Neden bazı varlıklar kusurlu yaratılıyor?

nisan

Yeni Üye
Üye

Soru

Alıntı:
Cenabı- hakkın esma ve sıfatları kusursuz. Bunların tecellileri olan eşya ve insan ve masiva kusurlu. Kusursuz bir ismin cilvesi neden kusurlu olmuş?

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Allah, isim ve sıfatlarının anlaşılması için, eşyaya mevhum ve farazi zıtlar yerleştirmiştir.

Bu zıtlar, Allah’ın isimlerine gerçek anlamda bir rakip, bir zıt değillerdir. Ama sonsuz ve mutlak olan isimlerinin manasının anlaşılmasında bir mikyas, bir ölçücüktürler. Misal, bende ki acizlik, aciz ve zayıf olmayan Allah’a bir penceredir. Ben o pencere ile, onun sonsuz kudretini anlıyorum. Bendeki nihayetsiz fakirlik, onun sonsuz zenginliğine bir ayine oluyor.Yine bendeki nihayetsiz kusur, Allah’ın kusursuz olduğuna bir penceredir. O pencere olmasa, kıyaslayıp anlayamayacaktım ve hakeza. Allah, eşyadaki bu kusur ve nakıs gibi halleri, kasıtlı ve hikmetli olarak tasarlamıştır. Yoksa, noksan ve eksiklikten gelen bir durum değildir.

Zaten bu kusur ve nakıs gibi duran şeyler, gerçekte kusur sayılmazlar. Zira, kainat planının bir parçası ve hikmetli bir tasarımıdır. Bu yüzden, kusursuz isimlerden, kusurlu işler çıkmış nazarı ile bakamayız. Bakarsak hata olur.

Mesela, büyük ve güzel bir mağazanın vitrinine, çok güzel sanatlar ve eserler konulduğu halde, bu güzel eserlerin yanına da eski püskü, yıpranmış eşyalar, kasıtlı olarak yerleştiriliyor. Bundaki Amaç ise, eserin güzelliğinin, bütün aksamı ile tam anlaşılıp, sanatın manasına hizmet etmektir. İşte, Allah da bazı kusurlu ve çirkin gibi duran maddeleri, hem kendi isim ve sıfatlarına kıyas yapmak, hem de sanatına bir mukayese olsun diye kasden yaratmıştır.

Geri