Mısırın faydaları nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Mısırın faydaları nelerdir?
Mısır, dünyadaki en popüler tahıl tahıllarından biridir. Patlamışı, közlenmişi ve haşlanmışı muhteşemdir. Mısır çok yönlü bir besindir. Salatalarda, ekmekte kullanılmakla birlikte unu da yapılmaktadır. Tam tahıllı mısır, lif ve birçok vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin olduğu kadar sağlıklıdır. Mısır genellikle sarıdır, ancak kırmızı, turuncu, mor, mavi, beyaz ve siyah gibi çeşitli renklerde olabilir.

mısırın faydası.jpg
Mısırın faydaları

Değişik miktarda su içeren , mısır esas olarak karbonhidratlardan oluşur ve az miktarda protein ve yağ içerir. Mısır, iyi bir protein kaynağıdır. Mısır, hem çözünür hem de çözünmez lif bakımından yüksektir. Böylece, kabızlık ve hemoroit gibi kolon kanseri gibi sindirim problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Anemi, B12 vitamini ve folik asit eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Mısır, yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gerekli olan minerallerden biri olan demirin yanısıra önemli miktarını içerir. Demir eksikliği de anemiye neden olabilir. Aynı zamanda beynin ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlarlar. Mısır yağının, vücuttaki kolesterol emilimini azaltarak kolesterol düzeylerini düşürdüğü, böylece aterosklerozu önlediği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Bağ dokusu, kemik, ligament, tendon, kas ve kıkırdaktan oluşur. Mısır, bağ dokusunu güçlendiren mineral manganez içerir. Bunlara ek olarak, manganez kan şekeri seviyelerini dengeli tutar . Araştırmalar, mısırda bulunan antioksidanların kansere neden olan serbest radikallerle savaştığını göstermiştir.

Zengin bir folik asit kaynağı olan mısır gebe kadınlar için özellikle yararlıdır. Gebe kadınlarda folik asit eksikliği, düşük kilolu bebeklerin doğumuna neden olabilir ve aynı zamanda doğumda nöral tüp kusurlarına neden olabilir. Bu nedenle hamile kadınlar diyetlerine mısırı dahil etmelidir, çünkü hem bebeğe hemde annenin sağlığına fayda sağlar.

Cilt ve saç bakımın da mısır yağı

Mısır Alzheimer hastalığını önler.Mısır, C vitamini, tiamin ve niasin gibi cilt bakımında önemli bir rol oynayan mineraller ve antioksidanlar gibi çeşitli vitaminlerin iyi bir kaynağıdır. Sarı mısır, sağlıklı bir cildin bakımı için hayati önem taşıyan A vitamini oluşturan zengin bir beta-karoten kaynağıdır. Mısır nişastası birçok kozmetik ürünün bir bileşeni olarak kullanılır ve hatta cildin kızarıklık ve tahrişini iyileştirmek için tropik olarak uygulanabilir.

Mısır yağı, yağ asitleri ve E vitamini gibi besleyicilerin mükemmel bir kombinasyonunu sunar. Bu nedenle, bu yağın topikal uygulanması ile , saç uzamasına sağlıklı tırnaklara parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.Antioksidanlar, serbest radikalleri yakalayarak hücre hasarını önler. Dolayısıyla, serbest radikal hareketine bağlı olarak kuruluk ve saç dökülmesiyle mücadelede etkilidir. Ayrıca kalsiyumun emiliminde yardımcı olan K vitamini içerir, böylece saç dökülmesini önler.

Makula dejenerasyonu ve kataraktlar, dünyanın en yaygın görme bozuklukları ve körlüğün ana nedenleri arasındadır. Mısır yiyerek bunu önleyebilirsiniz. Mısır ayrıca tiamin ve niasin gibi B vitamini bakımından zengindir. Pantotenik asit, vücuttaki karbonhidrat, protein ve lipid metabolizması için hayati önem taşıyan bir vitamindir ve mısır önemli miktarlarda içerir. Ayrıca, günlük folat ihtiyacının büyük bir bölümünü sağlar ve vitamin A oluşumu için gerekli olan beta-karotenin zengin bir kaynağıdır.


Böylece, mısır diyetinize sağlıklı bir katkı olabilir, ancak bazı şeyler akılda tutulmalıdır. Mısır yüksek miktarda yağ asidi içerir ve bu nedenle kalp hastalığı riski yüksek olanlar için uygun değildir. Mısır veya mısır yağının fazla tüketilmesi bu koşulları kötüleştirebilir ve gereksiz kilo alınmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu lezzetli tahılın azami sağlık yararlarının keyfini çıkarmak için kararında tüketmek önerilir.


Mısır düşük kalorili besindir, bu nedenle beslenme uzmanları bunu diyetinize daha sık eklemenizi önerir.Mısır zengin bir vitamin kaynağıdır: demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve diğer elementler gibi . Bileşimi periyodik tablonun 26 elementini içerir. Mısır, kadınlar için çok yararlı olan, saç ve cilt üzerinde olumlu etkilere sahip olmanın yanında , depresyonla baş etmeye yardımcı B, E, A, PP vitamini bakımından zengindir . Mısırın yaşlanma karşıtı özellikleri vardır. Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için mısır tüketebilirsiniz.Protein, vücudun da yüksek miktarda ihtiyacı olan ikinci bir makrobesleyici maddedir.

Hücreleri onarmak, kasları oluşturmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için işlev görür. Ttalı mısır yüksek miktarda protein içerir. Potasyum, uzun süren egzersiz sırasında terle kaybedilen elektrolit mineralidir. Kalp fonksiyonu, kas kasılmaları ve kemik gücü için gereklidir. Mısırda orta miktarda potasyum bulunur.Vitamin A, vücudu zararlı serbest radikallere karşı koruyan bir antioksidandır. Tatlı mısır çok iyi bir Avitamini kaynağıdır. Görüldüğü üzere mısırn sağlık zerinde sayısız faydası var ve mısırı mutlaka tüketmek gerekir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Mısır, B vitaminleri, folat, C vitamini, beta-karoten, protein ve lifi iyi miktarda içerdiğinden sağlığa yararlıdır. Ek olarak mısır iyi bir potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko kaynağıdır. Mısır, karbonhidrat bakımından zengin bir besindir. Mısır, zihinsel görevleri yerine getirmek için beynin işlerliğinde yararlı olan bir besin olan tiaminin mükemmel bir kaynağıdır.Bilmeniz gereken mısırın inanılmaz faydalarından bir diğeri de LDL kolesterolü düşürmektir. Mısırın harika yararları hakkında söz etmişken , hipertansiyon ve şeker hastalığını kontrol altına aldığını belirtelim. Sağlıklı bir yaşam için diyetinize mutlaka mısır ekleyin.
 
Üst