Mutluluk arayışı.

M

Misafir

Forum Okuru
Mutluluk arayışı.
MUTLULUK ARAYIŞI

Sizin için en başta gelen şey nedir?
Çocuklarınızı büyütmek mi?
Bunu yapmak için hayatta kalmak zorundasınız.
İdealinizi gerçekleştirmek mi?
Bunun için de hayatta olmalısınız.
Dünyayı değiştirmek mi?
Gene hayatta olmalısınız.
Çok sâde çok açık bir biçimde baktığınızda bunu açıkça görürsünüz: Herhangi bir şey yapmak için önce bedeninizin var olması ve onu canlı tutmanız gerekir.
Bedeni canlı tutmak için ne yaparsınız?
Yer ve içersiniz, tehlikelere karşı korunmaya çalışırsınız. Bu tehlikeler bir hayvan ya da insanın saldırısı, bir hastalık, sel, deprem, kaza ve benzeri olabilir.
Şimdi bu satırları okuyorsunuz. Bedeni hayatta olan biri olarak şu an ve her an en çok neyi isterdiniz? Son model arabayı mı, bir evi mi, bol parayı mı, güzel ya da yakışıklı bir eşi mi, bir başka ülkede olmayı mı, başkalarının sizi saygıdeğer bulmasını mı, hep sağlıklı olmayı mı? Yoksa dünyanın kurtarıcısı olmayı mı?
En çok neyi isterseniz isteyin temel arzunuz " Her an mutlu olmak" değil mi? Hiçbir korku, sıkıntı, acı ve pişmanlık çekmemek ve hep mutlu olmak. Temel arzumuz budur.
Gerçekte insanoğlu her an mutlu mu?
Dikkatle baktığımızda açıkça görürüz ki değil.
Mutsuz iseniz ne yaparsınız? Hemen bir sigara mı yakarsınız, alkollü bir şeyler mi içersiniz, bir tanıdığınızla mı konuşursunuz, bir şeyler mi yersiniz, ağlar mısınız, bedeninize acı verici bir şeyler mi yaparsınız, uyuşturucu mu kullanırsınız,dua mı okursunuz? Bunlar veya bunların dışında başka bir şey yapınca mutlu oluyor musunuz? Yoksa bunları yaparak sâdece sizi mutsuz eden şeylerden mi kaçıyorsunuz?
Mutlu olduğunuzu söylediğiniz anlarda gerçekten mutlu musunuz? Yoksa yaşadığınız şey, korku, umutsuzluk, tatsızlık, gerginlik, sıkıntı, acı ve pişmanlıklar arasındaki bir boşluk mu?
Sahip olduğunuz bir şeyi başka insanlarda veya başka şeylerde aramak büyük bir yanılgıdır. Bunun gibi mutluluğu aramak ta insanoğlunun en büyük yanılgılarından biridir.
"Siz mutluluğa zâten sahipsiniz" demek bile yanlıştır.
Çünkü siz, mutluluğun kendisisiniz.
SİZ MUTLULUKSUNUZ.
Her türlü mutluluk arayışını hemen bırakın.
Arayışı bıraktığınızda mutlulukla tanışırsınız. Yâni kendinizle tanışırsınız. Göreceksiniz ki mutluluk, hiç kesilmeyen, beden dâhil her şeyden bağımsız ve ölümsüzdür.
 

Benzer İçerikler

PeLiNiM
Cevaplar
3
Görüntüleme
710
herşeyimsin
H
CaRiZmA
Cevaplar
4
Görüntüleme
1K
düş macunu
düş macunu
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
623
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
ESDE
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
jupiter
J
PeLiNiM
Cevaplar
0
Görüntüleme
491
PeLiNiM
PeLiNiM
Üst