Neden Bu Hale Geldik?

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Neden Bu Hale Geldik?
BİLGE'den...

Geçen günlerde bir öğretmen arkadaşım hışımla içeri girdi öretmenler odasına... Çok yorgun ve sinirliydi...

Yine ne oldu acaba dedik...

8. sınıf öğrencilerinden biri öğretmen arkadaşımıza "sen"li hitap ediyormuş. O da oğlum 8. sınıftasın artık, öğretmenlerle siz'li konuşulması gerektiğini biliyorsun demiş... Bizim öğrenciden cevap:

"Siz mi diyeyim? Niye? Sen kaç kişisin ki?"

Ve bunu laubali, alay edercesine bir tavırla söylemiş...

Bu miniminnacık bir örnekleme sadece...

Buraya yüzlerce anektod yazabiliriz aslında. Bazen saatlerce ayakta kalıp, tebeşir tozu içinde bağıra çağıra ders anlatmaya çalışırken öğrencilerin yaptığı bazı haddini aşan hareketler bütün şevki, isteği, inancı bitiriyor bir anda...

Öyle zor ki artık birşeyler...

Ders mi anlatayım, sınıf mı susturayım, terbiyesizlikleri mi cezalandırayım... Yoksa görmezden gelip dinleyenlerle mi devam edeyim... Ama bu sefer diğer öğrencilerin gözünde nasıl bir durum oluşuyor?

Ne oldu bu öğrencilere... Neden bu hale geldiler?

Biraz sinirlenip bağırsan, elini kaldırsan "ona şikayet ederim, buna şikayet ederim, hadi sıkıysa yap" vari tehditler...

Eskiden böyle miydi? Öğretmene böyle cevaplar vermek nerede...

Eskiden veli de saygı duyardı öğretmene, öğrenciler de. Şimdi hiçbiri öyle değil.

Terbiyesiz bir öğrenci devamlı arkadaşları rahatsız ediyor derste, en sonunda arkadaşımız bağırıyor bu erkek öğrenciye. Ertesi gün velisi okulda öğretmene çıkışıyor, üzerine gidiyor bayan öğretmenin "sen benim oğluma nasıl bağırırsın" diye. Biliyoruz ki öğrencimiz ailede dayak yiyor, kardeşi söylüyor bunu. Ama oğlunun yaptığı terbiyesizliği asla kabul etmiyor. "Benim oğlum yapmaz".... Kendisi döverken, bağırana kızıyor, hem de öğretmenine...

Bazen anne babalar evde iki çocukla başa çıkamıyorlar diyor arkadaşım. Biz 600 taneyle uğraşıyoruz her gün, hem de aralarında alkol, sigara, ilaç kullananları; kendisini mahalle kabadayısı zanndenleri ile...

Disiplin cezası artık etkisini yitirdi. Öğretmen otoritesi etkisini yitirdi. Ceza yok, neymiş hümanist eğitimmiş. Hiçbir yaptırımım yok. Not korkusu yok, "nasıl olsa geçerim öğretmenim sen canını sıkma" diyebiliyor öğrencilerimiz.

"Öğretmenim ben bugüne kadar hiç 2 almadım İngilizce'den, hep 40'ın altında aldım, ama 3 yıldır hiç kalmadım ha ha ha" diyor...

Bu öğrencileri motive etmek öyle zor ki. Yapmadığımız (özür diliyorum tabir için) maymunluk kalmıyor belki ilgilenmeyenler de ilgilenirler diye....

Bir öğretmen arkadaşımız derste devamlı konuşarak onun ders anlatmasını engelleyen öğrencilere "yavrum niçin yapıyorsunuz bunu, ne var dinleseniz, öğrenseniz birşeyler?" diye sormuş. Öğrenci grubundan cevap: "Dersanede öğreniyoruz burada gerek yok"

Ve başka bir sorun daha. Çocuklar dersanelere o kadar kaptırmış durumdalar ki okulu asla takmıyorlar. Hepsi dersanede. 7. sınıflar da öyle...

Bilmiyorum...

Bu sene ek dersim yok, ek derse girmeye mecalim yok...

Görevlendirme tekliflerini kesinlikle kabul etmiyorum. Kendi okulum bana yetiyor.

Eşime işimi hiç yansıtmak istememe rağmen ne kadar yıprandığımı fark ediyor, üzülüyor...

Verilen onca emeğin sonunda gidişatı görmek insanı kahrediyor...

Nereye kadar böyle gideceğiz....

Neden geldik buralara...

İnatla uğraşıyorum şimdi... Gidebildiğim yere kadar...

Bilge

Ce: Neden Bu Hale Geldik?

Allah yardımcınız olsun gercekten cok zor görevınız :S

evet malesef ki öyle bir zamana geldik ki kimsenin kimseyi ne taktığı var nede saygısı ve yine malesef ki insani değerimizi kaybediyoruz.öğretmenler hayatımızdaki en kutsal insanların başındadır bize hayatı öğreten iyiyi kötüyü öğreten ve anne babalarımızla eş değere sahip insanlardır ama hoş anne babayada saygı kalmamış üzülerek söylüyorum insani değerlerimizi yitirdiğimiz bir zamanın çocuklarıyız ve malesef malesef ki bunun bilincindeyizde bir geyik muhabbeti almış gidiyor nedir bu geyik tam anlamı bilemiyorum sanırsam hayat geyik olmuş yada hayat aynı hayat geyik olan yeryüzü canlılarının efendisi olarak yaratılan biz insanlar olmuşuz :(

kanayan yaramız olan bir konuya değinmişsin Bilgecim ALLAH sonumuzu hayır etsin paylaşımın için
tşkler

Bu kanayan yaraya sadece aspirin verip geçmekle çözüm yaratamayız. Yarayı tedavi etmemiz gerekiyor biran önce, önemli olan bunu nasıl başaracağımız...

bizim zamanımızda gerçekten bazı şeyler farklıydı biz çok çekinirdik öğretmenlerimizden.mesela ortaokulda bir müdürümüz vardı lakabı kemikkıran:Dyeminle istiklal marşı okunacağı zaman yukarı biyere çıkıp hiç bir şey demeden sadece parmağıyla sus işareti yapardı ve o koca bahçede yüzlerce öğrenciden tek bir çıt bile çıkamazdı.gerçekten zamanla bazı değerlerimizi kaybediyoruz bu sadece okul hayatında eğitim alanında değilki çoğu şeyden soyutlamışız artık kendimizi ve çocuklarımızda aynı doğrultuda peşimizden geliyor bende çok üzülüyorum bu duruma devir diyoruz ya evet o çok değişti bizler en ufak şeylerde mutlu olmasını bilen çocuklardık türlü türlü oyunlarımız vardı ama şimdi bir çocuğu memnun bile edemiyorsun :(ama sadece bunları ailede aramamak lazım ben çocuğumu okula gönderirken öyle üzülüyorumki taşıdığı çantayı ben taşıyamıyorum emin olun iki büklüm oluyor çocukcağız..eğitim sistemide çok değişti artık velilerde bazı şeylere yetişemez oldu ücretsiz dağıtılıyor dedikleri kitapların yanında acısını çıkarıyorlar ben bunu birazda döner sermayeye bağlıyorum tabiki bazı şeyler çocuklarımızın faydasınadır elbette ama bazı durumlarda velilerde işin işinden çıkamıyorlar ama şu bir gerçekki öğretmenlik kolay bir meslek değil arkadaşlar bizler evde bir çocukla bile başedemezken inanın onlar onlarca çocukla başedebiliyorlar nasıl bir sabır bu:Dbuda yaptıkları kutsal meslekten ileri gelen sonsuz sabırdan olsa gerek bütün öğretmenlerin ellerinden öpüyorum sizlerin hakkı asla ödenmezzz....

:locked:Bencede allah ardımcınız olsun ben dışarıda sözde öğrenileri gördüğümde kendi öğrenciiğimi düşünüyormumda nerede öğretmene saygısızlık bayan müdür yardımcısı vardı lisede saçınızı örgülü görmesin saçınız uzunsa vay halinize......onu gördüğümde halen kendimi kasıyorum farkında olmadan ki ben liseden 94 yılında mezun oldum (yaşlanmışım yaaa)
kızım şimdi anaokluuna gidiyor öğretmininin onları cezalandırdığını söylediğinde öğretmenin haklıdır diyoruz eşimle bizce doğrusu bu ilerisi için sizce....ağaç yaş iken eğilir ya saygıyıda sevgiyide şimdi öğrense daha iyi
iyi günler melekler

öğretmenlik kolay bir meslek değil arkadaşlar bizler evde bir çocukla bile başedemezken inanın onlar onlarca çocukla başedebiliyorlar nasıl bir sabır bu:Dbuda yaptıkları kutsal meslekten ileri gelen sonsuz sabırdan olsa gerek bütün öğretmenlerin ellerinden öpüyorum sizlerin hakkı asla ödenmezzz....

Bazen bir öğretmenin birine bağırmasından şikayet eden velilere ben de bunu diyorum,

- Beyefendi sizin kaç tane çocuğunuz var?

- 3 tane

- Siz evde çocuğunuza hiç bağırmıyor musunuz, sizi hiç çıldırttığı anlar olmuyor mu?

- Bağırıyorum tabi, oluyor.

- (içimden: e be adam düşün azcık) Beyefendi gördünüz mü siz evde 3 tanesiyle uğraşamıyorsunuz biz burada 700 taneyle uğraşıyoruz, biraz anlayın bizi...

Eskiden neydik, şimdi ne olduk... Allah yardımcımız olsun...

Yorumun için teşekkür ederim canım benim.

tek kelımeyle aıleden aldıgı terbıye!!ne aılaer var cocugu öyle serbest bırakmıs kı o tarz konusmayı bırakın,neler söylemiyor ki???terbiye aılede baslar,öğretmen onu sekillendırır.ögretmen terbıye almamıs bı cocugu nereye kadar sekıl verebılır,yazık ben aılelere üzülüyorum.çocuk yapıp dısarı atmak çok kolay ama ona ne olursa olsun terbiye vermek, o cocugu nasıl etkıler dudunun.daha dogrusu cocuk AILEDE NE GORURSE ONU YAPAR..ÖGRETMENLERE ALLAH KOLAYLIK VERSIN...

Son düzenleme:
Geri