Morina Karaciğeri Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Morina Karaciğeri Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir ?
Kemikleriniz zayıf mı, kemik erimeniz var mı , bulanık mı görüyorsunuz , sürekli strelimisiniz ? Vücudunuzun birçok organ sistemindeki problemler vitamin eksikliği anlamına gelebilir. Morina karaciğeri yağı , bu gibi geniş spektrumlu bozulmaların giderilmesine yardımcı olabilecek klasik bir çözümdür.Morina karaciğeri yağı, sıvı ve kapsül şeklinde mevcut olan bir tür balık yağıdır. Morina balıklarının karaciğerinden elde edilen yağ, A vitamini, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir . Yüksek omega-3 içeriği nedeniyle morina karaciğeri yağı, omega-3 takviyesi olarak pazarlanan birçok doğal üründe bulunur. Morina karaciğeri yağı, yağda çözünen A ve D vitaminleri ve ve bir takım sağlık problemlerini gideren temel yağ asitleri ile yüklenmiş popüler bir takviyedir.Takviye kullanmak istemiyorsanız balığın kendisini temin ederek tüketebilirsiniz. Morina balığı nereden alınır ?İnternet üzerinden firmalardan satın alabilirsiniz. Bu balığı ballık hallerinde dondurulmuş, fileto yada tüm olarak alabilirsiniz.Şayet yağını kullanmak istiyorsanız bunuda internetten temin edebilirsiniz. Morina balığı karaciğeri yağı fiyatı markalar arasında değişiklik gösteriyor. Yağı temin ederken orjinal olduğundan emin olun.Bu yazıda morina karaciğeri yağının yararlarını, bileşimini ve yan etkilerini tartışacağız.
morina karaciğeri yağı neye iyi gelir.JpegMorina balığı faydaları saymakla bitmiyor.Diğer balıkların çoğu gibi, morina balığı iyi bir omega-3 ve omega-6 yağ asidi kaynağıdır. Ayrıca B12 ve B6 vitaminleri, niasin ve E, A ve C vitaminleri bakımından da zengindir. Fosfor, potasyum, selenyum ve diğer iz minerallerinin kaynağıdır.Morina balığı, size birçok sağlık yararı sağlayabilen, az yağlı, besleyici bir gıdadır. İyi bir protein, vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra, omega-3 yağ asidi içeriğinin yaygın kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Morina balığını diyetinize dahil edilmeniz, kardiyovasküler risk, artrit ve Alzheimer hastalığından korunmanıza yardımcı olabilir.Yüksek tansiyonu kontrol eder.Trigliseritleri düşürmeye yardımcı olabilir.Derin ven trombozuna karşı korur.Kanser riskini azaltabilirMorina karaciğeri yağı, bir diyet takviyesi olarak yaygın olarak kullanılır. Zengin bir A vitamini, D vitamini ve esansiyel omega-3 yağ asitleri, özellikle eikosapentaenoik asit ve dokosahekssaenoik asit kaynağıdır .Karaciğer, A ve D vitaminleri de dahil olmak üzere, yağda çözünen vitaminlerin en büyük rezervidir. Karaciğer özütlerinin mikro besinler bakımından zengin olacağı açıktır. Bu nedenle morina karaciğeri yağı takviyesinin kardiyo-metabolik risk faktörlerini azalttığı öne sürülmüştür . Omega-3'ün yanı sıra morina karaciğeri yağı da D vitamini dahil önemli bir besin kaynağıdır. Bu önemli besinler, vücudunuzun normal kalp fonksiyonlarının korunmasına, normal kemik ve kas fonksiyonlarının korunmasına ve buna katkıda bulunmasında önemli bir rol oynar.morina balığının faydaları nelerdir.png


Omega-3 yağları esansiyel yağ asitleridir. Balık yağında bulunan en önemli omega-3 yağ asitlerinden ikisi, eikosapentaenoik asit ve dokosahekssaenoik asittir.Vücudunuz bunları yapamaz ve diyet veya diğer dış kaynaklardan alınmalıdır. Ek olarak, morina karaciğeri yağı takviyesi alabilirsiniz.D Vitamini, kemik, diş ve kasları sağlıklı tutmak için vücuttaki fosfat ve kalsiyum miktarını düzenlemeye yardımcı olur.D vitamini eksikliği, çocuklarda raşitizme (kemik deformasyonları) ve erişkinlerde osteomalazi denilen bir duruma yol açan kemik ağrısı ve hassasiyete neden olabilir. Bu yağ iyi bir D vitamini kaynağıdır.
Morina karaciğeri yağı, besin yoğun bir vitamin kaynağı ve temel yağ asitleri olarak bilinir.Morina karaciğeri yağındaki yıldız madde, bir çoklu doymamış yağ olan omega-3'tür . Omega-3 esansiyel bir yağ asidi olarak bilinir, çünkü insan vücudu bunu yapamaz, bu yüzden onu yiyeceklerden almak gerekir.Morina karaciğeri yağı kalp hastalıklarına karşı koruyabilir mi? Omega-3'ün en önemli faydalarından biri, anti-enflamatuar etkileri. Morina kara ciğeri yağı kalp hastalıklarından koruyor.Morina karaciğeri yağı kilo vermeme yardımcı olabilir mi?Tam olarak değil, ancak bazı erken araştırmalar düzenli bir egzersiz programının bir parçası olarak balık yağlarının alınmasının vücut yağını azalttığını ve kardiyovasküler fonksiyon ve metabolik sağlığı azalttığını göstermiştir.Morina karaciğeri yağı romatoid artritte yardımcı olabilir mi?Omega-3'ün ve D vitamini içeriğinin anti-enflamatuar etkileri sayesinde, morina karaciğeri yağının, romatoid artrit hastalarına faydalı olabileceği, ağrıyı ve belirli ilaçlara olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olduğu anlaşılmaktadır .morina karaciğer yağının yararları.jpg

İç mekanda geçirilen zamanın artması, ilaç kullanımına daha fazla bağımlılık ve zayıf beslenme alışkanlıkları gibi yaşam tarzı alışkanlıklarının tümü günümüzde insanlarda D vitamini eksikliğinin salgınının nedenidir. Dünya çapında, D vitamini eksikliği yaklaşık 1 milyar insanı etkilemektedir. Morina karaciğeri yağının D vitamini açısından zengin olduğu ve D vitamini seviyelerini normalleştirerek kronik hastalıklardan koruyor.D Vitamini, çoğunlukla UVB ışınlarına maruz kaldığında cildin altında sentezlenir . Mevsimsel değişiklikler ve daha az güneş ışığı saati, vücudun yeterli D3 vitamini seviyesini üretmesini önlediğinde, menopoz sonrası kadınlarda D vitamini eksikliği ve osteoporoz riski artar.Morina karaciğeri yağındaki D vitamini içeriği, diğer herhangi bir gıda kaynağından daha konsantredir ve kemik yoğunluğunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Menopoz sonrası kadınlarda, morina karaciğeri yağı, kemik mineral kaybına karşı korur ve kemik kırılma riskini azaltır.
Enflamasyonun arkasındaki ana nedenlerden biri, reaktif oksijen türlerinin birikmesidir. Bu serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin biyomolekülleriyle reaksiyona girerek hücre hasarını tetikleyerek iltihaplanmalara yol açar. Bu artrit, osteoporoz, osteoartrit, vb. Gibi çeşitli kemik hastalıklarına yol açar . Morina karaciğeri yağının Anti-enflamatuar ve Anti-artritik özellikleri var.Morina karaciğeri yağı gibi deniz yağları, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve A ve D vitaminleri bakımından zengindir. Bu bileşenlerin tümü, kemik oluşturmak ve serbest radikalleri yok etmek için kritiktir. Sonuçta, morina karaciğeri yağındaki yağlar, iltihabı ve ilgili hastalıkları etkili bir şekilde azaltabilir.Morina karaciğer yağı ve diğer omega-3 yağ asidi takviyeleri kuru gözler, dış göz enfeksiyonları ve hatta glokom tedavisinde kullanılır.Morina karaciğeri yağı, sağlıklı görmeyi sağlamak için gerekli olan A vitamini bakımından zengindir.Morina karaciğeri yağı, ağızdan alındığında çoğu yetişkin ve çocuk için küçük dozlarda güvenlidir. Bu ilacın çocuklarda kullanımı hakkında çocuk doktoruyla konuşmayı düşünmelisiniz. Özel bakım gerekebilir.

Genel olarak, yaş grupları arasında gözlenen yan etkiler şunlardır :

deri döküntüsü, kaşıntı veya kurdeşen, yüzün şişmesi, dudak veya dilde alerjik reaksiyonlar
geğirme ve ağız kokusu
görmede değişiklikler
Koyu idrar
deri döküntüsü
sıradışı kanama veya morarma
gözlerin veya cildin sararması
kuru cilt
baş ağrısı
mide bozukluğuAntihipertansif ilaçlar ile birlikte morina karaciğeri yağı almak kan basıncınızın çok düşmesine neden olabilir. Her hangi bir ilaç kullanıyorsanız morina karaciğeri yağı tüketmeden önce doktorunuza danışınız.


A Vitamini eksikliği sadece gözleri değil aynı zamanda cilt ve bağışıklık sistemini de etkiler. Morina karaciğeri yağı kullanarak A vitamini takviyesi, yaraları hızlı bir şekilde iyileştirebilir ve sivilce gibi cilt hastalıklarının şiddetini azaltabilir.Akne, yaralar, egzama, sedef hastalığı ve diğer enflamatuar cilt hastalıklarının kötüleşmesini önlemeye yardımcı olur.Omega-3 ve omega-6, göz, sinir ve cilt hücrelerinin zarlarında bulunduğundan, seviyelerindeki bir dengesizlik görme bozukluğuna neden olabilir.Morina karaciğeri yağı, özellikle demans, raşitizm, DEHB ve çeşitli serebrovasküler hastalıklara sahip olanlarda bilişsel yeteneği artırabilir. EPA, DHA ve omega-6 yağ asitleri, önemli nörotransmiterlerden biri olan asetilkolinin sentezinde rol oynar. Bu tür nörotransmiterler hücre sinyalleşmesinde, protein modifikasyonlarında, protein taşınmasında, gen aktivasyonunda ve çoklu işlemlerde rol oynar
Morina karaciğeri yağı tüketmek bilişsel becerilerinizi geliştirebilir, beyin gelişimini ve bakımını yönlendirebilir ve sinir sistemini yaşa bağlı gerilemelerden ve bazı durumlarda beyin ve omurilik kusurlarından koruyabilir.D vitamini eksikliğinin klasik semptomlarından biri, düşük bağışıklık ve enfeksiyonlara duyarlılığın artmasıdır . D vitamini takviyelerine sahip olmak soğuk algınlığı (grip), öksürük ve tüberküloz gibi kronik solunum yolu hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilir.Destekleyici çalışmalar, D vitaminin yumurtalık ve uterus gelişimindeki rolünü ve yumurtalık rezervinin korunmasını aydınlatmaktadır. Başka bir deyişle, PKOS veya küçük yumurtalık rezervi olan kadınlara D vitamini takviyesi sağlamak, baskın bozulmuş doğurganlığı çözebilir.Yararları listesine baktığımızda, morina karaciğeri yağı, takviye listemize bir zorunluluktur gibi görünüyor, değil mi?
 
Üst