Etiketler:
 1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Modal Verbs

  Konu, 'Yabancı Dil Sözlük' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  modal verbs modal verbs test modallarla ilgili alıştırmalar modallar modals Sadece on iki adet “modal” yardımcı fiil olmasına rağmen bunlar çok büyük bir sıklıkla ve çok geniş bir anlam sahasında kullanılırlar. Modal ‘ların çoğu birden çok anlama sahiptir. Bunlar herhangi bir tavsiyeye ilişkin genel düşünceleri veya yargıları, zorunluluğu, ihtiyacı ve yasaklamayı; izin istemeyi ve ret etmeyi; olasılığı, beklentiyi, ihtimali ve kesinliği; söz verme ve maksadı; yetenek ve isteklilik ifade ederler.

  Bu on iki modal fiil –will-would; shall-should; can-could; may-might olarak dört çiftli grubu ve – must, ought, need, dare, olarak dört tekli grubu içerirler.

  Bunlardan başka hem esas fiil hemde yardımcı fiil olarak kullanılan have, use ve be ‘de gerektiğinde modal yardımcı fiil olarak (have to, have got to, had better, used to, be to) kullanılır.

  Bu saydığımız modal ‘lardan can, could, may, might, shall, should, will, would, must ve had better’dan sonra gelen fiiller “to, -ing, -s” almazlar. Past ve past participle hallerde kullanılmazlar. Modallardan sonra gelen bütün fiiller birinci halde (simple form) olarak gelir. Şöyle ki:


  CORRECT : I can speak English.

  INCORRECT: I can to speak English.

  CORRECT : He can speak English.

  INCORRECT: He can speaks English.

  Have, have got, ve ought kendilerinden sonra bir mastar (to + the infinitive form of a verb) alırlar. Fakat diğer Modallarda olduğu gibi bu modallardan sonra gelen fiiller de “to, -ing, -s” almazlar. Past ve past participle hallerde kullanılmazlar. Bu modallardan sonra gelen bütün fiiller de birinci halde (simple form) olarak gelir. Şöyle ki:


  I have to study tonight.

  I have got to study tonight.

  John ought to study harder
   
Modal Verbs konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Phrasal Verbs in English

  Phrasal Verbs in English

  PHRASAL WORDS BRING IN - to carry inside It's raining. Bring your bike in now. BRING OUT - to reveal or expose Her colorful blouse brought out the best in her. BRING UP - to mention; to take care of John brought the subject of drugs up. She was brought up by her grandmother. BURN OUT - to become mentally exhausted. The man was burned out by his job. CALL OFF-to cancel There was a bad...
 2. Types of VERBS

  Types of VERBS

  non continuous verbs be to verb Types of Verbs Before you begin the verb tense lessons, it is extremely important to understand that NOT all English verbs are the same. English verbs are divided into three groups: Group I Continuous Verbs The first group, called "Continuous Verbs", contains most English verbs. These verbs are usually physical actions which you...
 3. Modal verbs

  Modal verbs

  modal verbs model verbs used to would farkı would used to farkı modal be ving TANIM Kimi modal verb yapılar ad ya da yüklem olarak taşıdıkları anlama (can (n) = teneke kutu, have (v) = sahip olmak, May (n) = Mayıs, must (n) = gereklilik, will (n) = irade; vasiyetname) dikkat etmek gerekebilir.
 4. Auxiliary Verbs - Short Answers Test

  Auxiliary Verbs - Short Answers Test

  Answer the following questions (a) in the affirmative (b) in the negative, in each case repeating the auxiliary and using a pronoun as subject. Do you need this? ~ Yes, I do/No, I don't. Can Tom swim? - Yes, he can/No, he can't. Note also: Is that Bill? ~ Yes, it is/No, it isn't. Will there be time? ~ Yes, there will/No, there won't. Use needn't in 7 and 15....

Sayfayı Paylaş