Miteoloji Nıobe'nin Kaya oluşu

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Miteoloji Nıobe'nin Kaya oluşu
nıobe
Niobe, Lydia kralı Tantolos'un kızı, Thebai kralı Amphion'un ise karısıdır. Çok kibirli ve hırslı bir kadın olan Niobe'nin, hepsi birbirinden güzel altısı kız altısı erkek tam oniki tane çocuğu vardır.. Bundan dolayı kendisiyle öylesine övünür ki her fırsatta Thebai kadınlarının büyük saygı duydukları Tanrıça Leto'yla sadece iki çocuğu var diye alay eder. Hatta daha fazla çocuğu olduğu için tanrıça Leto'dan daha çok saygı görmesi gerektiğini söyler.

Leto bunları duyunca çok üzülür. Bunun yanında çok da öfkelenir. İki tanrıya ana olan bir kadına hakaret ettiği için Niobenin cezalandırılmasını ister. Çocukları Artemis ve Apollon'u yanına çağırarak durumu anlattığında iki kardeş Niobe'ye hak ettiği cezayı vermek için derhal harekete geçerler.

Niobenin altı oğlu Kitheron dağının kayalıklarla örtülü sarp yamaçlarında avlanırlarken Apollon öğle vakti onları kıstırır ve görünmez okları ile altısınıda yere serer. Haber duyulunca altı kız kardeş, kardeşlerinin ölülerinin bulunduğu dağa koşarlar. Fakat yol çok uzundur ve onlar oraya ulaşana kadar gece olmuştur. Karanlıkla birlikte Artemis de gök yüzünde parlamaya başlar Annesini üzen kadının kızlarını görünmez okları ile avlar.Tam dokuz gün hiç kimse dağa çıkıp oniki kardeşin cenazelerini almaya cesaret edemez. Bu yüzden cenaze törenleri de yapılamaz. Niobe çocuklarının başına gelen bu felaketten dolayı günlerce ağlar, kendini yerden yere vurur. Acısı öyle büyüktür ki çocuklarının öldükleri dağa çıkıp Zeus'tan kendisini kayaya çevirmesini ister, ve Zeus'ta bu acılı anne'nin isteğini yerine getirip onu çocuklarının cenazesinin başında kayaya çevirir. Taştan bir heykel olarak da hala gözyaşı döken bu kaya şu an Manisa'da Sipylos Dağındadır..
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
9K
mai`siyah
mai`siyah
*MeleK*
Cevaplar
8
Görüntüleme
5K
fotoğrafçı_esra
fotoğrafçı_esra
SadmiN
Cevaplar
0
Görüntüleme
8K
SadmiN
SadmiN
Üst