1. suskun_gız

  suskun_gız Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.356
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Mucit hayvanlar

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

  ]< Konu Resmi..>
  Mucit Hayvanlar...
  Sorunlarına pratik çözümler bulan, hatta alet yapan canlıların sayısı tahmin ettiğimizden de fazla. Kimi kanca şeklini verdiği ince dallarla ağaç kabuklarından böcek çıkarıyor, kimi avladığı yengeç kaçmasın diye yosunlara sarıyor... İşte hayvanlar dünyasından şaşırtan örnekler...
  < Konu Resmi..>

  Büyük Okyanus'un güneyindeki adalarda yaşayan Yeni Kaledonya kargaları, alet kullanma yetenekleriyle ünlü. Bu kargalar, laboratuvar deneylerinde müthiş bir beceri sergiledi. Örneğin düz bir teli büküp kanca haline getiriyor ve bunu uzun bir tüp içindeki küçük yemek kovasını çıkarmak için kullanabiliyorlar. Yaşam alanları dağlık ve ormanlık olduğu için Yeni Kaledonya kargalarını doğal ortamlarında gözlemlemek çok zor. Ancak, çalışmaları Ekim 2007'de Science dergisinde yayımlanan Oxford Üniversitesi araştırmacıları, farklı bir yöntemle doğada da çok becerikli olduklarını gösterdi.

  < Konu Resmi..>

  Bilim insanları, kargaların kuyruklarına çok hafif kameralar taktı ve hareketlerini izledi. Kargaların gagalarına aldıkları otları toprağa sürterek yerde böcek aradığı, ince dallarla da kuru ağaçlardaki çatlakları yoklayıp böcek çıkardığı belirlendi. Yalnız, bu iş için herhangi bir dal parçası seçmiyorlar. Araştırmayı yöneten Dr. Christian Rutz 'alet yapıyorlar, bu çok olağan dışı' diyor. Oxford Üniversitesi'nden Profesör Alex Kacelnik, üstünde başka dalcıklar olan dalları seçip kanca şekli elde edene kadar bunları kırdıklarını belirtiyor. Minik kameraların kayıtları, bazı aletleri gagalarında taşıyarak uçtuklarını da gösteriyor.

  < Konu Resmi..>

  Yeşil balıkçıl kuşu (Butorides virescens) suya böcek, solucan, tüy gibi yemler atarak bunlara gelen balıkları avlıyor. Kuşbilimci Dr. Luis F. Baptista, balıkları çekmek için yaprak ve ince dallar da kullandıklarını belirtiyor.
  Dev suyosunlarının bulunduğu bölgelerde yaşayan susamurları, yakaladıkları yengeçleri yosunlara sararak kıpırdanıp kurtulmalarını önlüyor.
  Ağaçkakan ispinozu (Camarhynchus pallidus) kaktüs dikenleriyle böcekleri çatlakların, yarıkların içinden çıkarıyor.
  Foto: Michael Thompson
  < Konu Resmi..>

  İlginç bir örnek de çardakkuşları (Ptilonorhynchidae). Avustralya ve Yeni Gine'de yaşayan çardakkuşlarının erkekleri, yerde çardak benzeri yapılar kuruyor. İçlerini renkli, pırıltılı nesnelerle süslüyor. Bu, dişileri cezbetmelerini sağlıyor. Özellikle mavi renkteki cisimleri toplayan saten çardakkuşu (Ptilonorhynchus violaceus) boyama da yapıyor.
  Kuşbilimci Luis F. Baptista, lifli ağaç kabuklarını fırça gibi kullanarak çardakları renkli meyvelerle boyayabildiklerini söylüyor.

  < Konu Resmi..>

  Batı Avustralya'daki Köpekbalığı Körfezi'nde ilk defa burnunda garip bir şey olan bir yunus görüldüğünde bunun tümör olduğu sanılmıştı. Sonradan, bir deniz süngeri olduğu anlaşıldı ve burunlarında sünger olan başka yunuslara da rastlandı. Yunusların, süngerleri kullanarak burunlarını incitmeden dipte kumun içine saklanmış balıkları, kabukluları aradıkları sanılıyor. Görünüşe göre burunlarını süngerler sayesinde keskin taşlardan, kabuklardan koruyorlar. Zürih Üniversitesi'nden Michael Kruetzen ve meslektaşları, Köpekbalığı Körfezi'nde yalnızca bir tane sünger kullanan erkek yunus tespit edebildi. Bu şekilde avlanan yunusların neden genellikle dişi olduğunu ise kesin olarak anlayamadılar.
  Foto: Amanda C. Coakes

  < Konu Resmi..>

  Örücü karıncalar (Oecophylla) da yunuslar gibi başka canlıları 'kullanıyor'. Yaprakları kıvırıp birleştiriyorlar ve 'dikiş makinaları' kullanarak ağaçlarda yapraktan yuva yapıyorlar. Eğer bir karınca, azıcık da olsa bir yaprağı kıvırabilirse diğerleri de ona katılıyor. Birbirlerine tutunarak kendi bedenlerinden zincirler oluşturuyor, yaprak kenarlarını bir araya getiriyorlar. Bu arada, başka karıncalar da gidip özel olarak seçilmiş larvaları getiriyor. Bunlar gelişimlerinin belirli bir aşamasına gelmiş, büyük ipek bezleri olan larvalar. Karıncalar, larvaları yaprak kenarlarında dolaştırıyor ve ipekleriyle yaprakları birbirine tutturuyor. Larvalar 'dikme' işlemleri sırasında hareketsiz. Karıncalar, kafalarına antenleriyle dokunarak ne zaman ipek salgılamaları gerektiğini işaret ediyor. Sonunda ortaya, ağacın diğer yaprakları arasında kamufle olmuş çadır gibi bir yuva çıkıyor.
  Foto: Chartchai Meesangnin

  < Konu Resmi..>

  Peki ya mikroorganizmalar? Kısa süre önce, San Diego Eyalet Üniversitesi'nden Profesör Moselio Schaechter, tek hücrelilere dikkat çekti. Schaechter denizlerde yaşayan bazı canlıları (Euplotidium) örnek gösteriyor. Bu mikroskobik canlılar, sırtlarında bazı ilginç bakterileri taşıyarak 'düşmanları' tarafından yutulmaktan kurtuluyor. Araştırmacıların tam olarak anlayamadığı sinyaller sırtlarındaki bakterileri tetikliyor; bakterilerin uzun, kırbaç benzeri uzantılar fırlatmalarına neden oluyor. Deneyler, bu bakterileri taşıyan tek hücrelilerin, düşmanları tarafından yutulmadığını, taşımayanların ise kolayca yutulduğunu gösterdi. Schaechter, bunun nedeninin bilinmediğini söylüyor.


   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Mucit hayvanlar
  emeğine sağlık canım paylaşımın için saol resimli olmalarıda hoştu
   
Mucit hayvanlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türk Mucitten Aşık olabilen bilgisayar

  Türk Mucitten Aşık olabilen bilgisayar

  Türk Mucitten Aşık olabilen bilgisayar Yapay zeka alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla tanınan ve "Compishco" adını verdiği yazılımla 82 insan duyusuna sahip programı tasarlayan Ali Murat Erkorkmaz, yaptığı yazılımın 10 yıl içerisinde doğuracağı endüstrinin, yapılan araştırmalara göre 875 milyar doları bulacağını, Türkiye’nin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi....
 2. Genç mucitten doğalgaza alternatif

  Genç mucitten doğalgaza alternatif

  Doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan üniversite öğrencisi, jeneratör yardımıyla rüzgardan elektrik üretti. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Elektrik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Mehmet Fevzi Şahin (22), rüzgarı elektrik enerjisine çeviren sistemi hurda malzemelerden yaptı. Şahin, kurduğu sistem için Kırşehir Valiliği'nden bin 120 TL yardım aldı. Evin ısınma ve aydınlanma ihtiyacını ürettiği...
 3. Muciti yanlış bilinen 10 icat

  Muciti yanlış bilinen 10 icat

  mucitler ve icatları yanlış bilinen gerçekler, yanlış bilinen doğrular, doğru bilinen yanlışlar, Otomobil Muciti: Karl Benz Yanlış bilinen mucit: Henry Ford Her ne kadar aynı zamanlarda Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach, ve Siegfried Marcus gibi birçok Alman mühendis fikirlerini hayata geçirmeye çalışmış olsa da, modern otomobillerin ilk örneğinin Karl Benz tarafından ortaya konduğu...
 4. en unlu mucitler kimlerdir

  en unlu mucitler kimlerdir

  ünlü mucitler kimlerdir? Arkadaslarim yaptiklari icatlarla anilan dunyanin en unlu mucitlerini ve icat ettikleri urunleri icatlarin neler oldugu konusunda aciiil yardima ihtiyacim var. Bana bu konuda yardimci olurmusunuz bekliyorum melekkermekani.com tesekkur ediyor iyi aksamlar diliyorum

Sayfayı Paylaş