Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Mobilya Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Konu, 'Tüketici Şikayetleri' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Mobilya Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Mobilyaların insan hayatındaki önemi çok büyüktür. Bedenen ve fikren dinlenmeye ihtiyacı olan insanın aradığı rahatlık ve huzur, kullanışlı ve iyi döşenmiş mobilya ile elde edilebilir. Kötü bir mobilya, sebep olduğu sırt, adale, bel ve ayak ağrıları gibi zararları yanında psikolojik olarak da kişiyi rahatsız ve huzursuz eder. Bunun yanı sıra vaktinden önce bozulur, eskir ve kısa bir zaman sonra da onarılması ve yenilenmesi zorunlu hale gelir. Bu yüzden mobilyaların seçiminin iyi yapılması gerekir.

  Mobilyaları Satın Almadan Önce;
  Aile bütçesi ön planda tutularak mobilyanın kullanılma amacı, dekorasyondaki yeri ve önemi dikkate alınıp, ihtiyaç durumu ortaya çıkarılmalıdır. Bu durumda yalnız yeni alınacaklar değil, varsa eski eşyaları da dikkate almak ve düşünmek gerekir. Mobilyaların seçiminde ihtiyaçlar, ekonomik durum ve zevk oldukça önemlidir. Ayrıca kullanışlılık, sağlamlık ve uzun ömürlülük gibi hususlar da önemle göz önünde tutulmalıdır.

  Mobilyaları Satın Alırken;
  · Piyasayı kontrol ediniz.
  · Bütçenizin dışına çıkmayın.
  · Mobilyaların fiyatını göz önünde bulundurunuz.
  · Gerçekten ihtiyacınız olandan başkasını almayınız.
  · Döşeme malzemesinin dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmasına özen gösteriniz.
  · Her bir parça eşyayı satın alırken evdeki diğer eşyaları dikkate alınız ve bütün bu hususlara göre gerekli incelemeleri yaparak karar veriniz.
  · Sipariş ederek yaptırdığınız mobilyalarda önceden mutlaka sözleşme yapınız.
  · Mobilyayı hazır alıyorsanız, garanti belgesi istemeyi unutmayınız.

  Mobilyaları Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
  İhtiyacımız olan bir mobilya her bakımdan rahat, kullanışlı, uzun ömürlü olmalı ve dolayısıyla değerini karşılamalıdır. Bu sebeplerden dolayı satın alacağınız herhangi bir koltuk, kanepe, sandalye hakkında yeterli bilginiz olmalıdır. Bu bilgi çok sayıda mağaza gezilerek elde edilebilir.
  Görünüşü güzel olan bir mobilya rahat olmayabilir veya fiyatı uygun olmayabilir. Diğer taraftan dayanıklı, rahat ve uygun fiyatta olan mobilyanın da görünüşü güzel olmayabilir.
  Bu nedenle mobilyanın sadece dış görünüşüne bakmak yeterli değildir. Kullanılma biçimi kontrol edilmelidir. Fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masrafları da göz önünde tutulmalıdır.
  Yasal bir zorunluluk olmasına rağmen, mobilyaların özelliklerini de içeren kullanma kılavuzları çoğu zaman tüketiciye verilmemektedir. Bu durumda önce o ürüne ait kullanma kılavuzu istenmeli, kılavuzun verilmemesi durumunda mobilya dikkatli bir şekilde incelenerek satıcıdan mobilya ile ilgili tüm bilgiler toplanmalıdır.
  Mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlam olması, cilasının düzgün olması da mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerdendir.
  Ayrıca satın alınması, düşünülen mobilyadaki döşemelik malzemenin kolay yanmayan,terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması da tercih sebebidir.
  Alınan mobilyanın eve veya büroya teslim masraflarının fiyata dahil olup olmadığı satın almadan önce öğrenilmelidir.
  Mobilya seçerken tüm özellikleri dikkate alarak, istek, ihtiyaç ve bütçenize en uygun olanları seçiniz.

  Şikayette Bulunma
  · Bir firmayla sorununuz olduğunda yetkili kişiye şikayetinizi açıklayan ve ne yapılmasını istediğinizi belirten bir yazıyla başvurunuz. Bu yazıyı iadeli taahhütlü olarak gönderiniz ve bir kopyasını saklayınız.
  · Satıcıyla yaptığınız görüşmeler sonucunda sorununuz çözüme kavuşmamışsa aşağıda açıklanan kurumlara başvurabilirsiniz.
  1- Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri: 80 il merkezinde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerive tüm ilçelerde de kaymakamlıklar bünyesinde faaliyettedir.
  2- T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı : Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü
  Eskişehir Yolu 7.km / ANKARA
  Tel: 0 312 286 03 65 Fax: 0 312 285 88 40
  3- Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri
  4- Tüketici Sorunlarına bakmakla görevli Asliye Ticaret ve Asliye Hukuk Mahkemeleri
  5- Bulunduğunuz yerdeki tüketicinin korunmasına yönelik olarak faaliyet gösteren dernek veya vakıflar.

   
 2. ışılsu

  ışılsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.090
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  *** HAYALLER ŞEHRİNDE***
  bir koltuk ve yatak odası aldık istikbalden amann almaz olaydık ahhh içim yanıyor nefret ettim bu markadan koltuk derileri attı 3-4 ayda exper geldi geri iade yapmadılar lanet olsun nerden aldık hiç iyi değill :(
   
Mobilya Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ayakkabı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Ayakkabı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Ayakkabı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler · Bir çift ayakkabının tekleri arasında herhangi bir görünüm şekil, işçilik, renk, boyut farkının bulunmamasına dikkat ediniz. Ayakkabının her ikisini de mutlaka deneyiniz. · Ayakkabının içini elle kontrol ederek astar vb. kısımlarda ayağı rahatsız edici kırışıklıklar bulunmadığından emin olunuz. · Dikiş uçları bitim...
 2. Mal Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Mal Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  tüketicinin dikkat etmesi gerekenler mal melek Mal Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler · Haklarınız: Satın aldığınız mallardan belirli standartları bekleme hakkına sahipsiniz. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre malların taşıması gereken özellikler şunlardır. · Tatmin Edici Kalite: Satın aldığınız malın varsa standardına uygun olarak piyasaya sunulması...
 3. Yiyecek Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yiyecek Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yiyecek Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Ailenin gelirinin yaklaşık olarak yarıya yakını yiyeceklere harcanmaktadır. Bu nedenle yiyecekleri satın alırken bilinçli bir tüketici olabilmek için; 1- Satın Alma Kararı Vermeden Önce Şu Hususlara Dikkat Ediniz. · İlk adımda günlük, haftalık, aylık satın alınacak besinleri belirleyiniz. · Kuru besinler (un, bulgur, pirinç,...
 4. Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler

  Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler

  İnsanlar genelde mobilya alırken kullanın malzemelerin özelliklerini bilmediklerinden yanlış seçenekler yapabiliyor, ve sorunlu, dayanıklı olmayan mobilyalar alabiliyor. Panel mobilya almadan önce; 1- Dolap kapakları kolay açılıp kapanmalı 2- Çekmeceler rahat ve düzgün sürülebilmeli 3- Sürgü olan dolaplar ve kapılar sürülürken ses çıkarmamalı. 4- Uzun kapakların menteşeleri sağlam...
 5. Yurt İçi Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2014

  Yurt İçi Tur Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2014

  yurt içi tur, yurtiçi tur alırken, yurt içi turlar Sevgili melekler, yaz tatili için pek çoğumuz tur alarak bir taşla iki kuş vurmayı tercih ediyoruz. Bu sayede daha makul fiyatlarla daha fazla yeri görüp, gezmiş oluyoruz. Eğer sizinde bu yaz için tur satın alma planlarınız varsa yurtiçi tur satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki maklede sıralıyoruz... Yasa geregi (1618...

Sayfayı Paylaş