Muhsin Yazıcıoğlu toprağa verildi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Muhsin Yazıcıoğlu toprağa verildi
padKP74hd8F.jpg

Yazıcıoğlu'nun cenazesi, BBP Genel Merkezi önüne bir buçuk saatte getirilebildi.


Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi, Başkent Ankara'da defnedildi.
ineea444oqH.jpg25 Mart Çarşamba günü geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, bugün Ankara'da farklı noktalarda düzenlenen törenlerin ardından toprağa verildi.

Sabah erken saatlerden itibaren, Yazıcıoğlu'nun memleketi Sivas başta olmak üzere çeşitli illerden otobüslerle, otomobillerle ve trenle başkente gelen çok sayıda vatandaş, gruplar halinde cenaze namazına katılmak üzere Kocatepe Camii'ne doğru yürüyüşe geçti.

Beşevler ve Tandoğan kavşağını takip ederek Gazi Mustafa Kemal Bulvarından yürüyen grup, sık sık tekbir getirerek Yazıcıoğlu için dua etti. Yürüyüş yapan gruptakiler, ellerinde Yazıcıoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu ve altında ''Üşüyoruz başkan'', ''Türk milletinin başı sağ olsun, Allah büyüktür'' yazan dövizlerle Türk bayrakları ile parti bayraklarını taşıdılar.

İLK TÖREN TBMM'DE

Yazıcıoğlu için ilk tören Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapıldı. Törende, Yazıcıoğlu'nun annesi, eşi ve çocukları ile akrabaları en önde yerlerini aldılar. Eşi Gülefer Yazıcıoğlu güçlükle yakınlarının yardımıyla ayakta dururken, kızı Firuze tören boyunca dua etti.

Meclis'teki törene, Meclis Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve BBP'nin yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

12 Eylül öncesi birlikte siyaset yaptığı çok sayıda dava arkadaşı da tören boyunca gözyaşlarını tutamadı. Saygı duruşunun ardından, Yazıcıoğlu'nun cenazesi götürülürken, fotoğrafını oğlu Furkan taşıdı. Bu arada partililer ve sevenleri tekbir getirdi.Törene katılanlar daha sonra Yazıcıoğlu'nun ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

inPwy7EgwPd.jpg

Yazıcıoğlu için ilk tören Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapıldı.

MECLİS'TE TEKBİR SESLERİ

Törene Türk Cumhuriyetlerinden kalabalık bir grup da katıldı. Cenazenin tören alanından çıkarılarak araca taşınması sırasında izdiham yaşandı. Bu sırada bir grup tekbir getirerek protokolün önüne geçti. Protokolün cenazenin ardından yürüyememesi üzerine, Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan cenazenin önünde tek başına yürümek zorunda kaldı.

Tekbir getiren kişilere görevlilerin müdahale etmesi, tartışmaya neden oldu. Bir grup, tekbir getirerek işaret parmağını havaya kaldırırken, bir grup da bozkurt işareti yaptı ve ''Ya Allah bismillah, Allahu ekber'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' diye bağırdı. Bir başka grup ise ''Biz de üşüyoruz koca reis'' yazılı pankart taşıdı.

CENAZE TÖRENİNE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi, Meclis'te düzenlenen törenin ardından Kocatepe Camii'ne getirildi. Buradaki cenaze törenine Cumhurbaşkanı Gül, Meclis Başkanı Toptan, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, CHP Genel Başkanı Baykal ve MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve bürokrat katıldı.

Vatandaşların cami avlusuna sığmadığı törende caminin dışında da bir o kadar kişinin beklediği gözlendi. Yazıcıoğlu'nun cenazesi kılınan namazın ardından Büyük Birlik Partisi Genel Merkezi'ne getirildi.

TOPÇU BAYGINLIK GEÇİRDİ

Yazıcıolu'nun cenazesi, Kocatepe Camisi'nden kalabalık eşliğinde Mithatpaşa Caddesi'ni takiben Tuna Caddesi'nden BBP Genel Merkezi önüne bir buçuk saatte getirildi.

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, burada yaptığı konuşmaya, ''Hoşgeldin sayın Genel Başkanım'' diyerek başladı. Topçu, güçlükle yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

''Sonsuzluğun sahibine yaptığınız müracaat tartışmasız emri iradeye binaen vuslat kurultayımız toplanmış bulunmaktadır. Kurultaya İslam dünyasından ve ülkemizden 1 milyon yiğit insan katılmaktadır. 1 milyon insan çocuklarından süt parasını keserek kurultaya geldiler.''

Yazıcıoğlu'nun sevgi ve cesaretle ''insan, vatan ve ezan'' söylemini hiç terk etmediğini dile getiren Topçu, Yazıcıoğlu'nun görüşlerinin takipçisi olacaklarını vurguladı. Topçu, konuşmasının ardından baygınlık geçirdi. Daha sonra Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Duanın ardından Yazıcıoğlu'nun cenazesini taşıyan kortej Tacettin Dergahı'na hareket etti.

TACETTİN DERGAHI'NA DEFNEDİLDİ

Yazıcıoğlu'nun Türk bayrağına sarılı tabutu, omuzlarda dergahın arka bahçesine getirildi. Yazıcıoğlu'nun cenazesi, başka mezarların da bulunduğu hazireye defnedildi.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun kabrine ilk toprağı kızı Firuze Yazıcıoğlu attı. Medine ve Sivas'ın yanı sıra çeşitli illerden getirilen toprakların konulduğu mezara, zemzem ve gül suyu döküldü. Defin sırasında dua edildi ve kalabalık tekbir getirdi.

Tacettin Dergahı'nda, izdiham nedeniyle kalabalık uyarıldı. Yazıcıoğlu'nun kızı Firuze Yazıcıoğlu, mikrofondan kalabalığa seslenerek sakin olmalarını istedi.

Cezaevi arkadaşı olduğunu söyleyen bir kişi de Yazıcıoğlu'nun ''Üşüyorum'' şiirini okudu.


 
Üst