Muhteşem yüzyıl nerede çekiliyor?

Muhteşem yüzyıl nerede çekiliyor?
muhteşem yüzyıl çekimleri nerede muhteşem yüzyıl hangi sarayda çekiliyor nerede çekiliyor yüzyılın çekildiği yer nerde
Çarşamba akşamları Show tv de bağımlılık yapan hatta bir çok olumlu olumsuz eleştirilere maruz kalan Muhteşem yüzyılın nerede hangi mekanlarda çekildiğini merak edenler için işte bilgiler:

Çekimleri başlamadan büyük yankı uyandıran Muhteşem Yüzyıl dizisinin hazırlık süreci, yaklaşık bir buçuk yıl sürdü. Senaryosu, kostümleri ve dekoru Osmanlı ve dünya tarihine ait, seyahatnameler, yönetici listeleri ve belgeler güvenilir kaynaklardan derlenip, tarih danışmaları tarafından sürekli denetlenerek hazırlandı.
Topkapı Sarayı’nda yapılan çekimlerin yanı sıra yılın beklenen projesi “Muhteşem Yüzyıl” için 2100 metrekare alan üzerine dev bir plato kuruldu. Dekorda gerçeğine en yakın dokunun oluşturulabilmesi için Topkapı Sarayı başta olmak üzere dönemin tarihi mekanları pek çok kez ziyaret edildi. Dizi için yaratılan 12 farklı mekan saraydaki sanatsal ve kültürel görseller temel alınarak kuruldu. Ayrıca dizinin çekimleri Topkapı Sarayı’nın avlusu ve birçok tarihi mekanda da devam ediyor.
Dekor tasarım ve uygulamasını Zafer Kanyılmaz’ın, sanat yönetmenliğini Nilüfer Giritlioğlu’nun, kostüm tasarımlarını Serdar Başbuğ’un üstlendiği dizinin senaryo aşamasında tarih danışmanları olarak; Deniz Esemenli ve Erhan Afyoncu görev aldı.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
muhtaşem yüzyıl filmi çok guzel tepki aldı deniliyor ama zatan tarıhten ilham alınarak çekilmiş bi dizi bu ben muhteşem yüzyılı çok sewiyorum
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Bu muhteşem yuzyıl tarıh dusmanı fln dıeenlere gıcık kapıorum ztn cahıllerın yorumlarını saymıyrum en ıyı dızı turk tarıhındekı 3.5 trilyon harcandı daha cekımlere baslanmadan 2.sezondakı meydan muharebesı ıcın 16 dakıkalık sahne ıcın 500 bin dolar mı milyar mı ne harcandı 500.000 oldugu kesın de bu dızı sonucta onlarda olacak elbet belgesel gıbı anlatsa kım ızler kı o karsı cıkanlar o halını bıle ızlemez suanda 100 tane dızı var daha da fazla hangısınde ask sevgı fln yok topllasan 10 15 dıgerlerınde hep vr ztn bunun ıcın Sultan Suleyman zamanını cekmısler tarıhı olarakta savasları da fln guzel anlatıo o haremdekı olaylarda gercek degılmıs tvde gosterdıklerı bıle az kım bılır neler olmustur tabıı kı %100 dogru olacak halı yok
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
e pardon ama harcanan para bence dizinin süper olacağı anlamına gelmiyor boşa harcanan para diye birşeyde var bu dünyada bence tarihi hiçbirşekilde yansıtmıyor insanların kafasının karışmasını ve o zamanki yaşam tarzını yansıtmak istenirken epey çarptırılıyor bence hem kim neler yaşandığını bilebilirki kim hergün neler olduğunu bilebilirki tamam dizi ama bence artık kaliteli bir dizi görmeliyiz allah aşkına bir insan her bçlümdemi sevişip çocuk doğurur ya insanı herşeyden soğutmuşlar
 
M

morkedi

Yeni Üye
Üye
harcanan parayı düşünerek muhteşem demiyoruz ki. konunun işlenişi güzel. Bakın siz de kendiniz söylediniz kim o kadar çok şey bilebilir diye. o kadar çok şey bilinmediği için dizinin başında arihteki kahramanlardan ilham alınarak kurgulanmıştır yazıyor, diğer türlü belgesel olurdu. keyifli seyirler..
 
Üst