1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Muhsin Ertuğrul Sahnesi yıkılıyor...

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosunun, İBB İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezince (İMP) hazırlanan ''Harbiye Kongre Vadisi Projesi'' kapsamında yıkımına başlandı.
  ''İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhsin Ertuğrul Tiyatrosuna Bağlı Sanatsal Faaliyetler-Çok Amaçlı Salonlar Alternatifli Mimari Öneri Projesi'' inşaat işi ihalesini 207 milyon YTL fiyat teklifiyle kazanan Taca İnşaat Ticaret Limited Şirketi ile Sembol İnşaat ortak girişimi, 14 Şubat 2008'de yer teslimini aldıktan sonra, Mart ayının ilk haftasından itibaren inşaat çalışmalarını başlattı.

  Çalışma kapsamında ilk aşamada, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezinin yayaya açık olan ön giriş kısmının altında yer alan otopark yıkıldı. Kongre merkezine giriş ise yan kapıdan verildi. Hilton ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu arasındaki yolda da çalışma yapılacağı için her iki binaya giriş, itfaiyenin olduğu arka bölgeden sağlanmaya başlandı.

  Mart ayı sonuna kadar faaliyetlerine devam eden Muhsin Ertuğrul Tiyatrosunun yıkımına ise yeni başlandı.

  Çok hızlı bir şekilde sürdürülen yıkım çalışmalarının birkaç gün içinde tamamlanması planlanıyor. Yıkım çalışmaları nedeniyle bu cadde araç trafiğine kapatıldı.

  Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu önündeki yol da yerin altına alınacağı için burada sürdürülecek çalışma nedeniyle Haziran ayına kadar açık hava tiyatrosunda faaliyet yapılamayacak. Ancak Temmuz ayından itibaren etkinlikler yeniden başlayacak. Açık hava tiyatrosunun üstü kapatılmadan mevcut kullanımı, amacına uygun olarak sürecek.

  PROJENİN UYGULAMA PLANLARI KURULDA ONAYLANDI

  Avan projesi 6 Eylül 2007'de İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca onaylanan ''Harbiye Kongre Vadisi''nin uygulama projeleri de onaylandı.

  Proje uyarınca, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu yerine Lütfi Kırdar Kongre Binası ile uyumlu ve yüksekliğini aşmayacak yeni bina yapılacak.

  Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Rumeli Salonu, Hilton Convention Center ve Gümüş Caddesi, Harbiye Orduevi ve Askeri Müze, Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu ve Taşkışla Caddesi arasında kalan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan Şişli'deki 17 bin metrekarelik alanı kapsayan projede, toplam inşaat alanı 83 bin 695 metrekare olacak.

  11 KATLI TİYATRO BİNASI YAPILACAK

  Yapılacak yeni tiyatro binası, 5 katı yer üstünde, 6 katı da yer altında olmak üzere 11 kattan oluşacak. Mevcut binadaki yönetim birimleri başka bir yere taşınacak. Eski binanın oturduğu 1525 metrekarelik inşaat alanı, yeni binada 3 bin 500 metrekare olacak. Mevcut binadaki 600 kişilik seyirci kapasitesi de yeni binada 696'ya çıkarılacak.

  Yeni tiyatro binasında zemin dahil, üst katlarında 6 sanatçı odası, 368 metre karelik fuaye alanı, ses, ışık kontrol, sahne ve sahne arkası oyuncular için lobi, prova odası ve diğer teknik birimler yer alacak.

  Tiyatro binasının altında yapılacak 6 katta da hem Muhsin Ertuğrul Tiyatrosunu, hem de Lütfi Kırdar Kongre Merkezini destekleyecek 4 adet çok amaçlı salon, 2 katta 759 araç kapasiteli kapalı otopark, kafeteryalar ve bin ofis bulunacak.

  YENİ MEYDAN OLUŞTURULUYOR

  Projede, araç trafiği Taşkışla Caddesi Rumeli Salonu'nun ön kısmından itibaren yer altına alınarak, Hilton Convention Center hizasında yüzeye çıkarılacak. Böylece Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunun önünde bulunan alan araç trafiğine kapatılarak, tamamen yayalaştırılmış yeni bir meydan oluşturulacak.

  Bu alanda sadece acil durumlar için servis yolu bağlantısı yapılacak. Oluşturulacak meydan, kent içinde kamuya açık her türlü sanatsal açık hava etkinlikleri ve festivallerin düzenlenebileceği bir dolaşım alanı olacak.

  Taşkışla Caddesi üzerindeki trafik akışı yine çift yönlü olarak çalışacak. Rumeli Salonu'na ulaşımın bağımsız hale getirildiği projede, tünel üzerinde araçlara dönüş verilerek, tekrar Taşkışla Caddesine katılım sağlanacak.

  Üst meydan kotunda yer alan Gümüş Caddesi, Lütfi Kırdar ile Hilton arasında sadece servis yolu işlevini yüklenecek ve bunun dışında alan tamamen yayaların kullanımına ayrılacak.

  AÇIK HAVA TİYATROSUNUN ÜZERİ KAPATILMAYACAK

  Projede, yapı alanının büyük bir kısmının yer altında yapılacak olması nedeniyle siluet etkisinin korunacağı belirtiliyor.

  Projede ayrıca, bu meydana en büyük katkıyı yapacak olan Açık Hava Tiyatrosunun üzerinin hiçbir şekilde kapatılmayacağı ve mevcut kullanımının amacına uygun olarak sürdürüleceği ifade ediliyor.

  Açık Hava Tiyatrosu önünde oluşturulacak meydan ile üst kottaki Muhsin Ertuğrul Sahnesini de içine alan meydan arasındaki yeşil bant korunacak.

  Ancak, inşaat faaliyetleri sırasında inşaat sınırına giren ağaçlar, hazırlanan raporlar doğrultusunda ve tekniğine uygun olarak buradan taşınacak.

  Hazine Müsteşarlığının ''Harbiye Kongre Vadisi''nin 2009 yılı Ekim ayında İstanbul'da yapılacak IMF Guvernörler Toplantısına yetiştirilmesini istemesi nedeniyle çalışmalar çok hızlı bir şekilde sürdürülerek, 2009 yılı Mayıs ayında tamamlanacak. Dünya Bankası, Haziran ayından itibaren yeri teslim alarak, test çalışmalarına başlayacak.


   
 2. Monera

  Monera Forum Okuru

  Ce: Muhsin Ertuğrul Sahnesi yıkılıyor...
  paylaşım için tşk...
   
Muhsin Ertuğrul Sahnesi yıkılıyor... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Muhsin Ertuğrul

  Muhsin Ertuğrul

  sinema-tiyatro-yönetmen 1892 yılında İstanbul’da doğdu, 1979 yılında öldü. Yurt dışında (Almanya, Rusya) oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Oyunlar sahneye koydu. Darülbedayi'e yönetmen olarak girdi (1921). Türkiye'de ilk filmini 1922 yılında (İstanbul'da Bir Facia-i Aşk) yönetti. Türk tiyatrosunun kuruluşunda büyük katkıları oldu. Ve uzun yıllar Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü...
 2. espiriden yıkılıyor ortalık=)

  espiriden yıkılıyor ortalık=)

  *uzun lafın kısası : UL *Bebeğinizin altına yapmasını istemiorsanız çevirin üstüne yapsın. *Yarasa çok faydalı bir hayvandır. Öyle olmasa yaramasa derlerdi. *Bu erikson, başka erik yok. *Kadın hakkı yoktur çünkü hakkı erkek ismidir. *En son gülen sen olacaksın. . .çünkü geç anlıyorsun. *Allah''ım kendim için birşey istemiorum. Sadece anneme elma yanaklı sütun bacaklı bal dudaklı bir...
 3. Muhsin Ertuğrul Tiyatro Ödülleri dağıtıldı

  Muhsin Ertuğrul Tiyatro Ödülleri dağıtıldı

  Şişli Belediyesi'nce düzenlenen ''Muhsin Ertuğrul Tiyatro Ödülleri'', törenle sahiplerini buldu. Cevahir Otel'deki törende konuşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, vefat eden tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan'ı saygıyla andığını söyledi. Şişli'nin bir sanat merkezi olmasını istediklerini dile getiren Sarıgül, ''Değerli hocamız Haldun Dormen'in ismini, tiyatrosunu hizmete açarak devam...
 4. Muhsin Ertuğrul kimdir

  Muhsin Ertuğrul kimdir

  muhsin ertuğrul kimdir muhsin ertuğrul muhsin ertuğrul kimdir, hayatı, sahnesi, filmleri, tiyatrosu, Tiyatro ve sinema dünyasının başarılı ustalarından biri Muhsin Ertuğrul... Muhsin Ertuğrul hakkında detaylı bilgiler bu yazımızdadır Melek'ler. Hem tiyatro hem de sinema alanında Türkiye'de ilk önemli katkıları gerçekleştiren Muhsin Ertuğrul (bazı kaynaklarda Ertuğrul Muhsin), 28 Şubat...
 5. Ahu Tuğba'nın villası yıkılıyor!

  Ahu Tuğba'nın villası yıkılıyor!

  ahu tugba ahu tugbanin kizi darp edildi ahu tugbanin villasi icin yikim karari. Sevgili melekler MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Yalıkavak beldesinde Ahu Tuğba’nın kızına ait olan villada kaçak eklentiler olması nedeniyle yıkım kararı ve para cezası verildiği ortaya çıktı. Ahu Tuğba, 250 bin lira değerindeki villasını satışa çıkartırken, Belediye Başkan Vekili CHP’li Nevcihan Özcan,...

Sayfayı Paylaş