Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Mutfakta çalışırken dikkat

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Mutfakta çalışırken dikkat... [​IMG] Her kadın için evin en önemli odalarındandır mutfak. Çünkü ailesine yaptığı güzel yemekler buradan çıkar. Peki bazı tehlikelerden korunmak için birtakım kurallara uymanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte mutfakta dikkat edilmesi gereken ayrıntılar...

  Kadınların en çok vakit geçirdiği yerlerden biridir mutfak. Lezzetli ve doyurucu yemekler bu mucize odadan çıkar. Kimi kadın düzenli kimi kadın da mutfağında dağınık çalışarak ailesine güzel bir yemek ziyafeti sunar. Ancak her şeyde olduğu gibi mutfakta da çalışırken dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar vardır. Çünkü bilinçsizce yapılan bazı hareketler tehlike unsuru oluşturabilir.

  Hele bir de evde küçük bir çocuğnuz varsa dikkat katsayınızı ikiye katlamalısınız. Ailenizi ve kendinizi görünmez tehlikelerden korumak için bir takım küçük önlemler almalısınız. İşte mutfakta dikkat etmeniz gereken şeyler..

  Çocuklar, fırın sıcakken cam kaplı yüzeylerine dokunabilirler ve istenmeyen yanıklar doğabilir. Bu nedenle fırınlarınızı tercihen ankastre cihaz dolabının ortasında konumlandırmaya gayret edin. Yanlışlıkla sönmüş ocak ve fırınların tehlikeli tuzaklarla dolu olduğunu asla unutmayın. Küçük elektrikli ev aletlerini, çocukların uzanamayacağı yerlere koyun. Ayrıca bu aletleri kullanmadığınız zaman prizden çıkarın.

  Kullanışlı bir mutfak için, evye ve ocağın birbirine en optimal yakınlıkta konumlanmasına, bir kapı veya geçitle birbirlerinden ayrılmamasına dikkat edin. Rahat bir kullanım için; mutfak dolaplarının ve tezgahın yüksekliğinin mutfağı devamlı kullanacak kişinin boyuna göre planlanması gereğini unutmayın.

  Ağır mutfak gereçlerini alt dolaplara, daha hafif olan bardak gibi gereçlerin ise üst dolaplara konulmasına özen gösterin. Tencere ve tavaların konduğu derin çekmece içlerinde, çekmecenin açılıp kapanması sırasında, kaymasını önleyici malzemeler bulundurun. Mutfak ve banyo mekanında kaymayan döşeme malzemeleri kullanın ve yere dökülen malzemeleri hemen silip kurulayın.

  Kabarıp çatlamayan, su geçirmeyen malzemelerin mutfakta kullanımı her zaman daha doğru olacaktır. Yer seramiklerinin çok uzun bir süre kullanımından doğan bıkkınlık halinde veya başka nedenle değiştirilmesinin güç olacağını unutmayın. Yere döşeyeceğiniz malzeme seçiminde bunu göz önünde bulundurun.

  Kimyasal malzemelerin, bıçak ve diğer potansiyel tehlikeli malzemelerin bulunduğu çekmecelerin veya dolapların çocuk kilidi taşımasına dikkat edin. Mutfakta daima bir yangın söndürücü ve yangın örtücü battaniye bulundurun.

  Bulaşık makinesinde bulaşık yıkamak ve bulaşıkları sıcak suyla durulayıp sıcak buhar altında dezenfekte etmek, bakteri deposu olmuş bir bezle yapılan kurulamadan her zaman daha sağlıklıdır. Bulaşık makinesinin yarattığı güçlü su darbeleri bulaşıklarınızı pis kokulardan ve yağ artıklarından arındırır.

  Tezgahlarda kırıntıların birikme ve yuvalanmasına neden olacak bitişlerden, birleşimlerden kaçının. Kulpları kolayca temizlenebilecek malzemelerden seçin.
   
 2. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: Mutfakta çalışırken dikkat
  paylaşım için teşekkrürler adminm
   
Mutfakta çalışırken dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Matematik Dersine Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli

  Matematik Dersine Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli

  Matematik Dersinin İçeriği Matematik şekil, sayı ve çoklukların yapılarını, özelliklerini ve aralarındaki bağıntıları, düşünce yoluyla inceleyen bir bilimdir. Matematik öğreniminde temel amaç insanlarda doğuştan var olan düşünebilme kabiliyetini geliştirmektir. Matematik, karşılaşacağımız olayları ve problemleri inceleyen, araştırma ve karşılaştırma yaparak her konuda mantıklı düşünmeyi ve...
 2. Sağlık için mutfakta dikkat!!

  Sağlık için mutfakta dikkat!!

  Mutfağınızla sağlığınız doğru oranda hareket ediyor..Bu yüzden en dikkatli olmanız gereken yaptığınız yemekler ve yiyecek tüketiminiz. FIRINI KULLANIN Yağlı besinlerin pek çok hastalığın oluşmasında rol oynadığını hatırlatan Keservuran, kızartılan her besinin ağırlığının yüzde 10'u kadar yağ çektini belirtti. Günlük beslenmemizde aldığımız toplam kalorinin ortalama yüzde 25- 30'nun...
 3. Mutfak yaptıranlar, bunlara dikkat!!!

  Mutfak yaptıranlar, bunlara dikkat!!!

  çocuklar duymasın mutfak çocuklar duymasın dizisinin mutfağı mutfağı cocuklar mutfak dolabı modeli Mutfağınızı yenilemeye ve mutfak dolabını değiştirmeye mi karar verdiniz? Peki neler yapmanız konusunda bilgi sahibi misiniz? O halde gelin bizi dinleyin Melek'ler:) Mutfak dolaplarınızla birlikte mutfağınızın diğer kısımlarınında değişmesi durumunda... 1- Mutfak tadilatınıza başlamadan önce...
 4. Mutfak dolabı yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler

  Mutfak dolabı yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler

  mutfak dolabı yaptırırken, dikkat edilmesi gerekenler, nelere dikkat etmeli, seçimi, bilgileri ve dahası burada arkadaşlar Mutfak dolabınızdan memnun değilsiniz, aslında o eve taşındığınız günden beri hiç memnun da olmadınız. Eşinizi nihayet ikna ettiniz, mutfak dolabınızı değiştireceksiniz. Peki mutfak dolabınızı değiştirirken nelere dikkat etmelisiniz? Bilmiyor musunuz? O halde mausenize...
 5. Mutfak fayansları çok dikkat çekiyor

  Mutfak fayansları çok dikkat çekiyor

  mutfak fayans modelleri Farklı mutfak fayansları Mutfak dekorasyonu yaptıracaksanız siz de bu örnekte olduğu gibi dikkat çekici mutfak fayansları kullanabilirsiniz. Koyu rengi ve deseni ie oldukça hoş duruyor.

Sayfayı Paylaş