gebe
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.218
  Beğenilen Mesajlar:
  599
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Moldova'da anti-komünist ayaklanma

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Moldova'da hafta sonu yapılan seçimleri protesto eden binlerce kişi, devlet başkanlığı binasına saldırdı.

  Başkent Kişinev'de komünist hükümetin seçim sonucunda yeniden işbaşına gelmesini protesto eden çoğunluğu öğrenci yaklaşık 10 bin kişi, devlet başkanlığı binasına girmeye çalıştı, taş ve ellerine geçen nesneleri binanın camlarına fırlattı.

  Polis, seçimlere hile karıştırıldığını öne süren anti-komünist göstericilere binanın içinden göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su sıktı.

  "Kahrolsun komünistler" diye slogan atan göstericilerden bazıları polis barikatlarını aşarak meclise ve devlet başkanlığı binasına girmeyi başardı.

  MECLİSTEKİ YANGINDA BİR KİŞİ ÖLDÜ


  Olaylar sırasında Meclis'te yangın çıkmasının ardından bir kadının zehirlenerek öldüğü bildirildi. Devlet televizyonu, genç kadının meclisteki yangında zehirlendiğini belirtti ancak bu haber yetkililerce doğrulanmadı.
  Başkentte yaşanan olaylar üzerine oyların tekrar sayılmasına karar verildiği iddia edildi ancak Muhalefet liderlerinden Vlad Filat de, iktidarla oyların tekrar sayılması konusunda anlaşma sağlandığı haberlerini yalanladı.

  Merkezi Seçim Komisyonu yetkililerdin Iuri Tchokane de, muhalefetin oyların yeniden sayılmasını ve seçime hile karıştıysa sonuçların iptal edilmesi garantisini istediğini, bu konuda bir karar alınmadığını belirtti.

  'BİR AVUÇ FAŞİST DARBE YAPMAYA ÇALIŞIYOR'

  Moldova Devlet Başkanı Vladimir Voronin ise "darbe girişiminde bulunan faşistlere karşı Moldova'nın ülke bütünlüğünü koruyacağını" söyledi.

  Voronin, televizyonda yayınlanan konuşmasında "Gözü dönmüş bir avuç faşist darbe yapmaya çalışıyor. Bu provokatörlerin devletin sembollerine zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Moldova'da ülkenin bütünlüğünü sonuna kadar koruyacak bir iktidarın olduğunu onlara göstereceğiz" dedi.

  Voronin ayrıca başkent Kişinev'deki kargaşadan büyük bir kaygı duyduğunu söyledi ve Batı ülkelerine, sorunun çözümü konusunda yardım etmeleri çağrısında bulundu.

  KOMÜNİST PARTİ 8 YILDIR İKTİDARDA

  Moldova'da önceki gün yapılan parlamento seçimlerini 2001'den bu yana iktidarda olan Komünist Parti kazanmıştı.

  Merkez Seçim Komitesi, oyların yüzde 83'ünün sayıldığı seçimlerde Komünist Partinin yüzde 50,5 oy oranıyla önde olduğunu duyurmuştu. Komünist Parti'yi yüzde 13 oy alan Liberal Parti ve yüzde 12 oy alan Liberal Demokrat Parti izliyor.

  Uluslararası gözlemciler, seçimin "kurallara uygun" geçtiğini açıkladı.

  EN YOKSUL ÜLKE

  Romanya ve Ukrayna arasında yer alan ve halkı Romence konuşan Moldova, Avrupa'nın en yoksul ülkesi konumunda.

  Ülkenin gelirinin üçte biri ise yurtdışında çalışan Moldovalıların gönderdiği dövizlerden oluşuyor.

  Ülkede ortalama aylık ücret 250 doların altında.

   
Moldova'da anti-komünist ayaklanma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ayaklanmalar

  Ayaklanmalar

  Marmara havzasında Boğazları çevreleyen bölgede başgösteren ayaklanmalar büyük ölçüde İngiliz politikasından kaynaklanmıştı. İngiltere Boğazları uzun vadede denetiminde tutmak istediğinden bu bölgede tampon bölgeler oluşturmayı amaçlıyordu. Bunun için İstanbul Boğazı'nı doğuya doğru kapayacak Adapazarı, Hendek ve Düzce yöresindeki Kuva-yı Milliye'yi buralardan atmak ve İstanbul Hükümeti'ni bu...
 2. anti-gri makyaj

  anti-gri makyaj

  gri makyaj gri lense makyaj modelleri Renkler Gözler için öneriler Yorgun bir havanız varsa gözlerinize fazla makyaj yapmayın. Asıl amaç, göz çevresi çizgilerini sakladıktan sonra bakışınıza bir ışıltı getirmektir. 1. Işıltılı bir bakış elde etmek için, bakışınızın bir kaş kümesi tarafından gölgelenmemesi gerekir. Bu nedenle mutlaka kaşlarınızdaki fazlalıkları düzenli aralıklarla...
 3. Moldova'da zafer Komünist Parti'nin

  Moldova'da zafer Komünist Parti'nin

  Moldova'da dün yapılan parlamento seçimlerini iktidardaki Komünist Parti kazandı. Moldova meclisi, 101 milletvekilinden oluşuyor. Merkez Seçim Komitesi, oyların yüzde 83'ünün sayıldığı seçimlerde Komünist Partinin yüzde 50.5 oranıyla önde olduğunu duyurdu. AB yanlısı 3 muhalif partinin oluşturduğu ittifak ise yüzde 34 oranında oy aldı. Komünist Parti 2001 ve 2005 yılında yapılan...
 4. Moldova'da tansiyon yükseliyor

  Moldova'da tansiyon yükseliyor

  Moldova'da muhaliflerin ele geçirdiği meclisin kontrolünü geri alan polis 193 kişiyi gözaltına aldı. Moldova Devlet Başkanı Vladimir Voronin, Romanya'yı protesto gösterilerinde parmağı olmakla suçladı ve Romanya'nın Kişinev Büyükelçisi'ni "istenmeyen kişi" ilan ederek sınırdışı etme kararı aldı. Voronin, hükümet toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, protestocuların bürolarını...
 5. Anti Aging Nedir ?

  Anti Aging Nedir ?

  Anti-aging “Yaşlılığa Karşı” olarak tercüme edilebilir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı popülasyonun her geçen gün artması nedeniyle, Anti-aging uygulamaları koruyucu hekimliğin önemli bir parçası haline gelmiştir. Anti-aging uygulamalarda amaç cilt dokusunu ve bağlayıcı hücreleri yenilemek, hormonal dengesizlikleri erkek ve kadında ayrı ayrı ele alarak yeniden düzenlemek, cinsel...

Sayfayı Paylaş