Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Mutfağınız için öneriler...

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Mutfağınız için öneriler... < Konu Resmi..>
  Birkaç pratik uygulama ile küçük bir mutfağı görsel açıdan genişletebilirsiniz. Tezgâh arkasında kalan duvarı aynayla kaplayarak, mutfağın ötesinde başka bir oda daha olduğu hissini verebilirsiniz.

  Soluk renkli cam tezgâhlar ve lake dolaplar gibi ışık yansıtan yüzeylerden yararlanabilirsiniz. Beyazın ağırlıkta olduğu bir renk düzeni, doğal bir boşluk hissi verecektir

  Açık renkli bir zemin için, yine açık tonlarda ahşap, lamine parke ya da leke tutmayan kireçtaşı fayanslar kullanılabilir.

  Kullanışlı mutfak
  Mutfakta genel bir aydınlatma sağladıktan sonra, eviye ve tezgâh gibi küçük kazaların yaşanabileceği alanlar özellikle aydınlatılmalı, doğal aydınlatma kaynağı olan pencereler unutulmamalıdır.

  Çöpler için çöp öğütücüsü kullanılmalıdır. Böylece çöp kutusuna sadece öğütülmeyen çöpler atılır. Tezgâh ile üst dolap arasındaki duvar, kullanım sırasında kirlenebileceğinden mutlaka silinebilir bir malzemeden olmalıdır. Bu bölüm için 60cm.lik bir alan öngörülmelidir. Buraya istenirse mutfak aksesuarları da konulabilir.

  Eğer bulaşık makinesi eviye damlalığının tam altına yerleştirilirse dolapta daha az yer kaybı olacaktır. En iyi sirkülasyon; eviye, ocak, buzdolabı üçlüsünü, bir üçgenin köşelerine oturtarak sağlayın.

  Lake, cilalı veya koyu renk mutfak dolaplarının bütün parmak izlerini ve diğer lekeleri göstereceği unutulmamalıdır. Mutfakta elektrik tesisatının önemi hem kullanım, hem de can güvenliği açısından çok önemlidir.

  Renklerin oyunu
  Beyaz ve krem gibi açık bir renk, ışığı daha iyi yansıtacak ve mutfağı çalışması kolay bir alan haline getirecek. Aynı şekilde mutfakta kullanılan yemek takımı, aksesuar ve yardımcı aletlerinde beyaz olması mekânı bütünleyecektir.

  Sarı ve beyaz ile mavi yeşil gibi renklerin yoğunlukta kullanıldığı mutfaklar daha aydınlık olacaktır.

  Mutfak dolaplarında veya kapaklarda kullanılan açık renkler, yağ ve kirleri kolayca göstereceği için sıkça temizlenmeleri gerekecektir.

  Doğru Depolama alanlarının yaratılması
  Öncelikle neyin depolanması gerektiğini belirleyin ve bunu ne şekilde yapmayı istediğinizi düşünün. Her şeyi dolaplara yerleştirmeyi mi yoksa bazılarını açık raflarda teşhir etmeyi mi istiyorsunuz?

  Mutlaka fazladan depolama alanı tutmaya çalışın. Her zaman beklediğinizden daha çok yere ihtiyacınız olacaktır.

  Bütün boşluklardan yararlanın. Kullanılmayan köşelere dolaplar kurun ve buzdolabının üzerindeki boşlukları kullanın. Zemine yakın boşluklardan, iterek açılan kilit sistemine sahip, şık çekmeceler kullanarak yararlanabilirsiniz.

  Mutfak gereçlerinizi temel gereksiniminize göre sınırlayın. Böylece depolamanız daha kolay olacaktır.


   
Mutfağınız için öneriler... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağlıklı mutfak için öneriler

  Sağlıklı mutfak için öneriler

  Sağlıklı olmak için yalnızca görünen ve bilinen olgulara dikkat etmek yetmez. Bazen gözümüzden kaçan küçük detaylar da sağlığımıza ciddi ölçüde zarar verebilir. Özellikle mutfaklarda hijyen kurallarına maksimum dikkat etmenin önemine dikkat çekiyor uzmanlar. İşte size sağlıklı bir mutfak için gerekli 10 ipucu... Sağlıklı süt alın Daima sağlıklı süt satın alın. Açıkta satılan sütlerin...
 2. Mutfak konforu için öneriler...

  Mutfak konforu için öneriler...

  Mutfak konforu için öneriler... Ev hanımlarının en fazla zaman geçirdiği mutfakları daha rahat ve fonksiyonel hale getirmek elinizde. İşte size mutfak dekorasyonu için birkaç öneri. Mutfak ile oturma bölümü arasında hem mutfak tezgâhı hem de yemek masası olarak kullanılabilecek, alt kısmı depolama işlevi ören bir ayırıcı kullanabilirsiniz. Dekoratif, açık raflar kullanılabileceği gibi...
 3. Kullanılabilir bir mutfak için öneriler

  Kullanılabilir bir mutfak için öneriler

  Eğer mutfağa girdinizde içinizi sıkıntı basıyorsa bir sorun var demektir. Mutfağınızı daha ferah ve kullanışlı hale getirmek elinizde. İşte size mutfak dekorasyonu için pratik öneriler Mutfak ile oturma bölümü arasında hem mutfak tezgâhı hem de yemek masası olarak kullanılabilecek, alt kısmı depolama işlevi ören bir ayırıcı kullanabilirsiniz. Dekoratif, açık raflar kullanılabileceği gibi...
 4. Mutfağınız için bakım önerileri

  Mutfağınız için bakım önerileri

  Kullanım önerileri Ahşap yüzeyler direkt güneş ışığından korunmalıdır. Kapakların hareketini sağlayan menteşeler yalnızca kapak yükünü taşımak üzere dizayn edildiğinden, kapaklara ek yük gelmesi menteşelerde sarkma ve işlevsel problemler yaratabilir, bu sebeple kapaklara aşağı yönlü kuvvet uygulanmamalıdır. Boya, parke cilası, vernik gibi solvent malzemeler, mutfak mobilyasının kulp...
 5. Mutfaklarınız için dekorasyon fikirleri

  Mutfaklarınız için dekorasyon fikirleri

  mutfaklarınızın için şık fikirler,mutfaklarınız için değişik öneriler,mutfak dekorasyon fikirleri,şık mutfak dekorasyon fikirleri Mutfağınızı küçük değişikliklerle daha kullanışlı ve şık bir hale dönüştürebilirsiniz. Örneğin tekerlekli tezgahlar özellikle küçük mutfaklarda çok kullanışlı olabilir. Tekerlekli tezgahlar hareketli olmaları sayesinde mutfağınızda yerden tasarruf etmenizi...

Sayfayı Paylaş