Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Müslümanın imanını ispat İslâmî Hayat Nedir, Nasıl Yaşanır?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İslâmî Hayat Nedir Nasıl Yaşanır Müslümanın imanını ispat


  Merhaba Melek'lerim bu yazımızda Semerkand Dergisinde yer alan İslami hayat nedir, nasıl yaşanır yazısını, bizde sizlerle paylaşmak istedik.

  [​IMG]

  İslâm, iman ve yaşantı bütünlüğünü gerektirir.

  Müslümanlığı sadece bir kimlik, bir etiket olarak taşımak, İslâm’ın insan üzerindeki gayesini gerçekleştirmeye yetmez.

  Hz. Peygamber s.a.v., “İman temenni ve süs değil, kalbe yerleşmiş ve yapıp edilenlerle doğrulanmış olandır.” buyuruyor.

  Müslümanın imanını ispat eden yaşama biçimine “İslâmî hayat” denilir.

  İslâmî hayat herkesin kendi düşünce ve yorumuna göre şekillenen soyut, anlaşılması ve uygulanması uzmanlık isteyen bir tarz değildir.

  Aksine son derece net, açık ve kolaydır. Çünkü İslâm din-i mübin’dir. Yani apaçık, gizlisi saklısı olmayan, herkesin kolayca yürüyebileceği bir yol.

  Gelin, İslâmî hayatın ne üzerine ve nasıl inşa edileceğini bir kez daha hatırlayalım.

  Allah’ın birliğine, Hz. Muhammed s.a.v.’in son peygamber olduğuna ve ahiret gününe inanan her insan müslümandır. Müslüman, tek gerçek hüküm sahibinin Allah olduğunu bilir. O peygamberler göndererek insanlığı uyarmış, doğru yolu göstermiştir. Müslüman bu gerçeği tasdik etmiş, tanık olmuştur. Artık bu gerçeğe göre kendini ve hayatını inşa etme sorumluluğu başlamıştır.

  Dünya hayatı bitip Allah’ın insanlarla hesaplaşacağı gün gelmeden hazırlanmak gerekir. Her şeyin başında, Allah ve Rasulü nasıl bildirdi ise o haliyle İslâm dinini öğrenmek ve yaşamak gelir. Kendi görüş ve düşüncelerimize göre dinî anlayış geliştirmek, bir yol çizmek yanlış ve geçersizdir. Din, Allah’tan geldiği gibi kabul edilir.

  Dünya ve ahiret hayatının hakikatine dair tek gerçek bilgi kaynağı İslâm’dır. Bu bilgi dünyayı, ahireti, canlı ve cansız her varlığı yaratan Allah’tan gelmektedir. Allah, aklın kavrayabildiği ve kavrayamadığı hikmetlere bağlı olarak her yarattığına istediği şekli vermiş, hayatını belirlemiştir. Onlar üzerinde istediği gibi etki ve tasarruf sahibi olan da O’dur.

  Dünya hayatını İslâm’ın prensiplerine göre yaşamanın en doğru yol olduğunu biliriz. Allah’a güvenir ve O’na teslim oluruz. Asıl beklentimiz, ümidimiz ahirette Allah’ın rahmetiyle karşılanmaktır. Bu hal müslümanı güven ve huzur içinde yaşatır. Kendisi güvenli, huzurludur ve çevresine de güven ve huzur verir.

  Bu nedenle dünyanın müslümanın varlığına ihtiyacı vardır. Müslüman, İslâm’ın emrettiği gibi yaşayarak bütün mahlukatın haklarını gözetir. Onların yok olmasını, bozulmasını engeller.

  Allah Tealâ, alemi bir bütünlük içerisinde yaratmıştır. Alemdeki her bir unsur diğerine bağlıdır. İyi veya kötü haliyle diğerini etkiler. İnsan da müslüman olarak yaratılarak ilâhi düzendeki yerini almıştır. Yaratılışından uzaklaşması, içinde bulunduğu aleme yabancılaşması demektir. Bu hal zarar görmesine yol açar. Çevresine de zarar vermeye başlar. İslâm bu yabancılaşmanın, hakikatten uzaklaşmanın önüne geçmek için kurallar koyar. Yapılacakları ve yapılmayacakları belirler. Böylece hayat için güvenli bir alan oluşturur.


  semerkand dergisi
   
Müslümanın imanını ispat İslâmî Hayat Nedir, Nasıl Yaşanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Müslüman nasıl konuşmalıdır

  Müslüman nasıl konuşmalıdır

  Allah bir başka Kuran ayetinde ise yeryüzündeki insanların büyük çoğunluğunun zan ve tahmin ile yalan söylediklerini bildirmekte ve müminlerin uymaları gereken bu ahlakı şöyle haber vermektedir: Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan, seni Allah’ın yolundan şaşırtıp-saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak ‘zan ve tahminle yalan söylerler.’ (Enam Suresi, 116) Kimi...
 2. İspat...

  İspat...

  Çok doğru mantıklı ve güzel bihikaye meleklerim... Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal traşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar.Değişik konular üzerinde konuştular. Birden Allah ile ilgili konu açıldı… Berber: ” Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allah’ın varlığına inanmıyorum.” Adam: ” Peki neden böyle diyorsun?” Berber: ”...
 3. Yıllık izin kullanıldığını nasıl ispatlarsınız?

  Yıllık izin kullanıldığını nasıl ispatlarsınız?

  yillik ücretli izin defteri nasil doldurulur yıllık izin defteri nasıl doldurulur nasıl Arkadaşlar esasında yıllık izin hakkının kullandırıldığının ne suretle ispatlanacağı hususu açık biçimde düzenlenmiştir. Yargıtay'a göre yıllık izinlerin kullanıldığı veya yıllık izin ücretlerinin ödendiği, yıllık ücretli izin defteri veya yıllık izin kayıt belgesi ile kanıtlanmalıdır. Yasa koyucunun...
 4. İslâmî Hayat Nedir, Nasıl Yaşanır?

  İslâmî Hayat Nedir, Nasıl Yaşanır?

  Arkadaşalr İslâmî Hayat Nedir, Nasıl Yaşanır? bu konuda fikir ve öneriniz var mı acaba
 5. Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?

  Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?

  Menopoz Döneminde Neler Yaşanır? Arkadaşlar annem menopoza girdi acaba bu dönemde neler bekliyor onu yani Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?

Sayfayı Paylaş