Naylon Poşetler Tarihe Karışıyor

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Naylon Poşetler Tarihe Karışıyor
Bu konu naylon poşetler kalkıyor konusu hakkında bilgiler vermektedir.


Sevgili melekler, yaşı biraz büyük olanlar bilirler. Eskiden pazarlara gidilirken fileler ve pazar çantalarıyla gidilirdi. Bugün olduğu gibi naylon poşet kullanılmaz, sebze meyveler kese kağıtlarla satılırdı. Düşük maliyetli olması sebebiyle kullanılmaya başlanan ancak çevre kirliliği yaratan naylon poşetlerin piyasadan kalkması için çalışmalar başlatıldı. İşte detaylar..


naylon_poset-388.jpgÇevre ve Şehircilik Bakanlığı naylon poşete savaş açtı. Doğaya karışması yaklaşık bin yıl süren naylon poşetlerin kullanımını azaltmak için çalışmalar başladı.

Pazarlarda, marketlerde, mağazalarda kısacası hayatın her alanında kullanılan naylon poşetlerin verdiği zararın önüne geçebilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan önemli bir adım geldi. Bakanlık, naylon poşetleri kaldırmak için önemli bir adım attı.

Doğada geri dönüşümü yaklaşık bin yıl süren naylon poşetlerin kullanımının azaltılması için bakanlık alternatif yöntemler arıyor. Bakanlık, naylon poşet yerine doğada kısa sürede kendiliğinden yok olan biyobozunur poşetlerin kullanılması için çalışma başlattı.

Biyobozunur poşetlere, sağlığa ve çevreye zarar vermeden üretilmesi için de standart getirilecek.

Biyobozunur poşetler, ilk olarak market ve pazarlarda kullanılacak. Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, ''Türkiye'yi doğadan silinmeyen, etrafı kirleten çirkin görüntüden kurtaracağız'' dedi.

Uygulama ilk olarak market ve pazarlarda kullanılacak.
 
Üst