1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.304
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  MS hastalığı teşhis ve tedavisi nasıl yapılır ?

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Multiple skleroz adı verilen hastalığın belirgin bir teşhis ve tedavi yöntemi yoktur. Teşhiste, diğer hastalıkların bulunmadığı yol göstericidir. Tedavide ise; hastalığın alevlendiği dönemlerde ortaya çıkan iltihabi sürecin kontrol altına alınarak ilerlemesinin engellemesi ve iltihabı ortadan kaldırmak hedeflenir. Böylece, hastalığın alevlendiği bu dönem daha kısa sürer, hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtiler de kısa sürede kaybolabilir. Ayrıca, hastalığın alevlenme süreçlerini mümkün olduğu kadar azaltarak, sağlam ya da durgun süreçleri uzatmak için de uygulanan tedaviler bulunmaktadır. Kas spazmı gibi, vücutta ortaya çıkan problemler için uygulanacak destek tedavisi ile MS hastalarının hayatlarını kolaylaştırıcı önlemler alınabilir.
  Hastalığa teşhis koymak için neler yapılabilir ?

  MS hastalığı için özel bir test bulunmamaktadır. Hastalık sırasında ortaya çıkan belirtileri değerlendiren doktorlar kişiyi bir nöroloji uzmanına gönderebilir.

  Nörologlar önce hastanın yakınmalarını dinler ve nörolojik muayenesini yapar. Bundan sonra, bir takım testler ile MS hastalığında görülen belirtilere yol açan diğer hastalıkları ekarte etmeye çalışır.

  Benzer hastalıkların olmadığı kanıtlandıktan sonra, hastanın 2 atak geçirmesi, MR yardımıyla beyin ve omurilikte hasar gören ve plak adı verilen alanların belirlenmesi, atak öncesi ve sonrası bu alanların sayısındaki değişiklikler MS tanısının konmasını sağlar. MS tedavisinde neler yapılır ?


  < Konu Resmi..>
  MS tedavisi üçe ayrılabilir: Atakların tedavisi, hastalığın ilerlemesinin durdurulması için yapılan tedavi ve ortaya çıkan belirtilerin tedavisi.

  1. Atakların tedavisi:

  Ataklar esnasında sinir liflerinde ortaya çıkan iltihaplanmanın giderilmesine çalışılır. Bu amaçla kortikosteroid ya da bilinen adıyla “kortizon” kullanılır.

  Kortizona cevap vermeyen şiddetli vakalarda “plazmaferez” adı verilen plazma değişimi yapılabilir. Bu işlemde hastanın kanı alınır, içindeki hücreler ayrılarak, kanın sıvı kısmı ayrılır. Bu sıvı kısım yerine protein solusyonu ile karıştırılan kan hücreleri tekrar hastaya verilir.

  2. Hastalığın ataklarının azaltılması için tedavi:

  Devamlı ilerleyici türde MS hastalığının ilerlemesini durudurucu tedaviler henüz başarı kazanamamıştır. Ancak, atak ve durgun dönemlerle seyreden MS hastalarının atak dönemlerini azaltıcı aşağıdaki çeşitli ilaçlar denenmektedir.

  Beta interferonlar: Bu ilaçlar cilt altı veya kas içine yapılır ve atakların şiddetini ve sıklığını azaltabilir. Bunun dışında; glatiramer asetat, dimetil fumarat, natalizumab gibi ilaçlarla, bir yandan vücudun bağışıklık sisteminin sinif liflerindeki myelin tabakaya saldırısı baskılanmaya çalışılırken, bir yandan da ataklar önlenmeye çalışılır.

  3. Ortaya çıkan belirtilerin tedavisi:

  Kas spazmları, depresyon ve ağrı gibi rahatsızlıklar için kas gevşeticiler, antidepresanlar ve ağrı kesiciler kullanılabilir.  MS hastaları evde neler yapabilir ?

  Dinlenme, stresten uzak durma, dengeli beslenme, egzersiz yapma son derece önemlidir. Egzersiz vücuda esneklik kazandırdığı gibi, kasları da güçlendirecektir. Yüzme, bisiklete binme, yürüyüş, aerobik denenebilir. Beslenmeye de özen göstermesi gereken MS hastalarının yemeklerinde zeytinyağı, omega-3 yağ aisid içeren balık yağı bulunmalıdır. D vitamininin de faydalı olduğu ileri sürülmektedir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi, hastanın moralini yüksek tutması da yararlıdır.
   
MS hastalığı teşhis ve tedavisi nasıl yapılır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ms hastalığı nasıl bir hastalık

  ms hastalığı nasıl bir hastalık

  Bir sanatçının oğlu da sanırım Msti , adını unuttum şimdi. Bu hastalık hakkında bilgi verebilirmisiniz, ms hastalığı nasıl bir hastalık ?
 2. ms hastalığının belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi

  ms hastalığının belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi

  Komşumun kızında ms olduğundan şüphe ediyoruz. Bugün dr randevusu var, çok en dişeliyiz, ben dayanamadım araştırmak istedim, ms hastalığı ve tedavisi ile ilgili bilgi verebilirmisiniz ?
 3. MS Hastalığı Nedir, Nasıl Teşhis Edilir, Tedavi Yolları Hakkında Tüm Bilgiler

  MS Hastalığı Nedir, Nasıl Teşhis Edilir, Tedavi Yolları Hakkında Tüm Bilgiler

  ms hastalığı, ms hastalığı belirtileri, ms hastalığı tedavisi Sevgili melekler, ünlü sanatçı Serdar Ortaç'ın MS hastasına yakalandığı haberlerinin basına yansımasıyla birlikte herkes bu hastalık hakkında bilgi edinmek istiyor. Biz de MS hastalığı, belirtileri, teşhis ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülşen Akman Demir'den alıyoruz... Multipl skleroz (MS)...
 4. Varislerin teşhis ve tedavisi nasıldır?

  Varislerin teşhis ve tedavisi nasıldır?

  Deri altında genişlemiş ve boğumlu bir hal alan mavi-mor renkli toplardamarların tanınması zor değildir. Ağrısı olmayan kişiler, görünüşü de rahatsız etmiyorsa, fazla önem vermeyebilir. Ancak, varislerin istenmeyen problemlere yol açmaması için zamanında teşhis edilmeli ve tedavisi yapılmalıdır. Varisler nasıl teşhis edilir ? Fizik muayene: Doktorunuz yakınmalarınızı dinledikten sonra varis...
 5. Üveit Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

  Üveit Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

  Yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasında bulunan jel benzeri maddenin çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. En dışta sklera adı verilen beyaz kısım, en içte retina adı verilen ve görmemizi sağlayan kısım ortadada uvea bulunur. Uveanın iltihabına üveit denir. Uvea gözü besleyen damarları bulundurmaktadır. Buranın iltihabı gözün tüm dokularını etkilemektedir. Bu durum görmeyi ciddi...

Sayfayı Paylaş