Mübarek gecelerde cima etmek harammıdır?

Uzman SühaN

Administrator
Mübarek gecelerde cima etmek harammıdır?
Allah Azze ve celle insanoğlunun fıtratını belli ihtiyaçlar dahilinde yaratmış ve meşru dairede bu ihtiyaçları gidermenin yollarını göstermiştir. Mübarek gecelerde eşlerin ilişkiye girmelerinde en ufak bir günah olmayacağı gibi, cinsel ihtiyçlarını nikahlı eşleri ile islama uygun gerçekleştrdikleri için sevap bile kazanacaklardır. Mübarek geceler yılda sayılı günlerde nasip olduğu için bu geceleri ibadet ile değerlendirmek daha yararlı olabilîr ve bir kimse mübarek gecenîn öncesinde ya da sonunda cima edebilîr yani hem gecesini ibadet ile değerlendirdiği gibi meşru diğer amellerde de bulunabilîr.

Bunda bir günah yoktur. Fakat bu vakitlerin gözetilmesi zararlı olmaz, faydalı olur. Geceyi ibadetle geçirmek daha güzel olsa gerek.
Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Marifetname isimli eserinde cima – cinsi münasebet- vakitlerinden bahsederken şöyle demektedir:

Berat gecesi cinsel ilişki

Berat gecesi yapılan cimadan çocuk olursa, kötü huylu olur.
Cuma Günü Cinsel İlişkide Bulunmak
Allah Resulü buyuruyor:

“Her Cuma günü karısıyla cinsi münasebette bulunamayacak olanınız var mı? İyi ya bunda hem kendisinin, hem de eşinin yıkanması sevabı olmak üzere iki birim sevabı vardır.”
h.jpgCuma Gecesi Cinsel İlişkide Bulunmak

Bazı müçtehid alimler, Cuma gecesi cinsi münasebette bulunulmasının da, Cuma günü yıkanılmasını öğütleyen hadislerin kapsamına girebileceğini, aynı sevaba erdirebileceğini ifade etmişlerdir.
Kurban Bayramı gecesi cinsel ilişki

Kurban bayramı gecesi yapılan cimadan çocuk olursa, altı ve ya dört parmaklı olur.

Ramazan Bayramı gecesi cinsel ilişki

Ramazan bayramı gecesi yapılan cinsi ilişkiden çocuk olursa, ana babasına asi olur.
Cinsel İlişkide Eşlerin Başkalarını Hayal Etmeleri

Eşler cinsel ilişkide bulunurken erkek hanımını tanıdığı güzel bir kadın diye hayal etmesi, kadının da kocasını başka bir erkek diye hayal ederek sevişmesi, cinsel ilişkide bulunması haramdır.

İbn-i Abidin bu, suyu şarap olarak düşünüp şarap niyetiyle içmeye benzer. O, haram olduğu gibi bu şekilde cinsel ilişkide haramdır.

Bu tür davranışları ailelerin yıkılmasına sebep olacağı için İslam yasaklamıştır. (1)

Cinsel İlişkiden Önce Besmele Çekmek

Cinsel ilişkiden önce besmele çekmek müstehaptır. Sonra şu duayı okur:
Bismillhi, allahumme cennibna-ş şeytane ma-rezektena”
Bu müstehap ve cinsel ilişkinin edeplerindendir.

Kur’an Bulunan Odada Cinsel İlişkide Bulunulur mu?

Kur’an bulunan odada cinsel ilişkide bulunmanın bir sakıncası yoktur. Ancak Kur’an-ı Kerim’e saygı göstermek için onu örtmek icap eder.
1)Kaynaklarıyla Büyük Kadın İlmihali (İslam Aile Hukuku) Rauf Pehlivan
 
Üst