Murdoch, Yahoo’nun peşinde

E

EspanOL

Forum Okuru
Murdoch, Yahoo’nun peşinde
Ekonomi gazetesi Financial Times, The Times gibi gazeteleri bünyesinde bulunduran Rupert Murdoch’ın sahip olduğu medya şirketi News Corp., sosyal ağ ve arkadaşlık sitesi MySpace’i internet sitesi Yahoo’nun yüzde 25’lik hissesi karşılığında verme teklifinde bulundu.

News Corp.’un sahip olduğu The Times’da yer alan haberde, geçici görüşmelerin son haftalarda Yahoo’nun CEO’su Terry Semel’in gidişiyle sona erebileceği konusunda uyarıda bulunuldu. Terry Semel’in yerine Yahoo’nun kurucu ortağı Jerry Yang geçti. Yang, Google’a karşı internet arama ve reklam pazarında konumunu kaybeden Yahoo’ya yeni bir nefes vermek için atandı. Rupert Murdoch’un sahip olduğu News Corp., MySpace’de kontrolü kaybetme pahasına da olsa Yahoo’yla bir anlaşma yapmakla ilgileniyor. Çünkü, Yahoo’yla anlaşma grubu daha geniş tabanlı internet işine açık hale getirecek. The Times’da News Corp.’a dayandırılarak verilen habere göre, şirketin oyun ağı IGN’yi de içeren diğer News Corp. dijital varlıklarını da anlaşmanın parçası olarak Yahoo’ya teklif edebileceği düşünülüyor.

YAHOO’NUN TUTUMU BELLİ DEĞİL:

Yahoo’nun borsa değeri bir önceki gün 37 milyar dolara çıktı. Gazete genişletilmiş grubun MySpace’le beraber bir çeyreklik değerinin 12.3 milyar dolar olabileceğini de belirtti. News Corp.’un teklifini Yahoo’nun kabul edip etmeyeceği daha belli değil. Geçen yıl Yahoo, ikinci büyük sosyal ağ sitesi Facebook’u 1 milyar dolara satın alma denemesinde başarısız olmuştu. Los Angeles merkezli MySpace ise 2005’de, 580 milyon dolar karşılığında News Corp. tarafından satın alındı. MySpace’in dünyada 100 milyonun üzerinde kayıtlı üyesi var. Ücretsiz olan site kullanıcıların fotoğraflarını ve videolarını postalamasına, diğer üyelere mesaj gönderilmesine ve online müzik dinlemesine olanak tanıyor. News Corp.’un, The Wall Street Journal’i bünyesinde bulunduran Dow Jones’a 5 milyar dolarlık teklifi de sürüyor.
 

Benzer İçerikler

E
Cevaplar
0
Görüntüleme
850
EspanOL
E
*MeleK*
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
K
Cevaplar
2
Görüntüleme
4K
toi avec moi
toi avec moi
İzmirella
Cevaplar
0
Görüntüleme
866
İzmirella
İzmirella
Üst