği !

  izel haberleri cenk eren haberleri Sansasyonel olaylara pek bulaşmayan sesleri ve müzikleriyle tanıdığımız İzel ve Cenk Eren arasında ki gerginlik bu sayfamızın konusu melekler . Daha önce de Demet Akalın ile gerilen Cenk Eren ve İzel arasında ki gerginlikle ilgili haberimizi, herhangi bir yorum yapmadan, İzel haberleri, olduğu gibi yayınlıyoruz... My Pavyon'da sahneye çıkacağı geceden...
 5. Demet Akalın Arto Gerginliği !

  Demet Akalın Arto Gerginliği !

  demet akalın haberleri arto haberleri Demet Akalın ve şarkıcı Arto bir mekanda karşılaşınca hayli sıkıntılı saatler yaşanmış melekler . Demet'in eşi Okan Kurt Arto'ya ''Kafanı kırarım '' deyince ortalık iyice gerilmiş. İşte Demet Akalın haberleri, haberin detayları... İddialara göre mekanda ise küs olduğu Arto ile karşılaşan Demet Akalın arasında büyük bir tartışma yaşanmış. Okan Kurt,...

Sayfayı Paylaş