Milli Eğitim'de kadının adı yok

sevgi10

Üye
Üye
Milli Eğitim'de kadının adı yok
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kadın yönetici sayısını açıklayan Bakan Hüseyin Çelik, eğitim yönetiminde kadının yerinin olmadığını gözler önüne serdi. 922 İlçe Milli Eğitim Müdüründen sadece 5'i kadın

Milli Eğitim Bakanı Çelik’in CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin soru önergesine verdiği yanıt, eğitimde kadın yöneticiye yer olmadığını gösterdi. 81 İl Milli Eğitim Müdürü arasında hiç kadın yönetici olmadığını ortaya çıkarken 922 ilçe milli eğitim müdüründen ise sadece 5'inin kadın olduğu açıklandı. Bakanlık'taki müsteşar yardımcılarının da tamamı erkek. Bakanlığı bağlı 16 Genel Müdürlük arasına da sadece Kız Teknik Öğretim Genel Müdürü kadın.

-EĞİTİM ERKEK YÖNETİCİYE EMANET-

Bakanlığa bağlı Genel Müdür Yardımcıları arasında da durum farklı değil. 40 Genel Müdür Yardımcısı'ndan sadece 3'ü kadın. Bağımlı 77 Daire Başkanı arasında ise kadın daire başkanı sayısı 8. Bakanlığa bağlı 422 Şube Müdürü’nün 354’ü erkek, 69’i ise kadın yöneticilerden oluşuyor. Milli Eğitim Bakanı Çelik ayrıca, 644 bin 160 kadrolu öğretmen arasında 338 bin 727 erkek öğretmen, 305 bin 433 bayan öğretmen bulunduğunu bildirdi.

-"AKP'NİN ÖZGÜRLÜKTEN ANLADIĞI TÜRBAN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR"-

Önergenin sahibi CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, söz konusu tablonun AKP’nin kadın hakları konusundaki "samimiyetsiz tutumunu" açıkça ortaya koyduğunu savundu. İnce, "AKP, türban konusunda güya kadının örtünme özgürlüğünü savunurken kadını yönetici yapmaktan özellikle kaçınmaktadır. Çünkü sayın Başbakan’ın da üç çocuk önerisi ile ortaya çıkması, onların bir kadına çocuk doğuracak, ev işi yapacak ve istismar edilecek birisi gibi baktıklarını ortaya koşmaktadır. AKP’nin kadın haklarından ve kadın özgürlüğünden anladığı sadece türban hakkı ve özgürlüğündür” diye konuştu.

Ce: Milli Eğitim'de kadının adı yok

Çok farklı bir istatistik beklemiyordum zaten. Hiç şaşırtıcı değil yani, ne yazık ki... Bilgilendirme için teşekkürler.

Geri