Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Mide kanaması sindirim sistemi kanamaları

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  mide kanaması belirtileri siyah dışkının nedenleri dışkının siyah olması ishalden kan gelmesi hamilelikte olması Sindirim sistemi kanaması nedeni ne olursa olsun ciddiyetle değerlendirilmesi gereken klinik bir tablodur. Nedenine yönelik değerlendirmeye geçmeden hastanın hemodinamik dengesi sağlanmalı, aktif kanama durdurulmalı, tekrarından korunulmalıdır.
  Sindirim sistemi kanamaları 5 şekilde ortaya çıkar.
  1. Hematemez ( Kanlı kusma ) taze kırmızı veya kahve rengi olabilir.
  2. Melena ( dışkının siyah gelmesi ) Parlak, yapışkan, siyah ve kötü kokuludur.
  3. Hematoşeziya ( Makattan kırmızı kan gelmesi ) dışkı ile karışık veya ayrı olabilir.
  4. Dışkıda gizli kan ki dışkının kimyasal reaksiyonu ile ortaya çıkarılabilir.
  5. Belirgin bir bulgu olmaksızın hastanın baş dönmesi, solunum güçlüğü, angina veya şok gibi bulgularla gelmesi.

  HASTANIN DEĞERLENDİRİLMESİ :
  Kanamalı hasta da önce kanamanın akut mu, kronik mi ? Genel durum stabil mi, değil mi ? değerlendirmesi hemen yapılır. İkinci olarak burundan mide ye sonda sokularak mide de aktif kanama olup olmadığı diğer taraftan da tuşe rektal ile dışkı gözlenir melena olup olmadığına bakılır, gerekirse gizli kan testi yapılır. Akut kanamanın en belirgin bulgusu hematemez ve melena kanamanın üst sindirim sisteminden, Hemotoşeziya ise alt sindirim sisteminden kanama olduğu yönünde önemli bulgulardır. Kanamalı hasta ciddi gözlem altında olmalı arteryel kan basıncı , nabız kan değerleri, solunum, dolaşım bulguları değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Bu değerlendirme ve tedavi devam ederken kanamanın üst sindirim sisteminden veya alt sindirim sisteminden olup olmadığı ve hangi hastalıklar nedeni ile olabileceği yönünde kanaat oluşturulmaya çalışılır.

  ÜST SİNDİRİM SİSTEMİ KANAMASI :
  Üst sindirim sistemi genellikle yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağını içine ( Treit’s ligament ine kadar ) alan kısımlardan olan kanamalardır. Hastanın dikkatli öyküsü alınır fizik muayenesi yapılır, böylece kesin tanıya gidilecek bazı ip uçları elde edilebilir. Daha evvel kanama olması, ailede kanamaya sebep olabilecek hastalıklar bulunması, hasta da kanamaya sebep olabilecek diğer sistem hastalıklarının bulunması ( siroz, kanser, koagulopati, konnektif doku bozuklukları ve amiloidozis gibi) daha evvel ameliyat geçirip geçirmediği ( p.ülser, bypass ) alkol alışkanlığının varlığı, ağrı kesici ve antiromatizmal ilaçlar kullanılması, yanık nedeni olacak içeceklerin alınması, kanamanın karın ağrısı, dispepsi, hıçkırık, kusma gibi bulgulardan sonra başlaması, burun kanaması olup olmadığı titizlikle sorgulanmalıdır.

  Fizik Muayene : Deride siroz ve kansere işaret eden bulgular araştırılmalıdır. Herediter damar anomalileri veya Ehlers-Danlos sendromu gibi tanısal önemi olan bulgular aranır. Lenf büyümesi, karında kitle, hassasiyet, dalak karaciğer büyüklüğü gibi bulgular saptanabilir.

  YAPILMASI GEREKEN TETKİKLER

  ENDOSKOPİ : Buraya kadar belli bir kanaat oluşturulur ancak kanamanın kesin yerini ve nedenini ortaya koymak çok zordur. Onun için hastanın genel durumu müsaade ettiği an yapılması gerekli en ideal tetkik endoskopidir. Endoskopi öncesi hem hastayı izlemek hem de hastayı endoskopiye hazırlamak için mideye sonda yerleştirilebilir ve aspire edilebilir. Endoskopik gözlem ile kanamanın yeri kesin olarak saptanabileceği gibi kanamanın durdurulması için tedavi girişimine de olanak sağlar. Ayrıca kanayan lezyonun dokusal niteliğini ortaya koyabilmek için biyopsi alınabilir. Böylece hastaya spesifik tedavi uygulanmasına ve hastanın erken hastaneden çıkmasına olanak sağlar.

  ÇİFT KONTRAST RADYOLOJİK TETKİK : Her merkezde acilen yapılma şansı yoktur ve yüzeyel mukozal lezyonları gösterme olasılığı endoskopi ye göre oldukça düşüktür.

  DİĞER TESTLER :
  Angiografi : Endoskopinin yapılamadığı ve Cerrahi zorluğu olan durumlarda gerekebilir. Radyonüklear tetkikler de çok özel durumlarda müracaat edilecek tetkiklerdir.

  ÜST SİNDİRİM SİSTEMİ KANAMALARINA NEDEN OLABİLECEK HASTALIKLAR :
  1. ÖZOFAGUS a ait Olanlar :

  Özofajitler
  Peptik ülser
  Özofagus varisleri
  Özofagus divertikülleri
  Özofagus tümörleri
  Özofagusun mukoza yırtıkları
  2. MİDE ye ait Olanlar :

  Peptik ülser
  Gastrik erozyonlar
  Gastrik tümörler
  Vasküler lezyolar
  3. İNCE BARSAK a ait Olanlar :

  Peptik ülser
  Tümörler
  Safra yolu kanamaları
  Divertiküller
  Vasküler lezyonlar
  ALT SİNDİRİM SİSTEMİ KANAMALARI

  Hastanın öyküsü ve Fizik muayenesi ile de hemoroid ve iltihabi barsak hastalığına ait önemli bulgular elde edilebilir. Kanamanın şiddetli karın ağrısı ve ishalle birlikte olup olmadığı sorgulanır ( Kolitis ) Kilo kaybı ve dışkılama alışkanlığının değişmesi ( Barsak kanseri ) Deri lezyonlarının varlığı, karında kitle araştırılmalı Rektal tuşe de kitle olup olmadigi aranmalidır.

  TETKİK
  Anoskopi ve Sigmoidoskopi
  Alt sindirim sistemi kanaması düşünülen hasta da anoskopi ve sigmoidoskopi hemen planlanmalı ve yapılmalıdır. Hemoroid, anal fissür, rektal ülser, kolit ve kanser gibi hastalıklar ortaya konabilir Kanamanın daha yukardan geldiği düşünülürse kolonoskopi planlanır.
  Kanama çok ağır değil ve rektosigmoidoskopi ile tanı konulamıyorsa kolonoskop mutlak yararlı bir yöntemdir.

  Angiografi :
  Ağır kanamalarda kanamanın yeri olası cerrahi girişim için lokalizasyon yapmak için yararlıdır. Tedavi girişimine olanak sağlar. Angiodisplazi ve ince barsak damar anomalilerinin tanısı için yararlı olabilir.

  Radyonüklear tetkik :
  Çok özel durumlarda bilhassa tekrarlayan kanamaların yerini tesbitte yararlı olabilir.

  SİNDİRİM SİSTEMİNDEN GİZLİ KANAMA :

  Belirgin kanaması olmayan olgularda demir eksikliği anemisi saptanırsa dışkıda kimyasal tetkik ile kanama araştırılmasıdır. Kronik kanamalarda önemli klinik bir durumdur.
  Kronik kanama sebebleri
  Antiromatizmal ilaç kullanılması
  Özellikle sağ kolon kanserleri
  Bazen her iki lezyonun birlik te olabileceği unutulmamalıdır.
  Kronik Kanamalarda alt ve üst sindirim sistemi endoskopik tetkiki mutlak yapılmalıdır.

  ALT SİNDİRİM SİSTEMİ KANAMA SEBEBLERİ :

  Hemoroid
  Anal fissür
  Barsak polipleri
  İltihabi barsak hastalıkları
  Barsak tümörleri
  Divertiküller
  Vasküler anomaliler
  SİNDİRİM SİSTEMİ KANAMALARINDA TEDAVİ PRENSİBLERİ

  Kanayan lezyon kesin olarak saptandıktan sonra ona özel tedaviler uygulanır.
  Bunlar genel olarak ;

  1. İlaç tedavisi
  2. Endoskopik yöntem eşliginde yapilan tedaviler

  İnjeksiyon
  Termal yöntemler
  Termal yöntem + ilaç injeksiyonu
  Ligasyon
  Angiografik tedaviler
  3. Cerrahi tedaviler
   
Mide kanaması sindirim sistemi kanamaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mide Kanseri :Ülkemizde İlk Sıradaki Sindirim Sistemi Kanseri

  Mide Kanseri :Ülkemizde İlk Sıradaki Sindirim Sistemi Kanseri

  Mide Kanseri dünyada akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanser türüdür. Her 10 kanser hastasından 1‘i mide kanseridir.Türkiye’de en sık görülen sindirim sistemi kanseri olan mide kanseri çeşitli ülkelere göre farklılıklar gösterir. Japonya’da, Latin Amerika’da diğer ülkelerden daha sıklıkla hastalığa rastlanır. Hastalığın Oluşumunda Etkili Faktörler Nelerdir? Mide kanserinin...
 2. Canlılarda Sindirim Sistemi

  Canlılarda Sindirim Sistemi

  CANLILARDA SİNDİRİM SİSTEMİ | Canlılar enerji ihtiyaçlarını karşılamak için beslenmek zorundadır. Fakat bazen dışarıdan besin almak tek başına yeterli olmaz. Çünkü büyük besin molekülleri hücre zarından geçemezler. Besinlerin hücre zarın-dan geçebilecek büyüklüğe kadar parçalanmasına sindirim, bu olayın gerçekleştiği sisteme de sindirim sistemi denir. Sindirim olayının gerçekleşebilmesi için...
 3. Sindirim sistemi hastalıkları

  Sindirim sistemi hastalıkları

  sindirim sistemi sindirim sistemi hastalıkları, nelerdir, ve tedavi yolları, hakkında bilgi, ve tedavileri, nedenleri, ve korunma yolları, tedavi yolları Sindirim sistemi hastalıkları, sıkça karşılaştığımız sağlık sorunları arasında geliyor. Peki bu hastalıktan korunma ve tedavi yolları nelerdir; buyrun Melek'ler. SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE KORUNMA Sindirim sistemi hastalıkları ve...
 4. Sindirim Sistemi Nedir

  Sindirim Sistemi Nedir

  Sindirim Sistemi Nedir bilgisi olan buraya bildikleriniz yazsın hayrına bizde bilgi sahibi olalım :)
 5. Yerleşme Kanaması Adet Kanamasına Benzer mi

  Yerleşme Kanaması Adet Kanamasına Benzer mi

  Yerleşme Kanaması Adet Kanamasına Benzer mi- Bu yazımızda yine hanımların çok merak ettikleri sorulardan birine değineceğiz. Başlıkta da görüldüğü üzere yerleşme kanaması diye bildiğimiz implantasyon kanaması adet kanaması ile çok karıştırılır. Yerleşme kanaması nedir? Yerleşme kanaması adet kanamasından farklı mıdır? gibi sorulara doğru detaylı şekilde yanıt vermeye çalışacağız. Bu konuda...

Sayfayı Paylaş