Migrene çözüm botoksla geliyor

Uzman SühaN

Administrator
Migrene çözüm botoksla geliyor
Botoksun genel olarak, zamanla yüzde oluşan derin veya yeni başlamış mimik kırışıklıklarında, çizgilerde uygulanan cerrahi olmayan bir uygulamadır. Clostridum Botulinum adlı bakteriden üretilen doğal, saflaştırılmış bir proteinin kırışıklığa yol açan kaslara çok ince uçlu bir enjektör iğnesi ile düşük dozlarda verilmesiyle uygulanıyor.Fakat son yıllarda botoks uygulamalarının migren ağrılarına karşı olumlu etkiler gösterdiği görülmüş ve bu nedenle de estetik amacının yanı sıra migren ağrılarını tedavi etmek amacıyla da botoks kullanımı başlamıştır. Bazı migren hastaları seneler boyunca ağrılarına ilaçlarla çözüm bulmaktadır. Ancak bazı durumlarda migrene ilaçlar çare olamamaktadır. Uzmanlar ilaca yanıt verilmediği durumlarda botoks migrene iyi gelir mi sorusunun cevabını verdiler.bo.jpg
Ayrıca tüm migren hastalarına botoks yapılmadığını bunun için kronik migren tanısının hastaya konulması gerekir. Kütükçü migren belirtilerini aşağıdaki gibi sıraladı. Migren hastalığının belrtileri Parlak ışıklar atak işaretidir. Ağrı krizler halinde gelir. Ataklar 4-72 saat arasında sürer. Çoğunlukla ağrı başın tek tarafındadır. Bulantı ya da kusma da görülebilir. Auralı tiplerinde ağrı başladığında görsel bulgulara rastlanır. Baş hareketleri ve günlük fiziksel aktivite ile baş ağrısı artar. Migren çeşitleri Migren atak sayısı ve görülme sıklığına göre “epizodik migren” ve “kronik migren” diye ikiye ayrılır. Epizodik migren daha aralıklı ataklarla gelen migrene verilen addır. Kronik migren diyebilmemiz için o hastada son üç aydan beri ayın en az yarısında, yani 15 gün ve üzerinde ağrılı dönem olması, bu ağrıların en az 8’inin migren özelliği taşıması gerekir.
Migren için botoks nasıl uygulanıyor?

Migren için botoks kullanımında ağrının başlangıç noktalarına botoks uygulanmakta ve bir hafta içinde migren ağrıların tamamen geçtiği görülmektedir. Altı ay süre sonra aynı işlem tekrarlanmaktadır. Eğer migrenin başlangıç bölgesi alın veya şakaklarda ise klasik botoks uygulaması yapılır ki böylelikle hem şakaklarda ki kırışıklıklar hem de migren ağrıları son bularak bir taşla iki kuş vurulmaktadır. Burada önemli olan nokta uygulamanın uzman hekim tarafından yapılmasıdır.

Eğer migrenin başlangıç noktası kafanın yan veya arka bölgelerinde ise botoks uygulaması bu bölgelere yapılmaktadır, altı ayda bir 2-3 uygulamadan sonra migren ağrıları tamamen geçmektedir.
 
Üst