1. aSqimSin

  aSqimSin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.030
  Beğenilen Mesajlar:
  16
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanßuL

  Müdafi Ve Vekillerin Görevlendirilmeleri Ile Yapılacak ödemelerin Usul Ve Esasları

  Konu, 'Ceza Mahkemesi Hukuku' kısmında aSqimSin tarafından paylaşıldı.

  CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE MÜDAFİ VE VEKİLLERİN GÖREVLENDİRİLMELERİ İLE YAPILACAK ÖDEMELERİN USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
  Yönetmelik no :
  MADDE 1 – 2/3/2007 tarihli ve 26450 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Müdafi ve Vekillerin Görevlendirilmeleri İle Yapılacak Ödemelerin Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  "d) Ücret: Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekile Tarife gereğince ödenecek meblâğ ile 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümleri uyarınca mutat olan taşıta göre gerçek masraf üzerinden yapılan zorunlu yol giderlerini, acele ve zorunlu hâllerde ise, bu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde sayılan mercilerin kabûlü üzerine mutat taşıt dışındaki araçlarla yapılan zorunlu yol giderlerini,"

  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin onbirinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  "(11) Müdafi veya vekillik ücretinin belirlenmesinde ücrete hak kazanılan hukukî yardımın yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan Tarife esas alınır."

  MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  " MADDE 11 – (1) Müdafi veya vekil; soruşturma evresinde ifade alma ve sorguya, kovuşturma evresinde ise bir oturuma katılmakla Tarifede belirlenen meblâğı almaya hak kazanır.

  (2) Zorunlu yol giderlerine de buna ilişkin belge, gider pusulası veya avukatın rayice uygun yazılı beyanı üzerine hak kazanılır.

  (3) Müdafi veya vekilin; görevlendirme yazısı, katıldığı soruşturma veya kovuşturma evresine ilişkin tutanağın onaylı örneği, evrakın çok sayıda olması hâlinde ilk ve son sayfası ve varsa yapmış olduğu zorunlu yol giderlerine ilişkin belge, gider pusulası veya rayice uygun yazılı beyanı ile serbest meslek makbuzunu baroya vermesi üzerine, baro tarafından bu Yönetmelik ve Tarife hükümlerine göre gerekli incelemeler yapılıp hukukî yardımın yapıldığı Cumhuriyet başsavcılığı veya mahkemelere göre gruplandırılmış ayrıntılı ödeme listeleri geliş tarihi esas alınmak suretiyle en geç on gün içinde hazırlanır ve ekindeki dayanak belgeler ile birlikte soruşturma veya kovuşturmanın yapıldığı yer Cumhuriyet başsavcılığına teslim edilir.

  (4) Müdafi veya vekil sigortalı olarak çalışmakta ise yanında çalıştığı avukatın, avukatlık bürosu ya da avukatlık ortaklığı şeklinde çalışmakta ise büro veya ortaklığın serbest meslek makbuzunu kullanır.

  (5) Cumhuriyet başsavcılığınca listeler ve ekindeki dayanak belgeler incelendikten sonra, müdafi veya vekile ödenmesi gereken Tarifede yazılı meblağ ile varsa zorunlu yol giderlerini de kapsayan toplam ücret, ödeme emri belgesiyle serbest meslek makbuzunu düzenleyenin bildireceği banka hesabına ödenir ve yapılan ödemeler yargılama giderlerinin hesabında dikkate alınmak üzere soruşturma ya da kovuşturma dosyalarına bildirilir.

  (6) Ödeme emri belgeleri, soruşturma veya kovuşturmanın yapıldığı yer Cumhuriyet başsavcılığınca gecikmeksizin düzenlenir."

  MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  "(2) Birinci fıkrada belirtilen döneme ilişkin olarak barolar tarafından hazırlanan ayrıntılı ödeme listeleri ve eki belgelerin Cumhuriyet başsavcılığına teslim edilmesi üzerine ödeme emri belgeleri gecikmeksizin düzenlenir."

  Yürürlük

  MADDE 5 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  Yürütme

  MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.

  21.05.07 Tarihli Resmi Gazete

   
Müdafi Ve Vekillerin Görevlendirilmeleri Ile Yapılacak ödemelerin Usul Ve Esasları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nalp ve vekil olmak

  Nalp ve vekil olmak

  Rüyada kadi ve hakim veya mütevelli ve is sahtbtne vekil olmak, salih kimselerin yolunda olmaya isarettir. Bid'at sahiplerinin yolunu takip etmeye isarettir, isaret edecegi de söylenmistir.
 2. Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Müdafi Ve Vekillerin Görevlendirilmeleri Ile Yapilac

  Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Müdafi Ve Vekillerin Görevlendirilmeleri Ile Yapilac

  müdafi vekil farkı Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Müdafi Ve Vekillerin Görevlendirilmeleri Ile Yapilacak ödemelerin U CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE MÜDAFİ VE VEKİLLERİN GÖREVLENDİRİLMELERİ İLE YAPILACAK ÖDEMELERİN USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK Yönetmelik no : BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Ceza...
 3. Kayıtlı ve Esas Sermaye Sistemleri

  Kayıtlı ve Esas Sermaye Sistemleri

  esas sermaye çıkarılmış sermaye kayıtlı nedir esas nedir sistemi Türkiye'de mevzuat gereği şirketler iki çeşit sermaye sisteminden birini seçebiliyorlar. Bunlar kayıtlı ve esas sermaye sistemleridir. Kullanılacak sisteme şirketlerin genel kurulları karar verir ve bu karar SPK tarafından incelenip onaylandıktan sonra yürürlülüğe girer. Kayıtlı Sermaye Sistemi Nedir? Kayıtlı sermaye...
 4. internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine dair usul ve esaslar hakkında...

  internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine dair usul ve esaslar hakkında...

  internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine dair usul ve esaslar hakkında yönetmelik hakkında iblgiler rica ediyorum tam olarak kanunsal maddeler nelerdir yazar mısınız lütfen.
 5. internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine dair usul ve esaslar hakkında

  internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine dair usul ve esaslar hakkında

  internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine dair usul ve esaslar hakkında yönetmelik internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine dair usul ve esaslar hakkında kanun internet ortamında kişilere ait özel bilgilerin izinsiz yer almasının sakıncaları Bildiğiniz üzere internet ortamında pek çok bilgi, yazı, şiir, şarkı ve video paylaşılıyor melekler. Bu dökümanın sahibinin izni...

Sayfayı Paylaş