mortgace hakkında

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
mortgace hakkında
Konut kredisi kullanan tüketici Mortgage'a geçince kârlı çıkacak
Kanun çıkmadan önce konut kredisi kullananların Mortgage'a geçmesi halinde zarar edeceği iddiasına bakanlıktan yalanlama geldi. 400 bin tüketicinin ipotekli konut sistemine dahil olmasını isteyen yetkililer, yüzde 2'lik erken ödeme komisyonunun alınmayacağını açıkladı.Mortgage Kanunu çıkmadan önce bankalardan konut kredisi kullanan yaklaşık 400 bin tüketicinin 6 Haziran'a kadar tercih yapması gerekiyor. İpotekli konut finansmanına dahil olmak istemeyen tüketiciler 6 Haziran'a kadar kredi aldıkları kuruluşa dilekçe vererek Mortgage Kanunu'ndan muaf olacak.

Dilekçe vermeyenler ise otomatikman yeni kanuna dahil edilecek. Yeni sisteme geçmenin dezavantajlı olduğunu iddia eden bazı tüketici dernekleri Mortgage aleyhine kampanya başlatırken; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, kafası karışan tüketicilere net mesaj verdi. Zaman'a konuşan Tüketicinin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, yeni sisteme geçen tüketicilerin kredi borcunu erken kapatmak istemesi durumunda 'yüzde 2 tutarında erken ödeme komisyonu'ndan muaf tutulacağını ifade ediyor.

Mevcut konut kredisi kullanıcılarının haklarının 4077 sayılı kanun ile garanti altına alındığını vurgulayan Pektaş, "Tüketici derneklerinin açıklamaları vatandaşlarımızı yanıltabilir. Yeni yasanın maddeleri gayet açık. Ancak yine de tercih yapmakta zorlanan tüketicilerin kredi aldıkları kuruluşa danışarak ayrıntılı bilgi almasını istiyoruz." diyor. Bu arada, Mortgage'ın getirdiği yeniliklerden birisi önümüzdeki günlerde uygulanmaya başlıyor. Kredi başvurusu için bankaya gidecek tüketiciye önce Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Sözleşme Öncesi Bilgi Formu' verilecek. Tüketici, kredi şartlarıyla ilgili genel bilgileri içeren bilgi formunu ayrıntılarıyla okuduktan sonra kredi başvurusu yapabilecek. Sözleşmenin imzalanması için formun tüketiciye verilişinin üzerinden 24 saat geçmesi gerekiyor.

Türkiye gündemini uzun süredir meşgul eden ipotekli konut finansmanı tasarısı geçen mart ayında Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Konut kredilerinin yurtdışında olduğu gibi düşük faiz ve uzun vadelerle verilebilmesine imkân tanıyan kanunla birlikte Türkiye yeni bir döneme girdi.

6 Mart'ta yürürlüğe giren yasayla ilgili hem tüketiciler hem de bankalar büyük beklenti içinde. Ancak sistemin henüz altyapısı oluşturulmadan farklı bir tartışma yaşanıyor. Mortgage Kanunu, sadece yürürlüğe girdikten sonra kredi başvurusu yapacakları değil, halen taksit ödeyen yaklaşık 400 bin konut kredisi kullanıcısını da ilgilendiriyor. Mevcut kredi müşterisi olan tüketiciler kanun yürürlüğe girdikten sonraki üç ay içinde başvuru yapmamaları halinde Mortgage kapsamına dahil olacak. Sisteme girmek istemeyenlerin 6 Haziran'a kadar kredi aldıkları kuruluşa dilekçe vermeleri gerekiyor. Bankalar konut kredisi açtıkları müşterilerini mektuplar, SMS'ler ve internet siteleri aracığılıyla Mortgage'e dahil olmalarının avantajlarını anlatarak teşvik ediyor. Ancak bazı tüketici dernekleri ipotekli konut kredisine geçen tüketicilerin söylenenlerin aksine dezavantajlı olacaklarını iddia ediyor.

Avantaj-dezavantaj tartışmasının yoğunlaştığı konu ise erken ödeme cezası. Yeni kanun, şu anda yürürlükte olmayan erken ödeme cezasını da getiriyor. Kredi kullanacak kişiler çeşitli sebeplerle kredi hesaplarını kapatmak istediklerinde finansmanı sağlayan kuruluşa anaparanın yüzde 2'si oranında erken ödeme cezası ödeyecek. Ancak yasa çıkmadan önce kredi kullanıp Mortgage'tan faydalanmak isteyen tüketiciler erken ödeme cezasından muaf tutulacak. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar ise kredisini erken kapatmak isteyen mevcut konut kredisi kullanıcılarının, 'yüzde 2 tutarında erken ödeme komisyonu' ödemek zorunda kalacağını savunuyor. Taksitlerin ödenmemesi halinde konutun geri alınmasının söz konusu olacağını da savunan Çakar, sistemi hukukçularına incelettiklerini ve 6 Mart'tan önce kredi kullanan tüketicilerin eski mevzuatta kalmalarının daha faydalı olduğunu belirlediklerini söylüyor. Çakar, Mortgage aleyhine kampanya başlatmaya hazırlanıyor. Hem bankacılar hem de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ise söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı görüşünde. Mortgage'ın yasal düzenleme çalışmaları içinde yer alan Tüketicinin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, 5582 sayılı kanunun 20. maddesinde düzenlenen erken ödeme cezasının mevcut konut kredisi kullanıcılarını kapsamadığını vurguluyor. Mortgage'ın kanunlaşması sürecinde 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun üzerinde de düzenlemeler yapıldığını belirten Pektaş, "Tüketicilerin bu noktada kafa karışıklığı yaşamalarına gerek yok. Yasalarla güvence altındalar." diyor. Pektaş, konut kredi faizinin yüzde 5'ine denk gelen Banka Sigorta Muameleleri Vergisi'nin de 6 Haziran'dan sonra alınmayacağını kaydediyor. Bankalardan projelere özel bağlı kredi alan tüketicilerin Mortgage'tan etkileneceğini belirten Pektaş şu bilgileri veriyor: "Örneğin bankalar anlaştıkları bazı müteahhitlerin geliştirdiği projelere normalde verdikleri krediden daha düşük kredi imkanı tanıyor. Bankalar bu özel projelerden konut alan tüketicilere karşı 5 yıl sorumlu tutuluyor. Yani konutun herhangi bir sebeple 5 yıl içinde ayıplı mal kapsamına girmesi durumunda tüketici müteahhite ulaşamazsa hakkını bankadan talep edebiliyor. Ancak yeni yasayla bankaların 5 yıllık sorumluluk süresi 1 yıla inecek."

Dün Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığında gerçekleştirilen Mortgage ile ilgili toplantıya da katılan Pektaş yeni yasanın altyapısının temmuz ayına kadar oluşturulmasını bekliyor. Pektaş, Mortgage'ta eski sistemden farklı olarak tüketicilere kredi sözleşmesi imzalamadan önce bilgilenmeleri amacıyla sözleşme öncesi bilgi formu verileceğini ifade ediyor. Haziran ayından itibaren bilgi formlarının bankalar ve diğer tüketici finansman kuruluşları tarafından kredi almak isteyen müşterilere verileceğini dile getiren Pektaş, "Müşteri ilk önce bu bilgi formlarını okuyacak. Formu aldıktan ancak 24 saat süre geçtikten sonra kredi başvurusunda bulunacak. Burada amaç vatandaşın üzerinde düşünmeden kredi başvurusunda bulunmaması." diyor.

'Sözleşmede yok ki erken ödeme komisyonu alalım'

Tüketici Hakları Derneği'nin iddialarına karşı çıkan Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Arif İsfendiyaroğlu, Mortgage Kanunu'nun çıktığı tarihten önce konut kredisi kullanan müşterilerin sözleşmelerinde yüzde 2 erken ödeme komisyonuna yönelik bir madde olmadığını söyledi. İsfendiyaroğlu, bu sebeple böyle bir komisyonunun alınmasının söz konusu olmadığını belirtiyor. Yeni yasaya dahil olmanın tüketicilere önemli avantajlar sağlayacağını ifade eden İsfendiyaroğlu, "Şu an faizler yüksek. Bu nedenle kredi alan tüketicilerin ödediği BSMV oldukça yüksek meblağlar tutuyor. Ancak Mortgage'ta BSMV muafiyeti getiriliyor. Bu durum taksitleri de düşürecek." diyor. Bankaların sıkıntılarından birisinin, aldığı krediyi ödemeyenlerden tahsilat yapma süreci olduğunu belirten İsfendiyaroğlu, kanunun tahsilatı kolaylaştırdğını söyledi.

Bakan Şener: Hazırlık çalışmalarında bazı kurumlar yavaş kaldı

Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Mortgage Yasası kapsamında yapılması gereken ikincil düzenlemeler için 10 kurumun yetkilendirildiğini; ancak çalışmaların tamamlanması için belirlenen hedefe ulaşılamadığını söyledi. Şener, "Burada hedefi tutturamayanların, sistemle ilgili kredi notlarını birlikte kıracağız." dedi. Bakan Şener, konut finansman sisteminde ikincil düzenlemelerle ilgili gelinen noktanın gözden geçirilmesi ve eksikliklerin tespit edilmesi amacıyla, ilgili kurumların temsilcileriyle dün bir araya geldi. Şener, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, İmarbank'tan bono alanlara yapılacak ödemelerle ilgili kanun tasarısının önceki gün Meclis'e gönderildiğini kaydetti.
 
Üst