1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  MRI taraması Serebral Palsili çocuğun geleceği hakkında ipucu veriyor

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  İngiliz ve Avrupalı araştırmacılar serebral palsili tüm çocuklara manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile beyin taraması yapılmasını tavsiye ettiler.
  Araştırmacılar, beyin taramasının serebral palsinin etkilerini tahmin etmeye yardımcı olarak ailelere çocuklarının durumu hakkında daha fazla bilgi edinme olanağı vereceğini bildirdiler.

  Londra Kraliyet Koleji Pediatri departmanından Dr. Martin Bax ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği araştırma sonuçları The Journal of the American Medical Association dergisinin Ekim 2006 sayısında yayınlandı.

  Serebral Palsi beden hareketleri ve kas koordinasyonunu etkileyen bir hastalıklar grubudur ve bazı kişilerde çok hafif engelliliğe neden olurken, bazılarında da ağır engellere yol açabilmektedir. Serebral Palsi kalıcı bir durumdur ancak tedavi hastalığın etkilerinin yönetilmesine yardımcı olabilmektedir.

  MRI ile beyin taraması nasıl bir fayda sağlayabilir?

  Bax ve arkadaşları sekiz Avrupa araştırma merkezinde 1996 ve 1999 yılları arasında doğmuş olan 431 serebral palsili çocuğu incelediler. Bu çocukların tamamına checkup yapılırken, 351 çocuğa da MRI ile beyin taraması yapıldı.
  Beyin taramaları sadece en az 1.5 yaşında olan çocuklara yapıldı.

  Taramalarda çocukların %89'unun beyninde anormal alanlar saptanırken %11'inin beyin taramalarında normal bulgular elde edildi.

  Anormal alanlar ise birbirinden farklı idi. Bazıları küçük, bazıları büyük ya da beynin farklı bölümlerinde yer alıyordu. Bu farklılıklar ise belirli Serebral Palsi semptomları ile örtüşüyordu.

  Araştırmacılar bu bulguların çocuğun durumunun niteliğinin anlaşılması ve gelecek ihtiyaçlarının tahmin edilmesinde faydalı olacağını belirterek tüm SP'li çocuklara MRI taraması yapılması gerektiğini vurguladılar.   
MRI taraması Serebral Palsili çocuğun geleceği hakkında ipucu veriyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Serebral Palsili çocuklarda Botox tedavisi

  Serebral Palsili çocuklarda Botox tedavisi

  botox tedavisi serebral palsi botoks Yeni bir araştırma serebral palsili çocuklarda kas sertliğine karşı Botox enjeksiyonlarının güvenli olduğunu ve ölçülebilir iyileşmeler sağladığını ortaya koydu. Ancak hastaların ve ailelerin bu iyileşmeleri anlamlı şekilde algılamayabilecekleri de belirtildi. Serebral palsili kişilerde spastisitenin karakteristik bir özelliği olarak kaslar genellikle...
 2. çocuklarda sağlık taraması

  çocuklarda sağlık taraması

  Çocuklarda doğumdan itibaren sağlık taramasının muhakkak yapılması gerekiyor. Böylece kalça çıkığı, inmemiş testis gibi, çocuğun hayatını etkileyebilecek problemler erken dönemde fark edilebiliyor. Erken teşhisin hayati önemine dikat çeken Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Gonca Yılmaz, bebeklerde işitme kaybının erken dönemde...
 3. BMW ZX-6 konsepti, otomobillerin gelecekte nasıl olacağına dair ipuçları veriyor.

  BMW ZX-6 konsepti, otomobillerin gelecekte nasıl olacağına dair ipuçları veriyor.

  2015'te BMW böyle mi olacak BMW ZX-6 konsepti, otomobillerin gelecekte nasıl olacağına dair ipuçları veriyor. Otomobiller 2015 yılında nasıl görünecek? Büyük ihtimalle günümüzdeki arabalardan pek farklı olmayacaklar. Aynı soru Turin'deki Avrupa Tasarım Enstitüsü Transportasyon Tasarımı öğrencilerine sorduğunuzda ise cevaplar biraz farklı oluyor. BMW için hazırlanan konsept tasarımları...
 4. Yemek Alışkanlığınız Kişiliğiniz Hakkında İpucu Veriyor

  Yemek Alışkanlığınız Kişiliğiniz Hakkında İpucu Veriyor

  Kızlar yapılan araştırmaya göre yemek alışkanlığınız kişiliğimiz ele veriyormuş...Örneğin kırmızı et sevenler sosyal kişilerken peynir sevenler resmi kimselermiş ilginç değilmi :tik: * Patates kızartması sevenler: Başarılıdırlar. Hem iş, hem de özel hayatlarında ödüllendirilmeyi severler. Patates kızartması ve kraker sevenlerle iyi anlaşırlar. * Kraker sevenler: Her zaman dalgın ve...
 5. Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Hakkında Bazı İpuçları

  Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Hakkında Bazı İpuçları

  çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilmeli çocuklarda tuvalet alıştırma çocuklarda tuvalet alıştırma yaşı Sevgili melekler, ebeveynler için bazen çok zorlu geçen bir süreç olan tuvalet eğitimi hakkında sizlere bazı bilgiler ve ipuçları vermeye çalışacak, bu konuda hem çocuğunuzun hem de sizin üzülmemeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bazı uyarılarda bulunacağız......

Sayfayı Paylaş