Muhteşem yüzyıl nerede çekiliyor?

Muhteşem yüzyıl nerede çekiliyor?
muhteşem yüzyıl çekimleri nerede muhteşem yüzyıl hangi sarayda çekiliyor nerede çekiliyor yüzyılın çekildiği yer nerde
Çarşamba akşamları Show tv de bağımlılık yapan hatta bir çok olumlu olumsuz eleştirilere maruz kalan Muhteşem yüzyılın nerede hangi mekanlarda çekildiğini merak edenler için işte bilgiler:

Çekimleri başlamadan büyük yankı uyandıran Muhteşem Yüzyıl dizisinin hazırlık süreci, yaklaşık bir buçuk yıl sürdü. Senaryosu, kostümleri ve dekoru Osmanlı ve dünya tarihine ait, seyahatnameler, yönetici listeleri ve belgeler güvenilir kaynaklardan derlenip, tarih danışmaları tarafından sürekli denetlenerek hazırlandı.
Topkapı Sarayı’nda yapılan çekimlerin yanı sıra yılın beklenen projesi “Muhteşem Yüzyıl” için 2100 metrekare alan üzerine dev bir plato kuruldu. Dekorda gerçeğine en yakın dokunun oluşturulabilmesi için Topkapı Sarayı başta olmak üzere dönemin tarihi mekanları pek çok kez ziyaret edildi. Dizi için yaratılan 12 farklı mekan saraydaki sanatsal ve kültürel görseller temel alınarak kuruldu. Ayrıca dizinin çekimleri Topkapı Sarayı’nın avlusu ve birçok tarihi mekanda da devam ediyor.
Dekor tasarım ve uygulamasını Zafer Kanyılmaz’ın, sanat yönetmenliğini Nilüfer Giritlioğlu’nun, kostüm tasarımlarını Serdar Başbuğ’un üstlendiği dizinin senaryo aşamasında tarih danışmanları olarak; Deniz Esemenli ve Erhan Afyoncu görev aldı.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
muhtaşem yüzyıl filmi çok guzel tepki aldı deniliyor ama zatan tarıhten ilham alınarak çekilmiş bi dizi bu ben muhteşem yüzyılı çok sewiyorum
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Bu muhteşem yuzyıl tarıh dusmanı fln dıeenlere gıcık kapıorum ztn cahıllerın yorumlarını saymıyrum en ıyı dızı turk tarıhındekı 3.5 trilyon harcandı daha cekımlere baslanmadan 2.sezondakı meydan muharebesı ıcın 16 dakıkalık sahne ıcın 500 bin dolar mı milyar mı ne harcandı 500.000 oldugu kesın de bu dızı sonucta onlarda olacak elbet belgesel gıbı anlatsa kım ızler kı o karsı cıkanlar o halını bıle ızlemez suanda 100 tane dızı var daha da fazla hangısınde ask sevgı fln yok topllasan 10 15 dıgerlerınde hep vr ztn bunun ıcın Sultan Suleyman zamanını cekmısler tarıhı olarakta savasları da fln guzel anlatıo o haremdekı olaylarda gercek degılmıs tvde gosterdıklerı bıle az kım bılır neler olmustur tabıı kı %100 dogru olacak halı yok
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
e pardon ama harcanan para bence dizinin süper olacağı anlamına gelmiyor boşa harcanan para diye birşeyde var bu dünyada bence tarihi hiçbirşekilde yansıtmıyor insanların kafasının karışmasını ve o zamanki yaşam tarzını yansıtmak istenirken epey çarptırılıyor bence hem kim neler yaşandığını bilebilirki kim hergün neler olduğunu bilebilirki tamam dizi ama bence artık kaliteli bir dizi görmeliyiz allah aşkına bir insan her bçlümdemi sevişip çocuk doğurur ya insanı herşeyden soğutmuşlar
 
M

morkedi

Yeni Üye
Üye
harcanan parayı düşünerek muhteşem demiyoruz ki. konunun işlenişi güzel. Bakın siz de kendiniz söylediniz kim o kadar çok şey bilebilir diye. o kadar çok şey bilinmediği için dizinin başında arihteki kahramanlardan ilham alınarak kurgulanmıştır yazıyor, diğer türlü belgesel olurdu. keyifli seyirler..
 
B

banusay

Yeni Üye
Üye
Evet de bir dizi üzerinde bu kadar pata dönüyorsa insanların da bir bildiği vardır. dün bile o kadar maç olmasına rağmen birinci olmuş. Kaliteli olmasaydı bu kadar insanın dikkatini çekmezdi diye düşünüyorum.
 
U

urfalı63

Forum Okuru
Kayıtsız üyemisin nesin boşa harcanan para diye bişeyi senden duyacak değiliz boşa harcanan beyin vardır oda seninkidir.dizime laf etme hürremime hele hiç bişey deme sen kendine bak herkes işine baksın hiçbir dizi bukadar sevilmedi izlenmedi reyting rekoru kırmadı oyuncularına kadar gerçekten farkı olmadan rollerini çok güzel yapıyorlar yani diyecek laf yok sussan iyi olur diziden anlamayanlar konuşmasın lütfen !!!
 
B

banusay

Yeni Üye
Üye
evet bencede. bir dizide senaryo kadar oyunculuğa çekimlere de bakılmalı. bu dizi gerçeği yansıtmıyor diyerek tüm oyunculuğu kostümü sanatı silip atıyor insanlar. Türkiyede kafayı takcak bir sürü olay var ne diye insanlar her hafta birinci olan demek ki gayet sevilen bir insanla uğraşırlar kii anlamıyorum. meyve veren ağaç taşlanır bu mu ?
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
zaten adı üstünde tarihten ilham alınırak kurgulanmış bişey. tarih akışı hızlı geçtiği için haremden çıkmıyormuş gibi gözüküyor sadece. hem osmanlı o kadarda savaştan savaşa koşa bir ülke değildiki mesela sarı selim halvetten çıkmıyormuş bitane padişahta hamamda kadın peşinden koşarken sabuna basp kafansını yere vurduğundan ölmüş sonra mahkeypekrin oğlunun bir tanesi erkekçiymiş daha neleri var hem madem sultanlar çok düşkün değildi karıya kıza neden harem denilen bi yer vardı nikahsız tüm kadınlarla yat sonra karıya kıza düşkün değilim de her sultanın en az 4 tane hasekisi varmış buna ne demeli bu zaten her şeyi kanıtlıyor.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Son yorum yapan kayıtsız üye. Dizinin kurgu olduğunu biliyorum ve bende izliyorum ama yanlış bildiklerinizi araştırın öncelikle ondan sonra yazınız. Öncelikle Osmanlı Devleti savaştan savaşa koşan bir devletti. Savaş demek toprak genişletmek demek değildir her zaman. Çıkan isyanı bastırmak için ülkenin bir ucuna, gelen dış tehdit için diğer ucuna sefer yapılırdı. Şimdi ki gibi araba uçak gibi taşıtlar olmadığından at üstünde ve yürüyerek yapılırdı yolculuklar. Kanuni Sultan Süleyman ömrünün 4'te 3'ünü seferlerde geçirmiş bir Padişah. ikinci Selimin hamamda sabuna basarak düştüğü ve öldüğü doğrudur. Cariye kovalarken veya sarhoştur gibi haberler ise tarihçileri ikiye böler. Bu kesin bir bilgi değildir. Öyle bile olsa erkektir kovalar neden olmasın. Ve En önemli konu ise Harem. Harem aslında bir eğitim yeridir. Cahil ve kimsesiz kızlar alınır, hem sarayda çalışırlar hemde eğitilirler. Ders görürler. Yabancı uyruklu kadınlarda sizin izlediğiniz gibi cariyelik yapardı. Yani yabancı uyruklu dediğim müslüman olmayan kadınlar.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Hürrem sultanı çok seviyorum ama süleymanı da çok seviyorum.muhteşem yüzyıl dizi iyi ki de varmış.
 
S

sprooowoow

Forum Okuru
mushtesem yüzyıl

bence muhteşem yüzyıl süper herkese tavsiye ederimmm süper dizi gıcık kapanlarada bise diyemem
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
mantıklı düşünün...tamamen osmanlıyı yansıtan bir film olsaydı ne kadar sıkıcı olurdu bi düşünsenize...cem yılmazın bir espirisi vardır, sihirbaz havada uçar seyircide kesin ip var diye yorumu yapıştırır...bu zihniyetle hiçbir aktiviteden zevk alamazsınız...ne kadar acımasız bir kitle var şu türkiyede...
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
yazıııkkk

tabiki tarih düşmanı bu dizi.siz hiç tarihi yazaır düzgün kitaplardan okudunuzmu?bi bakın bakalım tarihte kadının tek tel şaçı gözüküyomuymuş hiç.ama burda maşallah bizim hastunların göğüsler fırlamış dışarı madem osmanlıyı cekiyolar hakkıyla cekselerdi yaa öpüşme sahnelerini hiç koymasalardı yaaa.sultan süleyman ömrü hayatında aslında istanbulda toplam ne kadar kalmış bi baksnıza.maşallah buradaki süleyman işsiz güçsüz herifler gibi sarayında pinekliyo arada bi divanı topluyo senaristin öldüğü iyi olmuş belki bundan sonrası düzgün olur
 
Üst