1. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  454
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul

  Neden koşmalıyız?

  Konu, 'Spor' kısmında Moss tarafından paylaşıldı.

  nasıl koşmalıyız neden koşmalıyız Ne demişler, dağdaki bitki acıdır ama şifalıdır :)  İnsan yaşamının ortalama yaş süresi uygarlığın gelişimine bağlı olarak uzamaktadır. Romalılar zamanında 20-30 yaşları dolaylarında olan ortalama yaşam süresi, 1910lu yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde erkekler için 46. 3, kadınlar için 48. 3 yıla uzamıştır. 1930lara gelindiğinde bu erkekler için 58. 1, kadınlar için de 61. 6 olduğu görülmektedir.
  Ülkemizde ise 1970li yılların ortalarında erkek de ortalama yaş süresi 61. 59 iken, kadında da 68. 07 ´ydi. 1985 yılında ise ülkemizdeki rakamların erkeklerde 65. 1, kadınlar da ise 71. 5 olarak görüyoruz.
  Dünya Sağlık Örgütünün 1983-1986 yılları arasındaki verilerine göre Türkiye 20 ülke arasında ortalama yaşam süresinin en kısa olduğu ülke. Erkekler 65. 1, kadınlar ise 71. 5 yıl yaşabilmekte. Ülkemiz dışından örnekler verdiğimizde İsviçrede erkekler 73. 8, kadınlar ise 80. 06 yıl; İsveçte erkekler 73. 8, kadınlar 79. 9 yıl; Amerikada erkekler 71. 3, kadınlar 78. 5; Fransada erkekler 71. 8, kadınlar ise 80. 1 yıl yaşabilmekte.
  Bilindiği gibi uzun yaşam süresi insanoğlunun tarih boyunca ilgisini çeken, bir konu olmuştur. Tarih ve mitoloji ölümsüzlüğün yollarını arayan büyücüler, imparatorlar, krallar ve simyacılarla doludur.
  Görünen o dur ki insanoğlunun yaşam süresi gerek savaşların azalması, gerekse modern yaşamın getirdikleri ile daha kolaylaşmaktadır.
  Hareketli ve spor dolu bir yaşam tarzı insanoğlunun yaşam süresini uzatan bir faktör olarak görülmüştür. Günümüzde örneğin Kanadalı bir 30 yaşındaki kişinin fiziksel kondisyon durumu ile İsveçli 60 yaşındaki bir kişinin fiziksel kondisyon durumu eşdeğer gibidir. Kanadada yapılan bir araştırmada halkın yüzde 40nın haftada en az 15 saatin üzerinde televizyon izlediği , 10 kişiden sadece ikisinin düzenli spor yaptığı görülmüştür. İsveçliler için ise spor günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası gibidir. İsveçte bu yaşam mantığının oluşumuna büyük katkıda bulunan egzersiz fizyologu Prof. Per Olaf Astrand ´Bir ülkenin sağlık durumu ancak bireylerinin yaşam kalitesi ile doğru olarak ölçülebilir ve değerlendirilebilir´ demektedir.
   
 2. orkide

  orkide Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  bende anlayamadım neresi
  gerçekten sporla yaşam uzatılabilirmi bilemi,yorum bendce ne yaparsak yapalım yaşamamız gerektiği kadar ve bize verilen zaman kadar yaşıyoruz aslında önemli bir noktayı kaçırıyoruz nekadar değilde nasıl yaşadığımız önemli bence benim ninem 115 yaşında vefat etti ve hala kendi abdest alıp namazını kılabiliyodu önemli olan nasıl yaşadığımız kaliteli yaşam :D parmaklarına sağlık moss um harika bir konu olmuş :kiss:
   
 3. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  emeğine sağlık moss spor yaşam biçimimiz olmalı
   
Neden koşmalıyız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ne Kadar Süre Koşmalı?"

  Ne Kadar Süre Koşmalı?"

  kaç dakika koşmalı günde ne kadar koşmalı koşarken nabız kaç olmalı km günde km koşmalıyız Ne de olsa, belirli amaca yönelik yapılan koşuların kuralları olmalı. Bu kuralların başında, aşırı enerji sarfederek hiç durmaksızın uzun mesafelerde koşmamak yer alıyor. Çünkü hedefli bir koşu planında, koşunun süresi değil, ne kadar düzenli aralıklarla yapıldığı önem taşıyor. Kısacası, vücudunuzu...
 2. Yağmurda Koşmalı mıyız

  Yağmurda Koşmalı mıyız

  Yağmurda Koşmalı mıyız Yağmur yağarken koşanların daha çok ıslanacağını ileri süren, insanı yağmurda sallana sallana dolaşmaya iteleyen bir görüş ile hiçbir şey fark etmeyeceğini iddia eden bir başka görüş ortada dolanıp durmaktadır. Hiçbir şey değişmeyeceğini söyleyenlerin görüşüne göre vücudunuzun bir dikdörtgen olduğunu ve yağmur damlalarının yere dik düştüğünü farz edelim. İster bir yüz...
 3. neden?

  neden?

  bu oyunda hayatımızdaki klişelere bi anlam vermeye çalışacaz alttakide kendince bi cvp verip yeni bi klişe söliyecek... ilk ben baslıyorum neden hep ilk adım erkeklerden beklenir
 4. Neden...!

  Neden...!

  Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
 5. Neyse...

  Neyse...

  Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...

Sayfayı Paylaş