mutluluk ve mutsuzluk

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
mutluluk ve mutsuzluk
Mutluluk; Kişinin akıyla kalbinin, fiyatıyla hedeflerinin dengeli bir uyum i-çersinde olmasıdır.
Mutsuzluk ise bunlardan birinin ya da tamamının uyumunun bozulmasıdır, Mutsuzluk, birisi Sunî, diğeri hakikî olmak üzere iki çeşittir.
Sunî mutsuzlukta insan isteklerini elde edemediğinde ancak mutsuz ve huzursuz olur.
Gerçek mutsuzlukta ise insan ruhuna cevap vermediğinde ve onu aç bıraktığında ortaya çıkar.
Birinci mutsuzluk hemen fark edilen "yüz asıldığı" şeklinde kendini gösterirken, diğer mutsuzluk, uzun ve dikkatli bakıldığında anlaşılır.

Daha açık ifadeyle söylemek gerekirse birinci yani sunî mutsuzluk 'nefsin aç' bırakılması, isteklerine cevap verilmemesi durumunda oluşurken, gerçek mutsuzluk ise 'ruhun aç bırakılması ve isteklerine cevap verilmemesi durumunda oluşur.
Mutsuz insanlar genelde iç huzursuzluğu yoğun olan insanlardır. Kendisini ve insanları hiç beğenmeyen aşırı hassas ve yargılayıcı insanlardır.
Birçok kereler mutsuzluğu tercih ederler.
Çünkü mutsuzlukta acı çekme hali vardır. Bunun kendisine daha iyi geldiğine ait ilginç bir bilinçaltı beslerler.
Mutsuzluk duygusunu doğuran diğer faktörler ise; Kişinin istediğini elde edememesi, çevresi ve kendisiyle uyum içersinde olamaması, öfkeli ve tedirgin bir halde olması, aşın şüpheci ya da kuşkucu bir yapıya sahip olunması.
Her şeyin kendi istediği gibi gitmemesi hali, paylaşma duygusu olan infakın hayatında hemen hemen hiç olmaması, kıskançlık ve haset içersinde bulunmak, sabırsız ve aceleci olmak, sevdiği ve değer verdiği şeylerin kişinin elinden çıkması, dünya malını çok sevmek, ona aşırı bir hırsla sarılmak. Kaldırabileceğinden fazla idealleri istemek, sonuçta bunların gerçekleşmemesi durumunda yaşanan ciddi hayal kırıklıkları ve bunun gibi daha birçok olumsuz durumu sıralayabiliriz.

Mutsuz insanlar, nefsi ve ruhu yaralı insanlardır.
Bunun ilacı ise dürüst bir şekilde yüzü
Allah.gif
'a dönük yaşamaktır.

Bunun bir alt açılımını formüle etmek gerekirse; Nefsin istekleri-ihtiyaçları için kendimizden daha alt konumda olanlara, ruhun isteklerinde ihtiyaçlarında ise kendimizden daha üst durumda olanlara bakmak gerekir, şunu hatırdan hiç uzak tutmamak gerekir ki insan canın(nefsinin) her istediğini elde etmesi İnsanı mutlu etmeyecektir, insanın kalbinin (ruhunun) her istediğinin elde edilmesi ancak insanı mutlu edecektir.
Mutlak mutluluk, Rahmanın bizden mutlu olmasıyla başlayan uzun bir süreçtir.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
M
sudembeyaz
Cevaplar
7
Görüntüleme
1K
juju
LaViNYaM
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
LaViNYaM
LaViNYaM
Üst