Muş'ta Halk OyUnları

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
#1
Muş'ta Halk OyUnları
muş oyunları muş halk oyunları koceri oyunu koçeri koceri oyunu Muş'lu meleklerim sizler için özel muş halk oyunları :)
Elazığ'da olduğu gibi Muş'ta da Anadolu'nun çoğu yerlerinde revaçtan düşmüş en eski Oğuz kaynağından iz ve hâtıralar bulunabilmektedir. Meselâ; her iki yerde "yır" t'biri vardır. Yalnız orada "yır" yerine "yer" diyorlar. "Yerle, hele yerle de dinleyek".

Muş oyunları şunlardır: Koçeri, Yalkuşte, Govent, Silvanî, Karzanî, Tek Oyun, Kol Oyunu, Aşırma, Sektirme, Lemo Ağır Oyunu.

Muş'ta ağır oyunlar vardır ki, oyun esnasında başın üzerine bir tas su konulsa dökülmez. O kadar ağır oynanır.

Yalkuşta oyunu, Bingöl'ün "Çapakay" (el çırpma) oyununun hemen hemen yanıdır. Onda da her oyuncu kendisine bir eş seçiyor ve oyun esnasında elleri kuvvetle karşısındakinin ellerine vuruyor.


Hareket itibariyle oyunlar üç safhada oynanıyor: Âheste, hızlı, daha hızlı.
Göçmenler Tello (Dello, delilo) oynarlar, bar tutarlar. Bunlar kuzeyin kuzey doğunun, tesirleridir. Oradan göçenlerle gelmiştir.

Tek Oyunu iki elinde bir mendil olduğu halde tek oyuncu yürütüyor. Oyun bittikten sonra da mendili kimin üstüne atarsa oyuna o kalkıyor.

Şimdi Muş içinde yerli halktan saz çalan hiç yoktur. Halbuki ilk dünya savaşından (I. Dünya Savaşı 1914 - 18) önce çok varmış. Muş dolaylarında davul - zurna "veya gırnata) ney (nay), şehirdeyse düğünlerde daha çok tef çalıyorlar. Malazgirt tarafları "Bülür" adı verilen kavallardan çalıyor. O taraflarda üç evlik bir köyde bile bülür çalanla karşılaşmak mümkündür.

Varto yöresinin Alevîleri saz (bağlama) çalıyorlar, onlar saza "Dambure" diyorlar. I. Dünya Savaşı'ndan önce Muş'ta saz kültürü hâkim vaziyetteymiş. Oyunlara meydanda davul - zurna, odada öbür çalgılardan bir ikisi eşlik eder.

Eskiden Muş ve dolaylarında gelini "mahfe" denilen tahtırevan ile götürürlermiş. Davul - zurna eşliğiyle olan bu götürüş boyunca çalgıcıların önünde iki kişi "Kılıç Kalkan" oynarlarmış. Şehir içinde gelin götürülürken tefçi kadın tek başına çalıp söylermiş. 
  Tual - Burası Muş'tur hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Halk Edebiyatı Halk Edebiyatı
türk halk edebiyatı,halk edebiyatı özellikleri,halk edebiyatı nazım şekilleri,halk edebiyatı nazım türleri,halk edebiyatı ozanları,halk edebiyatı şairleri,halk edebiyatı hakkında bilgiler 41558 ANADOLU TÜRK...
Tüm Lise Ders Notları 0
HALK TV TÜRKSAT 4A UYDU FREKANS AYARLARI NASIL YAPILIR?HALK TV FREKANS AYARLAMA HALK TV TÜRKSAT 4A UYDU FREKANS AYARLARI NASIL YAPILIR?HALK TV FREKANS AYARLAMA
2014 halk tv uydu ayarları,2014 türksat 4a halk tv frekans ayarı,2014halk tv türksat 4A uydusu nasıl ayarlanır,2014 türksat 4a halk tv frekans ayarları nasıl yapılır,halk tv yeni frekans bilgileri,türksat 4a halk tv frekans ayarları hakkında...
Teknik Destek 0
Muş'ta Bulunan Yüzma Havuzları İletişim Bilgileri Muş'ta Bulunan Yüzma Havuzları İletişim Bilgileri
Muştaki Yüzme Havuzları Adresleri Muştaki Yüzme Havuzları Nerede Sizlerle en son paylaştığımız Malatya'da...
Bunları Biliyor musunuz ? 0
Muş'ta yük trenine mayınlı saldırı Muş'ta yük trenine mayınlı saldırı
Muş'ta Eğirmeç ile Eralan köyleri arasında raylara teröristlerin yerleştirdiği mayın yük treninin geçişi sırasında patladı. Eğirmeç ile Eralan köyleri arasında teröristler tarafından raylara döşediği mayın Elazığ'dan Muş'a gelmekte...
Güncel Haberler 0
Tual - Burası Muş'tur Tual - Burası Muş'tur
Güzel Muş'um, garibim, yetimim, bi kesim hasretim benim Sevdiğini Yemen'e gönderdiler Bir çift kundurası, bir fesi geldi Kendisi Cennet'e girdi dediler Avar dedin, şivan ettin, ağladın Burası Muştur dedin adını sadonu feryadına çaldılar Soyunu...
S-T Harfli Şarkılar 0

Benzer Konular