1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Müze Kart

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  müze kartı hakkında bilgi Bakanlıktan Kültür Hizmeti – 20YTL

  Vatandaşlar, 20 YTL Vererek Elde Edecekleri "Müzekart" ile 1 Yıl Boyunca Türkiye'nin Her Yerindeki 300'ü Aşkın Müze ve Ören Yerini İstediği Kadar Ziyaret Edebilecek.
  Kültür ve Turizm Bakanlığı, vatandaşların müze ziyaretlerini artırmak için önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Vatandaşlar, 20 YTL vererek elde edecekleri "Müzekart" ile 1 yıl boyunca Türkiye'nin her yerindeki 300'ü aşkın müze ve ören yerini istediği kadar ziyaret edebilecek. Müzelere soğuk yaklaşan Türk halkını cezp etmesi beklenen proje ile ilk sene 2 milyon insanın Müze Kart'a sahip olması hedefleniyor.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle başlattığı Müzekart projesinin tanıtımı İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde yapıldı. Toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, kartlara sahip ilk isimler oldu. Günay ve Ulusoy, kartlarını aldıktan sonra turnikeden okutarak Arkeoloji Müzesi'ne girdi. Tanıtım toplantısında konuşan Bakan Günay, Türk insanın sahip olduğu kültürel değerlere sahip çıkması gerektiğini belirterek, "Kültürel zenginliklerimizi gelecek nesillere aktarmamız açısından müzelerimizin çok önemli işlevi var. Müze gezme tarihi yaşamak adına herkesin katılması gereken bir kültürel aktivitedir. Herkes bu konuda hassasiyet gösterip müze ziyaretlerine önem vermesi ve müze bilincinin toplumun her kesiminde yaygınlaşarak gelişmesi gerekir" dedi.

  Müze Kart projesinin çok önemli bir uygulama olduğunu belirten Bakan Günay, "Kendi insanımızın kendi tarihi ve kültürel zenginliği ile buluşturmamız gerekir. Bu çalışma insanlarımızın hangi büyük değerlere sahip olduğunu göstermesi açısından çok önemli bir adımdır." şeklinde konuştu. Bakan Günay, müzeleri pahalı olduğu gerekçesi ile gezemeyen vatandaşların bu kart sayesinde bu sıkıntıdan kurtulacaklarına işaret ederek, Müze Kart'a sahip olanların bir yıl içerisinde istedikleri kadar müzeyi ve ören yerini gezebileceğini belirtti. 20 YTL'nin bir yemek parası olduğuna işaret ederek kartın ne kadar uygun fiyatlı olduğuna işaret eden Kültür Bakanı Günay, "Bugün Topkapı Sarayı'nı 10 YTL'ye gezebilirsiniz. Topkapı Sarayı'nda Harem dairesi için ayrıca ücret ödenmesi gerekir. Ayasofya Müzesi'ni gezmek için ayrı bir ücret, Yerebatan Sarnıcı'nı gezmek için ayrı bir ücret ödenmesi gerekiyor. Bizim kampanyamız ile bir kere ücret ödeyerek bütün bu yerleri gezebileceğiz." diye projeyi özetledi.

  Projenin fikir babası Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkezi(DÖSİM) Müdürü Tolga Tuyluoğlu yaptığı açıklamada, Müzekart ile 7'den 70'e herkesin Türkiye'deki 300'ü aşkın müze ve ören yerini bir yıl boyunca dilediği kadar gezebileceğini dile getirdi. Tuyluoğlu, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, sahip olduğumuz kültürel zenginlikleri vurgulamak ve dünyaca ünlü müze ve ören yerlerimize ziyaretleri artırmak amacıyla Müzekart projesini başlattık. Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı dünyaca ünlü eserlerin sergilendiği 300'ü aşkın müze ve ören yerini, sadece 20 YTL karşılığında bir yıl boyunca sınırsız gezebilme olanağı sunuyor." dedi.

  Bu kart ile vatandaşları "Müze müze" gezdireceklerini belirten Tuyluoğlu, özel müzeler haricindeki yerlerde geçerli olacak kart ile şu bilgileri verdi: "Bakanlığa bağlı 185 müze ve 130 ören yerinde 1 yıl boyunca sınırsız ziyaret imkânı veren Türkiye'nin ilk ve tek kartıdır. TÜRSAB ana sponsorluğunda çıkarılmaktadır. Müzekart sadece Türk Vatandaşları içindir. Yıl sonunda yenilenebilir. Kişiye özeldir, sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamaz. Fiyatı 20 YTL'dir. Akıllı (Mifare) kart olup sahibinin kimlik bilgileri ile ziyaret yer ve tarih bilgilerini taşır. Yüksek güvenliklidir, taklit edilemez. Kart kullanımları merkezi olarak izlenebilmektedir. Tüm müze ve ören yerlerindeki gişelerden, Ankara'daki Müzekart Merkez Ofisinden, DÖSİMM İstanbul İşletme Müdürlüğünden,TÜRSAB'ın İstanbul'daki merkezinden ve belirlenmiş seyahat acentelerinden temin edilebilir.* Turnikeli olmayan müzelerde geçici Müzekart verilmektedir.Kimlik kartı veya kimlik kartı yerine geçen sürücü ehliyeti veya pasaport ibrazı ile satış noktasına başvurulması yeterlidir. Müzekart veya Geçici Müzekart anında teslim edilecektir.20 YTL tutarındaki ücret nakit veya pos cihazı olan yerlerde kredi kartı ile yapılabilmektedir. Müzekart müze ve ören yerleri hakkında bilgi veren ücretsiz bir kitapçıkla sunulmaktadır. Geçici Müzekart, turnike sistemi olmayan müze ve ören yerlerinde verilmektedir.Müzekart ile değiştirilene kadar aynı fonksiyonu görmektedir. Satış noktalarında Müzekart ile ücretsiz olarak değiştirilmektir. Hologram güvenliklidir, taklit edilemez. Bu kart ile amacımız müzeleri erişebilir kılmak, Türk vatandaşlarının ziyaret sayısını arttırmak, müzeleri sosyal ve kültürel etkinlik alternatifi yapmak, tarih ve arkeoloji bilincini yükseltmek, sağlıklı istatistik elde etmek ve gişelerdeki baskıyı azaltmaktır."

  Şu anda bazı müzelerde uygulanan müze giriş ücretleri:

  "Anadolu Medeniyetleri Müzesi : 10 YTL

  Antalya Arkeoloji Müzesi: 10 YTL

  Aspendos Örenyeri: 10 YTL

  Perge Örenyeri: 10 YTL

  Çanakkale Troia Örenyeri: 10 YTL

  Ayasofya Müzesi ve Galeri Katı: 10 YTL

  Kariye Müzesi: 10 YTL

  Topkapı Sarayı Müzesi: 10 YTL

  Topkapı Sarayı Harem: 10 YTL

  Bergama Akropolü: 10 YTL

  Efes Örenyeri: 10 YTL

  Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi: 10 YTL"

  alıntı
   
Müze Kart konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. müze kenti safranbolu

  müze kenti safranbolu

  Tarihi Anadolu’nun kuzey batı kesiminde, Antik Devirde tarihçi Homeros’un İlyada destanında Paplagonya olarak geçmektedir.Yörede sırası ile Hititler, Frigler, dolaylı yoldan Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar (Pondlar), Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar egemenlik kurmuşlardır. Safranbolu 1196 tarihinde Selçuklu Sultanı II.Kılıç Arslan’ın oğlu...
 2. Müze

  Müze

  Herhangi bir müzeyi gezmek, hoşunuza giden, becerebileceğiniz ve yapmaktan zevk duyacağınız cinsten bir işe iyice yerleşene kadar, pek çok işyeri değiştireceginize işarettir. Rüyada bir müzeyi gezmek, çok beğendiniz, üstesinden gelebileceğiniz yapmaktan büyük zevk alacağınız bir işe girene kadar çok iş yeri Hayatınız boyunca sürekli değerli eşyalara sahip olacak, giderek zenginleşeceksiniz....
 3. Anıtkabir (Sanal Müze)

  Anıtkabir (Sanal Müze)

  anıtkabir sanal müze sanal müze anıtkabir müzesi ziyareti tsk Anıtkabiri ziyaret etme imkanı bulamayanlar ve tekrar takrar görmek isteyenler için çok güzel hazırlanmış bir sanal müze. Aşağıdaki linkten görmenizi tavsiye ederim. http://www.tsk.mil.tr/anitkabir/sanal_muze/index.html
 4. Bayram Kartları

  Bayram Kartları

  bayram kartları bayram kartı Eskiden bayramlarda sevdiklerimize tebrik kartları yollardık ama çok eskide kaldı artık kartların yerini smsler ve elektronik postalar aldı... Sizde bu bayram sevdiklerinizi hatırlamak en azından bir elektronik posta göndermek isterseniz buyrun en güzel bayram kartları :tik:
 5. Müze gibi salon için duvar farı

  Müze gibi salon için duvar farı

  Küp duvar rafı Farklı duvar rafı modelleri Küp şeklinde duvar rafı, evinizde müze görüntüsü sağlayacak. Sergilemek istediğiniz dekoratif objelerinizi bu küp rafa koyarak hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz. Duvar rafı için farklı bir alternatif olacaktır.

Sayfayı Paylaş