Migren hastalığı ağrılar

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Migren hastalığı ağrılar
yüzde uyuşukluk hissi yüzde iğnelenme beyin uyuşukluğu uyuşukluk nedenleri başta hissi
Migren hastalığı ağrılar

Yarım baş ağrısı anlamına gelir. Çeşitli uyaranlarla (stres, yorgunluk, açlık, tokluk, gürültü, sigara dumanı, bira ve şarap gibi alkollü içecekler, eski peynir, aşırı çikolata yeme, konserve gıdalar, pastırma, sos vs) orta beyin bölgesindeki hassas alıcı bölgeler tahrik edilir. Buradan salgılanan çeşitli kimyasal maddeler ise damarlar çevresini etkileyip beyin yüzeysel damarlarda önce bir daralma ve sonra bir genişlemeye sebep olarak dayanılması zor ağrının tetiğini çeker.

Migren başlıca iki tiptir:
- Klasik
- Yaygın.
Bunların dışında çok nadir olarak oftalmoplejik, hemiplejik, retinal, basiler tipte olanlar da vardır.

Belirtileri
- Baş ağrısı 4-72 saat sürer.
- Fizik aktivite ile artar.
- Genellikle başın bir tarafında odaklanır.
- Zonklayıcıdır.
- Bulantı, kusma, ışığa ve sese tahammülsüzlük olur. AyrlCa haberci belirtiler olarak şunlar sayılabilir:
- Yanıp sönen noktalar, ışık parıldamaları.
- Yüzde, kolda, el parmaklarında iğnelenmeler.
- Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik.
- Aşırı neşelenme, kendini enerjik hissetme.
- Özellikle tatlı gıdalara karşı iştah artışı.
Bazı ilaçlar (kalp, tansiyon ve doğum kontrol ilaçları) nöbete davetiye çıkarabilir. Özellikle hanımlarda muayyen günlere yakın veya hamileliğin ilk üç ayında ağrılar artabilir. Ayrıca migrenin soya çekimle de ilgisi vardır.

Tedavi
1- Kriz anında kullanılan ilaçlar (aspirin vs.)
2- Koruyucu (krizin gelmesini önleyici) tedbirler. Hastanın ağrı korkusunu giderir. Ayda birkaç defa gelen krizlere karşı kullanılırlar. Alternatif tedaviler (masaj, relaksasyon, akupunktur) yine uygulanan usullerdir.

* Migren Ağrıları:
Belirtiler
- Bazen mide bulantısı ve kusma ile karışık yoğun baş ağrısı.
- Görme alanınız içinde parlak, gökkuşağı renklerinin veya boşlukların uçuşması.

Migren, aynı zamanda vasküler başağrısı olarak da bilinir. Migrenin tam nedeni bilinmemektedir. Ancak baştaki kan damarlarının katkısı olduğuna dair belirtiler vardır. Migren ağrısı, genellikle sabah erken saatlerde veya gün içinde başın bir yanında yoğun bir ağrı ile başlar ve daha sonra diğer yana da yayılabilir. Tek bir yandan ya da tüm başta başlayan ağrı birkaç dakika ilâ bir-iki saat arasında ciddi doruklara ulaşır ve tedavi edilmezse saatlerce, hatta iki güne kadar sürebilir. Krizlerin geliş sıklığı her günden birkaç ayda bire kadar değişebilir. Bu krizler mide bulantısı ve/veya kusma ile birlikte de gelebilir.

Migrenin klinik olarak çeşitli seyir şekilleri vardın Klasik migren ("auralı") basit migren ("aurasız") ve karmaşık migren. Klasik migren tipinde, baş ağrısından önce uyarıcı belirtiler vardır. Baş ağrısı başlamadan saatler önce kendinizi enerji dolu, susamış, tatlıya karşı müthiş iştahlı, uykulu, tedirgin veya depresif hissedebilirsiniz. Ağrı başlamadan yaklaşık 20 dakika önce parlak ışık, zikzak çizgiler, yavaş yavaş yayılan kör noktalar görmek, baş dönmesi veya vücudun bir yanında uyuşukluk hissetmek gibi nörolojik belirtiler baş gösterir.

Baş ağrısından önce ortaya çıkan belirtilere aura denir. Basit migrenin tipik uyarıcı belirtileri yoktur. Birkaç dakika veya daha uzun bir süre içinde tüm yoğunluğuyla ortaya çıkar. Karmaşık (komplike) migren, baş ağrısından daha da uzun sürebilecek uzatmalı nörolojik belirtilere bağlıdır. Bunlar yüzde, bir el ya da bir bacakta baş gösteren uyuşukluk hissi; dudaklarda uyuşukluk, konuşma ve yazma zorlukları gibi belirtilerdir. Çok nadir olarak bu belirtiler, belki de beyinde oluşan bir enfarktüsten dolayı, kalıcı olabilir.

Migrenin daha az görülen tipleri arasında ailevi hemiplejik migren vücudun bir yanı paralize olur ve hastanın ailesinden mutlaka bir yakının aynı sorunu vardır) baş ağrısız migren (genelde yaşlı kişilerde görülür), oftalmoplejik migren (gözlerin paralize olması ile barizleşen migren), status migrenus (72 saatten fazla süren migren) ve migrenli enfarktüs aura belirtilerinden bir veya daha fazlasının 21 günden uzun sürmesi) sayılabilir. Migrenler çocukluk, ergenlik ya da genç erişkinlik çağlarında başlayıp, genellikle yaş ilerledikçe sıklık ve yoğunluk açısından giderek azalma gösterir. Bu rahatsızlık oldukça yaygın ve basit bir bozukluktur.

Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Migren ayrıca adet öncesi geriliminden de kaynaklanabilir. Gebelik sırasında krizlerde bir gerileme eğilimi vardır. Tüm migren vakalarının yaklaşık yarısı kadarında aile üyeleriyle bağlantı vardır. Migrenin biyolojik nedenleri bilinmemekle birlikte, ortaya çıkaran unsurlar tespit edilmiştir.
 
Üst