mimar sinan süleymaniye camiinin yapılışı

gülgüzeli

Yeni Üye
Üye
mimar sinan süleymaniye camiinin yapılışı
mimar sinan süleymaniye süleymaniye camiinin yapılışı camii yapılışı camii yapılış tarihi mimar sinan
Süleymaniye Camii'nin yapımına 896.380 altın harcanmıştır.Rivayete göre, temel atıldığı gün yapılan merasimden sonra, Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan'a bir akçe uzatmış ve yüzüne dik dik bakmıştır.Mimar Sinan bu akçeyi öperek koynuna koyar.Cami tamamlanıp kapısı açıldığı gün, Sultan içeri girerken bu akçeyi ona geri verir.Kannuni akçeyi eline alarak, bütün camiyi dolaşır ve çıkarken gülümseyerek akçeyi yine Mimar Sinan'a uzatır. Mimar Sinan da akçeyi alır, tekrar öperek koynuna koyar. Merasim bitince çırakları,kendisine merakla bu işin hikmetini sorarlar. Mimar Sinan şu cevabı verir:
-Saadetlu Hünkar, temel atılırken bana o akçeyi verip yüzüme sertçe bakmıştı. Bu demek idi ki:''Yapacağın camide iki taş arasında bir akçe girecek kadar kusur bulursam sen bilirsin.''
Cami tamamlanıp Sultan içeri girdiklerinde akçeyi mübarek ellerine verdim.Her tarafı dolaşıp kakikaten iki taş arasında bir akçe girecek kadar kusur bulamadılar. Bundan son derece memnun kalarak sevinçle akçeyi bana iade buyurdular.İşte bu, benim için en büyük mükafat ve gerçek manada bir iltifat oldu.
Gerçektende bir sanatkar için en büyük mükafat, eserinin beğenilip taktir edilmesi değil midir

Geri