NeMeSiS'den Transformers - Revenge Of The Fallen Kritiği

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
NeMeSiS'den Transformers - Revenge Of The Fallen Kritiği
transformers replikleri transformers karakterlerinin isimleri karakterleri isimleri autobotların

Decepticons Vs. Autobots

80'li yılların sonu ve 90'lı yılların başında en sevdiğimiz ve izlemekten bıkmadığımız Autobot'lar ile ezeli düşmanları Decepticon'ların mücadelesini bizlere getiren TRANSFORMERS çizgi filmini zaten hiç unutmamıştık.


Çizgi filmden

Gönlümde taşıdığım bu bitmez sevgi Michael Bay'in Transformers 1 filmiyle tekrar ortaya çıktı ve büyük bir nostaljik duyguyla ilk filmi onlarca kere izledim. (Abartmıyorum orjinal replikleri neredeyse ezberledim :) )

Henüz böyle bir çizgi filmden haberi olmayan yeni nesilleri de durumdan haberdar eden bu filmden sonra insanların dilinde Optimus Prime ve Megatron gibi isimler dolaşmaya başladı ve herkes yeni çekilen ve bütün dünyada aynı anda 24 Haziran'da gösterime girmiş olan Transformers - The Revenge of the Fallen (Yenilenlerin İntikamı) filmini dört gözle bekler oldu. Nihayet gösterime girdi ve halen vizyonda büyük ilgi görmekte.


Autobot'lar (Soldan sağa) Ironhide, Bumblebee, Jazz (ilk filmde Megatron parçalıyor onu) ve Ratchet

Zaman zaman gazetelerde bu filmle ilgili yorumları görsem de okumamaya gayret ederek ve ne zaman gidebileceğim acaba derken nihayetinde fırsatını bulup filmi izleyebilmiş olmanın verdiği mutlulukla hemen eleştiri yazımı paylaşayım istedim.

Kurgu ve senaryo açısından çok fazla bir şey söylemek istemiyorum, izlemeyenler için filmin vermesi gereken tadı kaçırır diye düşünüyorum. O yüzden daha genel bir şekilde yazmaya çalışacağım. Lakin Autobots sevgim ve Optimus Prime hayranlığım nedeniyle ne kadar objektif olabilirim orası tartışılır. :)


Transformers 1

İlk filmin verdiği Transformers'larla tanışma ve olaya hakim olma atmosferinin ardından ikinci filmde AllSpark'tan kalan izler ve yepyeni Autobot'larla; evreni ele geçirmek isteyen Decepticon lideri Megatron'un planını gerçekleştirmek için verdiği mücadeleye tekrar tanık oluyoruz. Transformers'ın dünya gezegeni üzerindeki varlığını M.Ö. 10000'lere taşıyan ve insan ırkıyla ilişkisini iyice perçinleyen tarihi anlatımla başlayan film, kahramanımız Sam WitWicky'nin üniversiteye atılma macerasıyla devam ediyor. Her ne kadar uzak kalmak istese de Megatron'un hain planları nedeniyle, o da mücadelenin en başında (her zamanki gibi) yerini alıyor.


Revenge of the Fallen

Filmi izlemeye devam ettikçe "FALLEN" kelimesinin neden Title'da yer aldığını çok iyi anlıyorsunuz. Ben başlığı ilk duyduğum zaman daha farklı bir anlam çıkarmıştım ama çok hoş bir yanıltmaca olmuş. Fallen'a dikkat diyorum.

Autobots lideri Optimus Prime'ın gücünü, Prime isminin nereden geldiğini de kronolojik olarak aşama aşama veriyor film. Bir kez daha seviyor ve ona hayran oluyorsunuz. (Evet evet özellikle ben)

1980'lerin sonunda Intertoy'un üretmiş olduğu ve babamızın bize hediye olarak aldığı dönüşebilir Optimus Prime oyuncağımıza sevgiyle bakıyoruz kardeşimle. Çocukken de neden bu kadar sevdiğimizi filmi izledikçe daha çok duyumsuyoruz içimizde. Kızıyoruz, gülüyoruz, seviniyoruz ve bu fantastik ama bizim çocukluk dünyamızda bütün gerçekliğiyle ayakta duran dünyayı bir kez daha yaşıyoruz.


Optimus Prime - Autobot'ların lideri

Görsel efektlerin muhteşemliğinden bahsetmeme gerek olmayacaktır sanırım, ileri düzeyde kullanılan bilgisayar efektleri inanılmaz bir görsel şölen sunuyor izleyicilere. Yönetmenin özellikle askeri kanatta sevilen ve Autobots yanlısı olan karakterlere dokunmadan ikinci filmde de yer vermesi gerçekten isabetli olmuş. İzleyici kendini daha da bağlı hissediyor çünkü.

Megan Fox yine bütün güzelliğiyle filmi süslüyor gerçekten, Mikaela karakterine tamamen bürünmüş cesur ve güçlü, aynı zamanda fedakar sevgiliyi çok iyi oynamış. 1986 doğumlu olan ve artık aksiyon filmlerinin vazgeçilmez yıldızı olan (bknz Eagle Eye) Shia Saide LaBeouf da "Sam Witwicky" karakterini başarıyla canlandırıyor yine...

Aslında söyleyecek sözüm hiç bitmez bu konuda çünkü filmin hayranıyım :)

80'lerin sonundaki benim gibi bu çizgi filmi her hafta sonu sabırsızlıkla bekleyip izlerken dünyası duran çocuklardansanız mutlaka izleyin derim. O günlere geri dönüyorsunuz. Bu yaşınızda da fantastik dünyaya kapılarınızı açıyorsunuz, seviyor, üzülüyorsunuz.

Sevgilerimle...

NeMeSiS
 
zaga

zaga

Üye
Üye
sinemalarda gösterime başlamış bile,ihş gitmek nasip olur,bende çok severim
ay yaşımızda çıkıcak meydana :)
 
Münzevi

Münzevi

Aktif Üye
Üye
zaga' Alıntı:
ay yaşımızda çıkıcak meydana :)

Yaşınızı yazmışsınız zaten ki .:)

Transformers... İyi ki geri geldi...

Emeğinize sağlık hocam çok iyi değerlendirmişsiniz...
 
Üst