Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Milli Güvenlik Kurulundan hangi kararlar çıktı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  4 saat 40 dakika süren toplantıdan bakın nasıl kararlar çıktı?
  Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. MGK toplantısında terörle mücadelede yeni yapılanma kararı benimsendi. Bu kurulun nasıl çalışacağı ise kulislerde şöyle dile getirildi:

  Terör bundan sonra ne sadece hükümetin ne sadece askerin koordine ettiği bir konu olmayacak. Terör için özel bir kanunla özel bir yapı kurulacak. Toplantıda dile getirilen yeni yapılanma, istihbarat, güvenlik güçleri ve şehir eylemlerine karşı alınacak önlemleri koordine etmek üzere oluşturulacak.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında, Pembe Köşk'te yapılan toplantı, 4 saat 40 dakika sürdü.

  Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) bugünkü toplantısında terörle mücadelede koordinasyonu güçlendirmek üzere yeni bir kurumsal yapılanmaya gidilmesi benimsendi.

  Terörle büyük bir özveri ve başarıyla mücadele eden güvenlik güçlerine yönelik “haksız ithamların” bölücü terör örgütü ve yandaşlarının amaçlarına hizmet ettiği hatırlatılan toplantıda, “terörle mücadele ortamında herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi ve güvenlik güçlerine destek olması gerektiği” vurgulandı. Irak konusunun, Irak tarafıyla yapılan son temasların ışığında kapsamlı olarak ele alındığı toplantıda, bölücü terör örgütünün Irak topraklarını kullanarak Türkiye'ye eylemlerde bulunmasının önlenmesi ve bertaraf edilmesi amacıyla daha etkin ve sonuç alınmasını sağlayacak tedbirler değerlendirildi. Toplantıda, Irak tarafının atması istenen adımların yakından takip edilmesi de kararlaştırıldı.
  MGK'nın Ekim ayı olağan toplantısının ardından, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğince yayımlanan bildiri şöyle:
  “Toplantıda;
  Ülke güvenliğini ilgilendiren iç ve dış gelişmeler ele alınmış, bölücü terör örgütü ve yandaşlarının, birlik ve beraberliğimizi zedelemeye yönelik, menfur eylem ve saldırılarının amacına ulaşamayacağına; milletimizin her zaman olduğu gibi sağduyusunu koruyacağına olan inanç teyit edilmiştir.
  Bu bağlamda; tehdidin demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde bertaraf edileceği ve terörizmle mücadelenin devletimizin tüm kurumlarının etkin işbirliği ve milletimizin güven ve desteğiyle her koşulda sürdürüleceği belirtilmiştir. Bu amaçla terörle mücadelede koordinasyonu güçlendirmek üzere yeni bir kurumsal yapılanmaya gidilmesi benimsenmiştir.
  Terörle büyük bir özveri ve başarıyla mücadele eden güvenlik güçlerimize yönelik haksız ithamların bölücü terör örgütü ve yandaşlarının amaçlarına hizmet ettiği hatırlatılarak, terörle mücadele ortamında herkesin sorumluluk duygusuyla hareket etmesi ve güvenlik güçlerimize destek olması gerektiği vurgulanmıştır.
  Irak konusu, Irak tarafıyla yapılan son temasların ışığında kapsamlı olarak ele alınmıştır. Bölücü terör örgütünün Irak topraklarını kullanarak ülkemize eylemlerde bulunmasının önlenmesi ve bertaraf edilmesi amacıyla daha etkin ve sonuç alınmasını sağlayacak tedbirler değerlendirilmiş, Irak tarafının atması istenen adımların yakından takip edilmesi kararlaştırılmıştır.
  Güney Kafkasya bölgesindeki gelişmelerin bölgesel ve küresel ölçekte yaratabileceği sonuçlar üzerinde durulmuş, bu çerçevede, ülkemiz tarafından gündeme getirilen Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu önerisinin hayata geçirilmesi için gerçekleştirilen temaslar ve bölge ülkelerinin söz konusu öneriye yaklaşımları da gözden geçirilmiştir.
  Ülkemizin 2009-2010 dönemi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine büyük bir oy çoğunluğuyla seçilmesinin bölgesel ve uluslararası barış, istikrar, güvenlik, işbirliği ve refahın tesisi yolundaki çabalarına yeni bir ivme kazandıracağı vurgulanmıştır.”

  internethaber


   
Milli Güvenlik Kurulundan hangi kararlar çıktı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yüksek Hakem Kurulunun kararının niteliği

  Yüksek Hakem Kurulunun kararının niteliği

  yüksek hakem kurulu kararları Madde 55 - Yüksek Hakem Kurulu kararları kesindir ve toplu iş sözleşmesi hükmündedir.
 2. Milli Güvenlik dersi neden kaldırıldı

  Milli Güvenlik dersi neden kaldırıldı

  Milli Güvenlik dersi neden kaldırıldı sabah haberlerde duydum Milli Güvenlik dersi kaldırılmış ama neden kaldırıldı acaba açıklama yaptılar mı
 3. Melekler Milli Güvenlik dersi kaldırıldı

  Melekler Milli Güvenlik dersi kaldırıldı

  Milli Güvenlik dersi kaldırıldı Milli Güvenlik dersi neden kaldırıldı Bu sabah haberleri izleyenler bilir, Milli Güvenlik dersi kaldırıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili dün açıklama yapmıştı. Biz de bu konumuzda Milli Güvenlik dersi hakkında ki haberi sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler. Başbakan Erdoğan ortaöğretim kurumlarında Milli Güvenlik Dersi'nin de kaldırıldığını...
 4. Milli Piyangoda en çok hangi numaralar çıkmış ?

  Milli Piyangoda en çok hangi numaralar çıkmış ?

  Umut kapısı işte, bilet alacaz ama tvde de çıktı bir kaç klere kaçırdık.Milli Piyangoda en çok hangi numnaralar çıkmış, yazar mısınız :D
 5. Milli Güvenlik Bilgisi

  Milli Güvenlik Bilgisi

  milli güvenliğin tanımı,milli güvenlik kurulunun görevleri nelerdir,milli güvenlik bilgisi ders notları,milli güvenlik bilgisi hakkında bilgiler Milli güvenlik; devletin anayasal düzenini, milli varlığını, bütünlüğünü, uluslararası alanda siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik bütün çıkarlarını ve uluslararası antlaşmalarla belirlenen haklarını her türlü iç ve dış tehditlere karşı koruması...

Sayfayı Paylaş