1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Mitinge katılanlarda PKKlı sayılacak

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Yargıtay, PKK mitingine katılan kişilerin de örgüt üyesi gibi cezalandırılmasına karar verdi. PKK mitingine katılan kişinin de örgüt üyesi cezası almasına karar verildi.

  Yargıtay Ceza Genel Kurulu, PKK'nın çağrılarına göre yapılan mitinglere katılan kişinin "örgüt üyesi" gibi cezalandırılmasına karar verdi. Çocuklar ve kadınlar da bu kapsama girecek.

  Yargıtay Ceza Genel Kurulu, PKK'nın çağrılarına göre yapılan her mitinge katılan kişinin "örgüt üyesi" gibi cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Sabah’ın haberine göre Yargıtay'ın çok tartışılacak bu kararına neden olan olaylar 2006'nın mart ayında Diyarbakır'da gerçekleşti. PKK üyelerinin cenaze törenleri sırasında 77 kişi gözaltına alındı.

  Bunlardan 26'sı 18 yaşın altındaki çocuklardı. Bu çocuklardan biri de Felat Özer'di. Felat Özer Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkeme, Özdemir'e "yasadışı toplantıya katılmak" tan ceza verdi. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Diyarbakır Ağır Ceza kararında direnince dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na geldi. Kurul, incelemesinde TCK'daki "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi ayrıca örgüte üye olmak suçundan cezalandırılır" hükmünü uzun uzun tartıştı.


  CENAZEYE YORUM
  İşte Diyarbakır'daki son olaylarda 13-14 yaşlarındaki çocuklara 23 yıl ceza istenmesinin de dayanağı olan yorum, Genel Kurul'daki bu inceleme sırasında yapıldı. Genel Kurul, Felat Özer kararında, öncelikle PKK'nın kitleleri harekete geçirmek için Roj TV, Frat News Haber Ajansı ile örgütün internet sitelerindeki duyuruları kullandığını aktardı.

  24 Mart 2006'da düzenlenen operasyon sonucu ölen örgüt militanlarının cenazelerine katılım için de aynı kanallarla çağrılar yapıldığı belirtilen kararda şöyle denildi: "Örgüt siteler ve Roj TV'nin olay öncesinde yapmış olduğu yayınlarda halkın işe gitmemesini, kepenklerini kapatmasını, çocukların okula gitmemesini sağlamıştır. Bu yayınların sonucu cenaze törenlerine katılan kişiler, belirtilen eylemleri gerçekleştirmiştir."

  'ÖRGÜT ADINA EYLEM'

  Kurul, Felat Özer'in neden örgüt üyesi gibi cezalandırılması gerektiğini de şöyle anlattı: "Olayda örgütün çağrısı, örgüte ait yayın organlarının yayınları ve çağrıları ile somutlaşmış olup, bu çağrının belirli bir kişiye yapılmış olmasına gerek bulunmamaktadır. Örgütün bilgisi ve istemi doğrultusunda gerçekleştirilen bu eylemlerin, örgüt adına gerçekleştiği sabittir." Kararın aynı paragrafında, örgüt adına gerçekleşen bu eylemlere katılan sanığın eyleminin, TCK'nın 314 (örgüte üye olma) ve 220/ (Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt üyesi gibi cezalandırılmayı düzenliyor) maddelerine göre cezalandırılması gerektiği kaydedildi.

  guncel.net


   
Mitinge katılanlarda PKKlı sayılacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adana'da oylar yeniden sayılacak

  Adana'da oylar yeniden sayılacak

  AKP'nin itirazı üzerine Adana'da 126 bin oyun tekrar sayılmasına karar verildi. AKP Adana İl Başkanı Mehmet Sağlam, tüm ilçelerde seçimlere itiraz ettiklerini, bununla ilgili bir dilekçenin kabul edildiğini diğerlerinin incelenmesinin sürdüğünü söyledi. Buna göre, Seyhan 4. Bölge'de 126 bin 770 oyun yeniden sayılacak. İl Başkanı Sağlam, parti il binasında düzenlediği basın toplantısında,...
 2. 17 ekim avrasya koşusuna katılanlar

  17 ekim avrasya koşusuna katılanlar

  Organizasyonda, 42 km'lik maraton, 15 km'lik koşu ve çipli halk koşusu için kayıtlar sona ererken, ücretsil olarak düzenlenecek olan çipsiz halk koşusuna katılacaklar için kayıtlar İstanbul'un çeşitli yerlerinde 16 Ekim Cumartesi gününe dek devam edecek. 42 km'lik maratonda atletler, Boğaz Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinden başlayacak ve Barbaros Bulvarı, Beşiktaş Caddesi, Dolmabahçe...

Sayfayı Paylaş