1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Mutlu Olma Terapisi

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  MUTLU OLMA TERAPİSİ

  Yazan: Patricia Muradi

  Mutlu Olma Terapisi :
  Hayat devam ederken kimi mutlu kimi mutsuz anlarımızın olması doğaldır. Mutlu olmak kavramı da herkese göre değişkendir. Kim mutlu olmak istemez ki?
  Ancak mutlu olmak istiyorsak kendimizi bazı hatalardan uzak tutmamız gerekir. Neler mi bunlar?
  *Mutluluğumuzu bizim dışımızdaki insanlara odaklamak

  *Mutluluk için belli bazı koşulların gerçekleşmesini beklemek.
  Başkalarını veya ilerideki bir tarihte gerçekleşmesi muhtemel bir olayı beklemektense
  Diğer bir şansımız da mutlu olabileceğimiz koşulları kendimiz yaratmak için uğraş vermektir.

  Mutlu olma hali ;
  -Kişinin hayatı algılayışına,
  -Hayattan beklentilerine
  -Mutlu olmak için ne kadar gayret ettiğine bağlıdır.

  Bunu bildikten sonra birkaç ufak tefek noktaya da dikkat etmek gerekir. Hadi gelin hep beraber neleri daima aklımıza yazmalıyız bakalım.
  -Hayatımız içerisinde bulunan beğenmediğimiz koşullarımız bir gün, sihirli bir değnek sayesinde bizi mutlu edecek şekilde değişemez.
  -Her ne kadar beylik laflar kategorisinde incelenip burun kıvrılsa da ‘Küçük şeylerle’ mutlu olmaya çalışmak deyiminin üzerinde duralım. Hayat devam ederken içerisinden mutlu olacağımız anları bizim görerek ayıklayıp çıkartmamız gerekir.
  -Mutluluğu hiç kimse getirip kucağımıza bırakmaz. Bizim mutluluk için gayret gösterip çalışmamız gerekir.
  -Bu olay gerçekleştiğinde mutlu olacağım gibi bir cümleyi sözlüğünüzden çıkartın. Bu olay her ne ise kendinizi bunu bekleyerek zaman geçirmek riskine sokmayın.
  -Mutluluğunuzu bilinmeyen, ileri bir tarihe erteleyerek kendinize haksızlık etmeyin. Bu bir nevi kendi zamanınızı çalmaktır. Böyle bir haksızlığa layık olmadığınızın bilincinde olun.
  -Kendinizi mutlu hissediyorsanız, sizin dışınızda birilerinin bunu engelleyecek sözler söylemelerine izin vermeyin. Söylemekte direnseler de sözlerin bir kulağınızdan girerken hemen diğer kulağınızdan çıkmasını ve beyninizi tamamen terk etmesini sağlayın.
  -Elinizdeki zaman size aittir. Ne zaman son bulacağına siz karar veremezsiniz. Ama yaşadığınız sürece hayatınızın yöneticisi sizsiniz. İyi bir yönetici olarak hayattan alabileceğiniz ne varsa alın. Hayat beklentileri olan, beklentileri peşinde koşan ve bu yönde çaba gösteren insanlara karşı cömerttir.

  Bunları aklımızda tutarken diğer yandan da kendimizi motive etmemiz gerekir. Takip eden satırlarda motivasyonunuzu kazanmaya yönelik ufak tefek birkaç öneri ile desteklenmiş ‘Mutlu Olma Terapisi’ni bulacaksınız. Herkese kolay gelsin.

  -Uyumadan evvel kendinizle bir anlaşma yapın ve ertesi gün, yirmi dört saatin uyumadığınız her saniyesinde, sizi mutlu eden, yüzünüzü güldüren olayların tamamını doyasıya yaşayacağınıza dair kendinize söz verin. Kendinize söz verdiğiniz anda beyninizin farkındalığını bu konuya odaklamış olacaksınız.
  -Sabah kalktığınız andan itibaren bu anlaşmayı kendinize hatırlatın. Bugünü kendinize ayırdığınızın bilincinde olarak kendinizi ve etrafınızı inceleyin. Günlük sorumluluklarınızı yerine getirirken hangi şartlarda yüzünüz güldüğünü ve kendinizi mutlu hissettiğinize dair ufak notlar alın.
  -Mutlu değil ama mutsuz olmak o kadar doğal bir durum haline gelmiştir ki kimi zaman çok mutlu olsak bile bunu tam yaşayamayıp hafif buruk bir tat duyabiliriz.
  Mutlu bir an yaşanıyor olsa dahi, akla gelen herhangi bir kötü anı ile mutluluk gölgelenebilir.
  Kendinizle anlaşmanız olduğunu unutmadan, bugünlük üzücü durumları görmezden gelin. Bu duyguları umursamadan çöpe atarak yolunuza devam edin.
  Hadi bakalım sen şimdi mutlu ol demekle mutlu olacak halimiz yok. Sevgili Mümin Hoca’nın dediği gibi ‘Başarılı olmak öğrenilebilir’ O halde mutlu olmakta öğrenilebilir bir olgudur. Bunu kabul ettikten sonra kimse bizi tutamaz.
  Öte yandan mutluluğu kimse bize kontenjandan bedava vermez. Emek harcamayı göze alıp, içimizdeki olumsuz çağrışımları çöpe atarak yolumuza devam etmemiz gerekir.
  -Gün içerisinde mutlu olduğumuz anları kağıda dökmek yanında kafamıza da kazımak akıllıca olacaktır.
  -Akşam mümkünse yalnız olduğumuz bir ortamda gün içinde aldığımız notları inceleyelim. Notları gözden geçirirken mutlu olduğumuz andaki duygularımızı yeniden hissetmeye çalışalım.
  -Bunu yaptıktan hemen sonra iyi bir uyku çekelim. Uykuya dalarken bu kez bir sonraki gün, mutlu olduğumuz anları çoğaltacağımıza dair kendimize söz verelim.
  -Ertesi sabah kalktığımızda kendimize verdiğimiz sözü yeniden hatırlatalım. Bir önceki gün olduğu gibi kendimizin farkında olalım. Mümkünse bir önceki gün nelerden mutlu olmuşsak onları tekrar edelim, gün içinde mutluluk anlarımızı artırmaya gayret edelim.
  -Her şeyin fazlasının zarar verici olabileceğini aklımızda tutarak, bir önceki gün bir çiçeğe bakarken veya bir arkadaşımızla konuşurken mutlu olmuşsak bir ertesi gün onların yanından ayrılmamak gibi bir abartıya kendimizi kaptırmayalım. Mutluluğumuzu mümkün olduğu kadar çeşitlendirerek yolumuza devam etmeyi tercih edelim.
  -Yapılan birkaç günlük uygulamadan sonra zaman içerisinde bunun alışkanlığa dönüştüğünü, yaşam içerisinde bizi mutlu eden anları beynimizin rahatça çekip çıkardığını göreceksiniz. Unutmayın her şey gibi mutluluk da öğrenilir. Her ne kadar dünyaya merhaba derken ağlıyorsak da bunu sadece doktorumuzun dürtüklemesi sayesinde ciğerlerimiz açılsın diye yapıyoruz. Bilince erdiğimiz andan itibaren ise nasıl ve ne şekilde mutlu olacağımıza sadece kendimiz karar veriyoruz. 2007’nin hepiniz için mutlu anlarla dolu olmasını diliyorum.
  Sevgiyle kalın.


   
Mutlu Olma Terapisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. mutlu olmayı öğrenmek

  mutlu olmayı öğrenmek

  AFFETMENİN ne olduğunu anladım ve affetmenin aslında yeni insanlar kazandırdığını gördüm. Bir gün geçmişime baktığımda PİŞMANLIĞIMDAN üzülmediğimi gördüm, bunları ben yaşadım çünkü..Birisini HATIRLAMANIN aslında ufak bir telefon görüşmesi kadar basit olduğunu biliyorum artık.Aslında BANA değer VEREN İNSANLARIN çok yakınımda olduğunu fakat gözlerimin hep uzaklarda olduğunu anladım.Birisini...
 2. Mutlu Olmayı Biliyor muyuz?

  Mutlu Olmayı Biliyor muyuz?

  bencil olmayı öğrenmek MUTLU OLMAYI BİLİYOR MUYUZ? Yazan: Patricia Muradi Elimizdekilerle mutlu olmayı biliyor muyuz? Zannederim cevap ‘Hayır’ olacaktır. Sahip olamadığımız ne varsa bunların eksikliğini hisseder ve elde etmek için çaba harcarız. Kuşkusuz önemli bir özelliktir istenilen şeylere ulaşmak yolunda savaş vermek. Elde etme isteği bizi canlandırır, önümüze bir hedef koyarak bu...
 3. Mutlu olmanın sırları

  Mutlu olmanın sırları

  mutlu olmanın sırları Mutlu olmanın sırlarını veriyoruz Dr.Cenk Kiper'in Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan yazısında mutlu olmanın zor olmadığını belirtirken mutluluk şartlarını madde madde veriyor. 1- Asla demeyiniz [ asla asla demeyiniz 2- ''ama'' ve ''fakat'' demeyiniz! 3- ''farketmez'' derseniz yalan söylemiş olursunuz, her şey fark eder. 4- Hiç bir cümlenizin fiili '' mış,miş...
 4. Mutlu olmayı biliyor musunuz?

  Mutlu olmayı biliyor musunuz?

  Hayatınızdan keyif alarak mutlu bir yaşam geçiriyor musunuz?:) Mutlu olmayi biliyor musunuz?
 5. Mutlu Olmanın Yolu Nedir Sizce ?

  Mutlu Olmanın Yolu Nedir Sizce ?

  mutlu olmanın sırları mutlu olmanın yolları mutlu olmanın formülleri Kendi kendimize mutlu olmanın yolları nedir diye arar dururuz melekler ama aslında mutluluk tamamen beynimizde gizlidir. Elbette ki imkansız hayallerde ve olmayacak umutlarda gizli olmamalı mutluluğumuz. Sevdiklerimizden göreceğimiz bir tebessüm, bir çift tatlı söz yeterli olmalı. Küçük şeyler mutlu etmeli bizi. Hiç...

Sayfayı Paylaş