Etiketler:
 1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Namaz anne kucağıdır...

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  Namaz anne kucağıdır. Anne nasıl çocuklarının hepsini şartsız sever, onları kucağına alır, göğsüne bastırırsa namaz da bütün ibadetleri kucağına alır, göğsüne şefkatle bastırır. Namaz kocaman bir kalptir. Bütün ibadetleri içine alır.
  Namaz, Allah’ın varlığı ve birliğine inancın duygusal, zihinsel ve ruhsal tasdiki olması sebebiyle Allah’tan başka ibadet edilecek bir dostun olmadığının itirafı olması yönüyle tevhid ibadetini içine alır.

  Namaz yemeden-içmeden ve cinsel isteklerden vb. uzak kalınması, olumsuz duygu, düşünce ve davranışların kaynağı nefsi kontrol altına alma gücünü sağlaması sebebiyle oruç ibadetini kapsar.

  Böylece o, insanın zihnini kötü düşüncelerden, gönlünü kötü duygulardan, dilini kötü sözlerden, kulağını kötü seslerden koruması yönüyle oruç ibadetini içine alır.

  Namaz zamanı, canı, malı Allah’ın sevgi ve yakınlığını kazanma yolunda feda etme ve vaktin, canın, malın ölçüsünü bilerek ömrün hesabına hazırlanma olması sebebiyle zekat ibadetini içinde barındırır. Namaz, Allah yolunda insanın canını bile feda edebilecek bir ruh zenginliğine kişiyi ulaştırabileceğini gösterir.

  Namaz insanlar arasındaki kardeşlik, birlik ve bütünleşme duygularını kuvvetlendirerek insanlar arasında sevgi ve güven duygularını yaygınlaştırması sebebiyle hac ibadetini içine almaktadır. Hacda kurban kesilir namaz ibadetinde de nefsin olumsuz duygu düşünce ve istekleri Allah yolunda kurban edilir. Hacda Vakfe esnasında insan dua edip hatalarını sorgular, Allah’tan bağışlanma diler, namazda da kul “O, hesap gününün sahibidir” diyerek aynı ruh halini yaşar. Hacda Safa ile Merve arasında Rabb’ine ve Allah yolunda mücadeleye koşan kul, namazda “beni kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet” diyerek Rabb’ini tercih ettiğini O’na aşık olduğunu belirtir.

  Namaz tesbihi de engin gönlünün içine alır. Namaz kılan kul, “Rabb’imi övgü ve sonsuz bir şükürle tesbih ediyorum, secdede yüceler yücesi Rabb’imi tesbih ediyorum” diyerek bütün kainatla beraber Allah’ı anmanın ayrıcalığına kavuşur. Namaz tenzihi de sıcak kucağına bastırır. Namaz kılan kul, “Rabb’imi övgü ve sonsuz bir şükürle kullara ait bütün eksik sıfatlardan tenzih ediyorum, secdede yüceler yücesi terbiye edicimi ve sahibimi tenzih ediyorum” demektedir. Namaz müminin kalbinin ilacı olan dua ibadetini de içine alır.

  ...Namaz kılan, 'Beni doğru yola hidayet et' diyerek istikameti diler...

  SELAMETLE...


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Namaz anne kucağıdır...
  emeğine sağlık
   
Namaz anne kucağıdır... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. annesinin sözleri yankılandı kulaklarında...namaz!!!!

  annesinin sözleri yankılandı kulaklarında...namaz!!!!

  dini anne sözleri dini anne şiirleri sözleri kısa Anneannesinin sözleri yankılandı kulaklarında: 'Oğlum namaz hiç bu vakte bırakılırmı?' Anneannesinin yaşı yetmişe dayanmış, ama ezan okunduğu vakit yerinden sıçrar, yaşından beklenmeyecek bir hızla abdestini alır ve namazını kılardı. Kendisi ise,nefsini bir türlü yenemiyordu. Ne oluyorsa, hep... namaz son dakikalara kalıyor, bu sebeple namazını...
 2. NAMAZ ANNE kucağıdır

  NAMAZ ANNE kucağıdır

  Namaz anne kucağıdır. Anne nasıl çocuklarının hepsini karşılıksız sever, onları kucağına alır, bağrına basarsa, namaz da bütün ibadetleri kucağı- na alır, şefkatle sinesine basar. Namaz kocaman bir kalptir. Bütün ibadetleri içine alır. Namaz, Allah’ın varlığı ve birliğine inancın duygusal, zihinsel ve ruhsal tasdikidir. Allah’tan başka ibadet edilecek bir varlığın olmadığının itirafıdır....
 3. emziren anne neden ilaç kullanamaz

  emziren anne neden ilaç kullanamaz

  emziren anne grip olursa ne yapmalı emziren annelerde grip anne olursa annelerde tedavisi Ağrılar Emzirme döneminde hafif baş ağrısı, genel vücut ağrısı ya da adet sancıları için en uygun ağrı kesiciler paracetamol ya da paracetamol/kodein karışımı ilaçlardır. Daha şiddetli ağrılar için anti-inflamatuvar ilaçların gerekmesi...
 4. Yeni doğum yapcak bebeğini kucağına alacak annelere özel....

  Yeni doğum yapcak bebeğini kucağına alacak annelere özel....

  Bebekler günde kaç saat uyku uyurlar:d014: lk 6 hafta: Yenidoğan genellikle günde 16-18 kadar saat uyur. Bazı bebekler sık aralıklarla uyanırken bazıları 4-5 saat kadar aralıksız uyuyabilirler. İlk haftalardan itibaren bebeğinize geceyle gündüz farkını öğretmeye başlamanızda fayda var. Bunun en kolay yolu, gündüz saatlerinde uyuyorken çocuğunuzu gündelik gürültülerden uzak tutmamak, sessiz...

Sayfayı Paylaş