Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Namazin önemi

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  NAMAZIN ÖNEMİ

  1. Namaz,  Kur'an'da en çok emredilen ibâdettir


  Namazı emreden Rabbimiz olduğuna göre, bu ibadetin önemini de ancak Onun kitabı Kur'an'dan öğrenebiliriz. Namaz Kur'an'da tam 70 kez emredilmiş­ tir. Bunun kadar çok zikredilen, üzerinde ısrarla durulan başka bir ibadet yoktur.


  Her şeyi yaratan, her şeyin varlığını kudret elinde tutan, her şeyi idâre eden Allah'tır.


  En basit bir âmirin emri karşısında hemen boyun eğen biz insanların, Kâinatın Yaratıcısının bunca emir ve ısrarı karşısında tir tir titrememiz gerekmez mi?


  Okulda öğretmenimiz, işyerinde müdürümüz, askerde komutanımız bir iş em­rettiğinde derhal yapıp, onların sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmak isterken, nasıl olur da Rabbimizin bu emirlerine karşı ilgisiz kalabiliriz? Nasıl olur da, her şeyi elinde tutan Zât-ı Zülcelâle sanki kafa tutar gibi, sanki meydan okur gibi, sanki "Sen ne emredersen emret, benim daha önemli işlerim var" dercesine, na­ maz kılmadan durabiliriz?


  Peygamberimize (a.s.m.), "Allah'ın en çok sevdiği amel hangisidir?" diye so­rulunca, "Vakti gelince kılman namazdır" buyurdu. (Buharî, Namaz Vakitleri: 6) Bu hadis gösteriyor ki, namazdan daha üstün bir ibadet yoktur ve olamaz.


  Ayrıca namaz, imandan sonra en önemli ibadettir. Kâinatta ve İslâmda, iman­dan sonra en büyük hakikat, namazdır.


  Bakın Rabbimiz bu konuda ne buyuruyor:


  "İman eden kullarıma söyle: Namazı dosdoğru kılsınlar..." (İbrahim: 31)


  Emredersin Rabbimiz! İşittik ve can ü gönülden itaat ediyoruz.


  2. Namaz, mü'minin miracıdır


  Namaz, Mîraç'ta perdesiz ve doğrudan emredilmiştir. Biz Müslümanlar, "Namaz, mü'minin miracıdır" hadisinin hakikatini tam anlayamıyoruz. Namazın binler güzelliğinden sadece bu özelliği bile tek başına ona sarılmamız ve onu vazgeçilmez kabul etmemize yeter.
  Çünkü, okunan her ezan, Allah'ın namaz emrini hatırlatan, bizi Onun huzuru­na çağıran İlâhî bir dâvettir. Her çağrı, ruhumuzun derinliklerine kadar bizi sar­san, sevinç ve heyecana boğan, coşkuya sevk eden bir ilândır.
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Namazin önemi
  emeğine sağlık
   
Namazin önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sabah namazının önemi!

  sabah namazının önemi!

  sabah namazının önemi Sabah namazı çok önemlidir. Efendimiz şafak vaktinde kılınan namaza şöyle dikkat çekmiştir: - Fecir vaktinde kılınan iki rekat namaz, dünyadan da, dünyanın içindekinden de hayırlıdır! - Neden böyledir? Çünkü dünya da, içindeki hayra harcanmayan mal da ebedi hayatta geçer akçe değildir. Ancak, kılınan iki rekât namaz, dünyanın vermediği faydayı verecek, sahibini...
 2. Sabah Namazının Önemi Nedir

  Sabah Namazının Önemi Nedir

  Sabah Namazının Önemi Nedir lütfen bu konuda da bilgi verin bize kızlar.
 3. Sabah namazı önemi hakkında bilgiler

  Sabah namazı önemi hakkında bilgiler

  Sabah Namazının Önemi Nedir Sabah Namazının Önemi Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda sizlere sabah namazının önemi hakkında bilinmesi gereken bilgileri tüm detaylarıyla aktarıyor ve bu konuyla ilgili olan tüm misafirlerimizi de bu sayfamıza davet ediyoruz. Sabah namazı, günün ilk imtihanı, ilk ibadetidir. Dolayısıyla güne iyi başlayıp ilk imtihanı başarmalısınız ki, diğer imtihan...
 4. Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi ve Sevabı

  Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi ve Sevabı

  Cemaatle Kılınan Namazın Sevabı Nedir Namazı Cemaatle Kılmanın Sevabı Sevgili melekler, en son sizlerle paylaştığımız nafile namaz cemaatle kılınır mı konumuzun ardından bu sayfamızda da cemaatle kılınan namazın sevabı hakkında bilgiler veriyoruz sizlere... Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:...
 5. Sabah Namazının Önemi ve Faziletleri

  Sabah Namazının Önemi ve Faziletleri

  sabah namazı sabah namazının önemi sabah namazının fazileti Sabah namazının fazileti ve önemi büyüktür. Sabah namazını kılamayan kişi diğer namazları kıldığın da kendin de eksiklik hisseder. Sabah namazının faziletleri hakkında sizlere dini bilgileri paylaşıyoruz. Sabah namazını kılarak, güne Yüce Allah'ın garantisi altında başlayan bir mü'min, artık ertesi güne kadar karşılaşacağı...

Sayfayı Paylaş