1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Musul ve Bağdat'a Suriye'den giriş

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  suriyeden ne alınır suriye den ne alınır [​IMG]

  Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) Kuzey Irak'a yönelik ekonomik önlemler alınması yönündeki tavsiye kararının ardından Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani'nin önemli gelir kaynaklarından olan transit geçit ücretlerinin kesilmesi için düğmeye basıldı. Günde ortalama 2 bin 500 aracın giriş-çıkış yaptığı Habur'daki trafik Suriye'ye kaydırılmaya başlandı.
  Habur'un karşısındaki Halil İbrahim Sınır Kapısı işlevsizleştirilecek. Habur'dan geçen TIR'ların sayısının kademeli olarak mevcudun üçte birine düşürülecek ve böylece TIR başına ödenen 100 dolarlık kaynak kesilecek.
  Bu kapsamda alternatif güzergâhlar oluşturulacak. Türkiye günlük araç sayısının 4 bine kadar çıktığı Habur'dan geçişleri son 6 aydır azaltarak Suriye'ye kaydırdı. Böylece 2 bin 500'lere düşen araç trafiği son bir ayda ise neredeyse yarı yarıya azaldı.
  Habur kapısının tamamen kapatılması da seçenekler arasında yer alıyor.
  Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'un verdiği bilgiye göre uygulama, 1992 yılından beni devam ediyor ve geçiş ücreti yılda 250 milyon doları buluyor.


  Nusaybin ilk sırada

  Irak'ın merkezine gidecek araçlar için alternatif güzergahlar da oluşturuldu. Musul ve Bağdat'a Suriye üzerinden Mardin'in Nusaybin Sınır Kapısı, Kilis Öncüpınar, Hatay Cilvegözü ve Yayladağı kapıları, Gaziantep Karkamış ve Mürşitpınar kapıları ile Şanlıurfa'da Akçakale ve Ceylanpınar kapıları kullanılarak ulaşılacak.
  Mürşitpınar, Ceylanpınar ve Yayladağı daha çok yolcu geçişleri için kullanıldığından, TIR geçişleri için ağırlıklı olarak Nusaybin kapısı tercih edilecek.  İkinci kapı

  Habur'a alternatif olarak gösterilen Şırnak'taki Ovaköy bölgesinden Suriye'ye açılan yeni bir sınır kapısı yapılması için uzun süredir sürdürülen çalışma tamamlanıyor.
  Ancak Ovaköy'den Kuzey Irak'ı baypas edecek projenin uygulanmasının mümkün olamayacağı kanaatine varıldı. Ovaköy'dan Suriye'ye açılacak kapıya ulaşmak için Fişhabur olarak bilinen bölgeden bir koridor açılması gündeme geldi. Bu bölgenin de Kürtlerin denetiminde olması işi zorlaştırdı. Direkt Suriye'ye açılan bir koridor için girişimler sürüyor.
  Yaptırımların diğer bir ayağını ise başta un, yağ ve bakliyat olmak üzeri temel gıda maddelerinin ihracatının azaltılması oluşturuyor.


  Nusaybin, Suriye, Musul güzergâhı

  Alternatif güzergâhlar arasında bulunan Nusaybin Kapısı, Suriye'ye açılıyor ve Suriye'nin Arabiya sınır kapısından Irak'a geçiliyor. Bu kapıdan girecek araçlar, Arap bölgesinden Türkmenlerin yaşadığı Telafer'e, oradan'da Musul'a gidiyor.
  Bu güzergâhın kullanılabilmesi için Irak'ın Rabia kapısından Musul'a kadar uzanan yaklaşık 200 kilometreklik karayolu şeridinde sıkı güvenlik önlemi gerekiyor. Çünkü bölgede aralarında El-Kaide'nin bulunduğu bazı direniş örgütleri faaliyet gösteriyor.
  Deniz yolu alternatifi ise Ürdün üzerinden Akabe Limanı vasıtasıyla Irak'ın Bağdat kentine ulaşılması olacak. Uzun bir otobüs ağına sahip olan Ürdün-Bağdat arasındaki karayolundan gerekli güvenliğin sağlanması halinde bu hattın Türkiye açısından çok verimli olacağı belirtiliyor.
  Ancak bu güzergâhın uzun olması nedeniyle, bozulması mümkün olan gıda maddeleri yerine elektrikli aletlerin sevkiyatı için kullanılması planlanıyor.


  Uçuşların durması gündemde

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Irak'a uçuşların durdurulması ve hava sahasının kapatılmasının da gündemlerinde olduğunu söyledi. Yıldırım, "Milli Güvenlik Kurulu, tavsiye kararı aldıysa gereken yapılacaktır. Konuları ilk Bakanlar Kurulu toplantısında görüşeceğiz. Doğrudan ekonomik tedbirler dışında, ekonomik faaliyetlerin alt- yapısını teşkil eden önlemler de alınabilir" dedi.
  Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da "MGK tavsiye kararı aldı. Hükümet görüştükten sonra bu kararlar açıklanır" dedi.

  Milliyet
   
Musul ve Bağdat'a Suriye'den giriş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Musul ve Kerkük Sorunu

  Musul ve Kerkük Sorunu

  musul ve kerkük sorunu kerkük ve musul sorunu özet Musul vilayeti konusunda Türk-İngiliz anlaşmazlığına verilen isim Şark Meselesi olarak isimlendirilen, İmparatorluğumuzun parçalanması planlarının bir parçası olup, Musul ve çevresinin anavatandan koparılması ile sonuçlanmıştır. Bu bölgeye Abbasi İmparatorluğu’nun kuruluşundan itibaren Türkler yerleşmeye başlamış ve uzun asırlar çoğunlukta...
 2. Giriş ve koridorlar

  Giriş ve koridorlar

  koridor tabloları Giriş ve koridorlar Evinizle ilgili ilk ve en önemli izlenimi giriş ve koridorlar verir. Duvar ve tavandan yapılan aydınlatmalar bu tür mekanlarda kullanmak için idealdir. Koridor duvarlarında bulunan tabloları veya diğer dekoratif elemanları spotlarla aydınlatmak da mekana farklı bir hava verir. Koridor gibi alanlarda dimmer'ların (ışığın şiddetini ayarlayan anahtar)...
 3. Girişler:

  Girişler:

  Girişler: Bütün girişler en az 80 cm. genişliğinde olmalıdır. Eğer iki tezgah girişte bir araya geliyorsa her iki tezgahın uçları arası mesafe en az 80 cm. olarak belirlenmelidir.
 4. Bilgisayarlarda Kulaklık Girişi Arızası ve Çözümü

  Bilgisayarlarda Kulaklık Girişi Arızası ve Çözümü

  Bu konu bilgisayar kulaklık girişi arızası hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bilgisayar kullanırken meydana gelebilen arızalardan biri de kulaklık girişi arızasıdır. Tam da bir müzik dinlemek ya da msnle görüşme yapmak isterken oluşan bu arıza hayli canımızı sıkabilir. Ancak hemen üzülmeyin, bilgisayarınızı tamirciye götürmeden önce sizin de evde yapabileceğiniz bazı şeyler...
 5. Yılbaşı Süsleri ve Yılbaşı Ağaçları Girişimim

  Yılbaşı Süsleri ve Yılbaşı Ağaçları Girişimim

  Arkadaşlar melekler mekanı üyesi olarak yılbaşı süsleri, yılbaşı çam ağacı süslemeleri satan ledmanya firması ortaklarındanım, 2015 yeni yıl süsleri, dekoratif süslemeler ve yılbaşı ağacı alacak olan arkadaşların desteklerini bekliyorum. Hepinize kucak dolusu sevgiler..

Sayfayı Paylaş